środa, 19 lutego 2020

Erythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - Koraalboom

                                          Erytryna grzebieniasta, erytryna grzebiecista, koralodrzew, koguci grzebień, krzew koralowy - na europejskiej szerokości geograficznej, roślina rzadko spotykana, a jeśli już, to w ogrodach botanicznych  i w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich, gdzie zimę spędza w szklarni. Zaś w strefie tropikalnej i subtropikalnej innych kontynentów, poczyna sobie śmiało, obficie i widowiskowo kwitnąc przez całe lato i połowę jesieni.

                                                      Cockspur coral tree.eng
Erythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - Koraalboom


Zdjęcia zostały zrobione w ogrodzie botanicznym, tak więc wyłącznie te pełne energetycznej pomarańczy odsłony. Być może przy kolejnej wizycie, zostaną 'upolowane' kwiaty w pełnym rozkwicie, albo już etap, gdy główną ozdobą będą strąki długości 30 cm, zawierające jaskrawoczerwone nasiona, które przypominają korale.
Kwiaty przy optymalnych warunkach uprawy, zdobią już od końca czerwca,  w ' żywym' kolorze jaskrawoczerwone, zebrane w grona na końcu gałązki. Kwitnienie od dołu ku szczytowi . Dwa górne
płatki korony są przekształcone w rurkę zamkniętą wokół pręcików i słupka, dolny płatek duży, o łódkowatym kształcie, o długości do 6 cm. Kwiaty produkują duże ilości nektaru, często skapującego, stąd zwyczajowa nazwa angielska "cry-baby".
                                W naturalnych warunkach, to roślina, która prezentuje się jako rozłożysty, częściowo zimozielony krzew, albo niewielkie drzewko (do 8 metrów wysokości). Ze względu na brak odporności na wyższe temperatury minusowe niż - 5°C, u nas prowadzona jako niewielka roślina doniczkowa z zagęszczonym krzewiastym pokrojem, albo (rzadziej) w formie piennej. Dorosły egzemplarz może osiągnąć wysokość pomiędzy 80, a 200 centymetrów, wszystko zależy od tego, jako przestrzenią dysponujemy, (szczególnie w czasie zimy , jeśli chodzi o nieogrzewane pomieszczenie). Latem, taras, ogród, większy balkon, podwórze - wszędzie tam, gdzie słoneczne kąpiele, brak przeciągów. Zaś przez czas zimowania (od połowy października do momentu, aż minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków), to chłodne, jasne lokum (szklarnia, korytarz, pomieszczenie gospodarcze).


Erythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - Koraalboom

                                     Wejść w posiadanie nowych egzemplarzy tego gatunku erytryny, można na dwa sposoby. Latem przez pobranie i ukorzenienie półzdrewniałych sadzonek z piętką lub jesienny wysiew młodych nasion do rozsadnika (minimalna temperatura wschodów, to 20°C).
                                       Podłoże próchniczne, przepuszczalne. Bardzo ważny jest drenaż. Czasowe przesuszenia nie zaszkodzą roślinie, zaś nawet dwa, trzy dni stojąca w donicy woda już tak. Dlatego, pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa kilkucentymetrowy drenaż (kamyki, żwirek, keramzyt), następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z humusem i materiałem tworzącym drenaż.
                                      Od kwietnia do połowy września zasilamy nawozem do roślin kwitnących (według zaleceń na etykiecie). Możemy również posiłkować się dostawami rozcieńczonych z wodą naturalnych gnojówek (z żywokostu, pokrzyw, czy ze skrzypu).
W sezonie, nowa dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa w pojemniku dobrze przesuszona, ('metoda 'na palca'). Płyn nie powinien pozostawać w osłonce, ani na podstawku); w czasie upałów częstsze podlewanie rano, albo pod wieczór, nigdy w trakcie, gdy silnie oddziałują promienie słoneczne.
                                 Aby roślina dłużej kwitła i zachowywała swoją witalność, warto pozostawić tylko dwa, trzy zasychające kwiatostany na strąki, a pozostałe przekwitnięte regularnie usuwać. W czasie upałów, bądź jesienią, erytryna może zgubić ponad 60% podługowato-eliptycznych listków. Uprzątnijmy je, regularnie usuwajmy zniszczone, przesuszone, nieestetycznie wyglądające pędy.
                                Po przeniesieniu z dworu do pomieszczenia, redukujemy o 1/3 dostawy wody, ale nie zmieniamy ich częstotliwości. Chodzi o to, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Wówczas też pędy przycinamy o około 1/4, wyrównujemy pokrój.


Erythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - KoraalboomErythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - KoraalboomErythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - KoraalboomErythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - KoraalboomErythrina crista-galli - Erytryna grzebieniasta - Koraalboom

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythrina_crista-galli
https://nl.wikipedia.org/wiki/Erythrina_crista-galli
https://pl.wikipedia.org/wiki/Erytryna_grzebieniasta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz