poniedziałek, 17 lutego 2020

Ficus variegata - Figowiec variegata, (f. pstrokaty) - Gemeenschappelijke rood stam vijg

                                              Ficus variegata, to drzewo, które rośnie w cieplejszych częściach kontynentu azjatyckiego, na wyspach Pacyfiku i w Australii.. Dorosły egzemplarz może osiągnąć nawet 33 metry wysokości. Pojedynczo, bądź po kilkanaście sztuk - na obrzeżach tropikalnych lasów.
Gatunek, który jest pożyteczny dla wielu tamtejszych mniejszych zwierzątek, a i ludzie w dawniejszych czasach czerpali korzyści z kory i dóbr smakowych owoców.

                                                             Red stem fig.eng
Ficus variegata - Figowiec variegata, (figowiec pstrokaty) -  Gemeenschappelijke rood stam vijg

Dla Europejczyków, zajadanie się tymi niewielkimi owocami, mogłoby się zakończyć bardzo nieprzyjemnie, (wymioty, biegunka, silne bóle brzucha). Dlatego na starym kontynencie, ficus variegata sprawdza się najkorzystniej, gdy spełnia wyłącznie funkcję zdobniczą.
Nie tylko dla  ogrodów botanicznych i prywatnych kolekcji. Jeśli dysponujemy szklarnią, albo
pomieszczeniem w domu, gdzie sufit powyżej 3 metrów, roślinę tę możemy prowadzić jako niewielkie drzewko. Wzrost jest powolny, ale  prędzej, niż później przyjdzie się nam mierzyć z  problemem zapewnienia odpowiedniej przestrzeni, (gdy ta ograniczona). Przy domowej uprawie nie doczekamy wielkiego drzewa, ale to minimum dla zdrowego rozwoju rośliny powinniśmy zagwarantować już od samego początku. Rośliny także kierują się swoją inteligencją, 'wyczuwają' wszelkie parametry i wiedzą na ile mogą sobie pozwolić. To znaczy, tam, gdzie niezbyt wysoko, średni wzrost, a jak tuż przy suficie - wiosną,' ciach ciach'. Można przystrzyc 'fryzurkę' raz na początku wiosny, najwyżej o 1/3 długości pędów.

                                 Przy optymalnej uprawie niezbędne są temperatury dodatnie; 6 do nawet 32°C, (gdzie brak dużych wahań). Ważne jest to, aby w upalne dni roślina nie była narażona na bezpośrednie oddziaływanie silnie operujących promieni. Starajmy się tak wyeksponować 'doniczkowca', aby docierające do niego dzienne światło było rozproszone, (tak zwany 'jasny cień').
Pojemnik z odpływem, o odpowiednich gabarytach, aby zapewnił figowcowi równowagę. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów drenażu (kamyki, żwirek, keramzyt), następnie mieszanka
                                          
Ficus variegata - Figowiec variegata, (figowiec pstrokaty) - Gemeenschappelijke rood stam vijg

ziemi ogrodowej dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku, plus humus 9albo kompost). Bardzo ważna jest przepuszczalność. Podłoże średnio żyzne. Wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc nawóz do roślin pokojowych ozdobnych z liści, dozowany od lutego do końca listopada, według wskazówek na etykiecie. Część dolna w pojemniku nie może 'siedzieć' zbyt mocno, gdy widzimy, że donica staje się za mała, zastępujemy ją tylko numer, dwa większą, (będzie to raz na dwa, trzy lata).
                               W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej.  Nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu fikusa.
 Na czas upałów, czy zimą, gdy włączyliśmy ogrzewanie  - warto nawilżyć powietrze. Przysłuży się to nie tylko roślinom, ale i nam samym. Ustawiamy kilka wypełnionych wodą zwilżaczy, oraz na listki, rano, albo pod wieczór (wtedy, gdy w naturalnych warunkach osiada rosa), używając sitka z drobnymi oczkami, rozpylamy wodę. Także w związku z tymi zabiegami, roślina powinna być związana od 'małego' . Korzyść również taka, że liście będą czyste, z lekkim połyskiem, witalne.
                                   Jeśli trafiliśmy na roślinę zaniedbaną pod tym względem, możemy jej zafundować delikatny prysznic. Owijamy donicę folią, zieloności opłukujemy natryskiem 'mgiełką'. Następnie ustawiamy plant w dość zacienionej miejscówce, po kilku godzinach liście powinny 'wyjść' z matowej tonacji i zacząć zachwycać zdrowym wyglądem. Wówczas, fikus wraca na swoją stała miejscówkę. 

Ficus variegata - Figowiec variegata, (figowiec pstrokaty) - Gemeenschappelijke rood stam vijgFicus (soorten) - Figowiec (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_variegata_(plant)
https://nl.qwe.wiki/wiki/Ficus_variegata_(plant)?ddexp4attempt=1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz