wtorek, 18 lutego 2020

Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty - Zilverwinde

                                      Jeśli szukamy do naszego ogrodu, na taras, balkon rośliny zdobiącej przez okrągły rok - powój krzewiasty jest odpowiedzią. Roślina zimozielona, która przy optymalnych warunkach uprawy osiąga wysokość 50-70 centymetrów i szerokość 50-80 centymetrów. Na pewno,

                                                        Shrubby bindweed.eng
Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'

najbardziej dekoracyjną odsłonę gatunek ma pomiędzy majem, a lipcem, kiedy  to ma miejsce kwitnienie. Kwiat - płatki korony są lejkowato lub dzwonkowato zrośnięte, na brzegu koliste lub z niewielkimi klapami, z wyraźnymi paskami biegnącymi wzdłuż środków płatków. Mają barwę białą. Widocznie się wyróżniają na tle drobnych, podłużnych liści, które są szarozielone i pokryte
drobnymi włoskami, (co nadaje roślinie unikalny srebrzysty blask).
                                    Pośród bez mała 250 gatunków, powój krzewiasty jest jedynym, który nie jest pnączem, a półkrzewem. Z czasem dolne części pędów drewnieją, zaś górne lekko przewieszając się zdobią przez cały rok srebrzystymi, a w sezonie i kwietnymi ozdobami. Z rośliną tą, sprawa ma się tak, że nawet w idealnym warunkach, po kilku latach zacznie obumierać. Taka jej natura. Tak więc, aby na stałe gatunek ten ozdabiał naszą zieloną przestrzeń, warto na przełomie maja i czerwca, albo w drugiej połowie sierpnia pobrać i ukorzenić sadzonki wierzchołkowe. Gdy roślina mateczna straci na swej strojności, bez trudu zastąpimy ją młodym egzemplarzem.
                                   Stanowisko słoneczne, podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie pH o odczynie zasadowym. Jeśli na naszym skalniaku ziemia jest zakwaszona, ' miejscówkę' dla tego gatunku należy przekopać i uzupełnić o świeżą niewyjałowioną mieszankę (średnio zasobna), w składzie której będzie także kilka startych kawałków kredy. Aby te roślina przez dłuższy czas wzbogacała naszą zieloną przestrzeń, bardzo ważne jest, aby rozwijały się na przepuszczalnym podłożu. Zbite, gliniaste będzie zatrzymywało wodę, ta zaś w zimowych warunkach zamarzając doprowadzi do zniszczenia części podziemnych. Również wystrzegajmy się terytoriów, gdzie wysoki stopień wilgotności podłoża, albo co gorsza gleby zalewowe. Powój krzewiasty, świetnie sobie poradzi z czasową suszą, ale przy nadwyżkach wody, szybko wypadnie.


Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'

Powój krzewiasty, to niezbędny element ogrodów śródziemnomorskich. Świetnie wygląda jako obwódka rabaty, jak i w ogrodzie skalnym. Nienagannie prezentuje się również w pojemnikach i donicach. Przy opcji uprawy w donicach, mądrze przed zimą rośliny przenieść do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła i regularnie mało obficie podlewać. O ile rośliny pozostawione w gruncie, dodatkowo zabezpieczone (obsypane extra warstwą ziemi) sobie z zimowymi warunkami poradzą, to 'doniczkowce' mogłyby być tak 'wymęczone' zmaganiami z mrozem, z zamarzającym i topniejącym śniegiem, że kwitnienie w następnym sezonie byłoby bardzo słabe.
                                    W czasie długotrwałej suszy, nie zapominamy i do niego przespacerować się z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór. W czasie dnia, przy silnych kąpielach słonecznych, dostarczona woda doprowadziłaby do poparzenia, zniszczenia części nadziemnych.
Zasilamy od kwietnia do połowy czerwca, a także we wrześniu, ale tym razem w mieszance nie powinno być azotu, niech roślina 'spokojnie' naturalnym rytmem przygotuje się do nadchodzących trudnych zimowych miesięcy.
                             Ekspozycja słoneczna, osłonięta. Zalecane ściółkowanie. Przy zakwaszonym podłożu, nie zapominajmy każdej wiosny o dodawaniu do podłoża kredy. Wykopujemy kilka niezbyt głębokich dołków wokół półkrzewu, (pod najdalej wysuniętymi na zewnątrz pędami) i wypełniamy je mieszanką świeżej ziemi z kompostem i ze startą kredą.
Regularnie usuwamy nieestetycznie wyglądające, przesuszone, przemarznięte części.


Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'
Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde

Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde

Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde

Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
Convolvulus cneorum - Powój krzewiasty -  Zilverwinde
'Sense'Convolvulus ( soorten) - Powój (gatunki)   ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Convolvulus_cneorum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz