wtorek, 4 czerwca 2024

Philodendron scandens, p.hederaceum - Filodendron pnący

                                      Filodendron pnący, znany również pod potoczną nazwą jako (filodendron sercowaty), jako dzikus rośnie w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach. Ze względu na wysokiej klasy walory zdobnicze, na tamtejszych terenach rozgościł się w przydomowych ogrodach. Wysoka wilgotność powietrze, temperatury 'na plusie' oraz bliskość wysokich drzew, które są naturalnymi podporami pozwalającymi na to, aby ten gatunek piął się na wysokość kilku metrów, a dodatkowo był chroniony przed zbyt silnymi operacjami słonecznymi, ma zapewnione prześwietlone światło dzienne.W naszej strefie klimatycznej może być traktowany wyłącznie jako pnącze uprawiane pod dachem.

                                                                The heartleaf philodendron.eng                

Philodendron scandens, philodendron hederaceum - Filodendron pnący, (filodendron sercowaty)
'Brasil'
To wiecznie zielone pnącze, przy optymalnych warunkach uprawy, w mieszkaniu po kilku latach osiąga pomiędzy trzy, a cztery metry długości. Oczywiście przy opcji podwieszanego pojemnika, można skracać/przycinać pędy; przewieszając się będą tworzyły żywe dzieło sztuki. U gatunku liście w ciemnej zieleni u odmian wielobarwne. 'Brasil', to nieregularne wybarwienia, połączenie zieleni i cytrynowego. 'Gabby', zaskakująco słoneczne połączenie przenikających się kolorów cytrynowego z wyrazistym

żółtym. 'Cream splash', to z kolei miks zieleni, żółci i bieli, gdzie tą z pierwszych barw są zaznaczone brzegi blaszek. 'Lemon', listne serca w kolorze limonki. Podpory pierścieniowe, paliki, siatka - to one udźwigną ciężar pędów, które mogą również częściowo się przewieszać. Podpory oraz donica dające pnączu odpowiednią równowagę i stabilność.

                               Optymalna miejscówka i filodendron zakwitnie. Kwiatostany kształtem nie odstają od całego rodzaju, to kolbiaste pseudancjum. To niewielkie kolby, ukryte w delikatnie rozchylających  się pochwach (żagielkach) w kolorze brudnej bieli. Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Kwiatostan/kwiatostany pośród zwartej grupy liści nie posiadają dużych walorów zdobniczych, także po przekwitnięciu, należy je przyciąć nisko. Roślina nie zawiąże jagód, ani nasion, a tym samym zaoszczędzone substancje odżywcze przeznaczy na młode witalne części. Z nasion na 'satysfakcjonującą' wysokość roślin, czekalibyśmy zbyt długo, poza tym do utrzymania wschodów, 

Philodendron scandens, philodendron hederaceum - Filodendron pnący, (filodendron sercowaty)
'Brasil'

a później młodzików byłyby potrzebne wielomiesięczne temperatury powyżej 23°C. Dlatego, prostszym 'domowym' sposobem pozyskania z rośliny macierzystej nowych egzemplarzy, będzie ukorzenienie szczytowej części pędu/ w niektórych przypadkach części te posiadają korzenie przybyszowe. Najlepiej pobierać w maju, bo i te potrzebują temperatur powyżej 18°C, bez dużych dziennych wahań. 

                               Roślina doskonale 'odnajdzie się' w mieszkaniach, w przestrzeniach restauracyjnych, biurowych, hotelowych, a latem na patio, czy w zacienionej tarasowej części. 16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tego filodendrona. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne  opady deszczu (jeśli jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody). Na letnisko, jeśli roślina 'mobilna' do przenoszenia, to po Zimnych Ogrodnikach. Powrót pod dach, najpóźniej w połowie sierpnia - duże różnice temperatur dzień vs noc, mogłyby niekorzystnie odbić się na pokroju doniczkowca. Naturalnie, filodendron ma niewielkie potrzeby pokarmowe. My jednak postarajmy się, aby nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać', (maksymalnie co trzy lata). Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia 


Philodendron scandens, philodendron hederaceum - Filodendron pnący, (filodendron sercowaty)
'Brasil'

dla roślin doniczkowych. Zaczynamy nawożenie miesiąc po przesadzaniu; robimy to nawozem w płynie, bądź w granulacie, który jest dedykowany roślinom doniczkowym ozdobnym z liści, (częstotliwość, ilość dostaw - według zaleceń na etykiecie). 

                                    Philodendron hederaceum, podlewamy według zasad 'metody na palca'; to znaczy, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania, (mniej o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu filodendrona. Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy kranówki, nie musi być w tym konkretnym przypadku przegotowana. Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną/kolorową szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu roślin 

Philodendron scandens, philodendron hederaceum - Filodendron pnący, (filodendron sercowaty)
'Brasil'
 (brak zasychających końcówek), jak i naszemu. 

                                    Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Przelanie, przesuszenie, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu; będzie skutkowało chorobami widocznymi na liściach (nienaturalnie żółknące, brązowiejące, śliskie), a nawet tym, że roślina nam wypadnie.
                                    Optymalne, wystawa wschodnia i zachodnia. Latem, owijając donice folią (niezbyt ciężki egzemplarz), liście możemy opłukać pod bieżącą wodą, gdzie delikatny 'letni' natrysk. Zimą, ręcznie przemywając, także zadbajmy o ich czystość. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności.  Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam (podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, albo ułatwmy sobie sprawę i ustawiamy  roślinę na kilka godzin w bardzo zacienionym miejscu, Po tym czasie liście wyschną, 'nabiorą' witalności i bardziej wyrazistego koloru.
 


Philodendron (soorten) - Filodendron  (gatunki) ( foto )


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_hederaceum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron
https://nl.wikipedia.org/wiki/Philodendron

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz