piątek, 24 listopada 2023

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie

                                        Szałwia muszkatołowa, ozdobna roślina ogrodowa, która dzięki swym właściwościom smakowym i leczniczym jest wykorzystywana w ziołolecznictwie oraz w kuchennych rewolucjach. Wielofunkcyjna, nietrudna w uprawie, o okazałych widowiskowych kształtach. Mamy do czynienia z rośliną dwuletnią (krótkowieczną byliną), której naturalne siedliska są na terenach

                                                                           Clary sage.eng

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie

wokół Morza Śródziemnomorskiego. U nas, w przydomowych ogrodach w zestawieniach z innymi gatunkami szałwii, albo w kompozycjach naturalistycznych z innymi roślinami o podobnych potrzebach, jeśli chodzi o warunki uprawy (glebowe,świetlne, wodne). Szałwia ta również nadaje się do uprawy pojemnikowej - wówczas donica  z materiału, gdzie może pozostać zimą na zewnątrz, z drożnym odpływem, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki.

W pierwszym roku uprawy szałwia muszkatołowa tworzy rozetę dużych, sercowatych, szarozielonych liści o ząbkowanej krawędziach. W drugim roku pojawiają się sztywne, owłosione pędy kwiatowe dorastające do 1.6 metra wysokości. W okresie kwitnienia (czerwiec i lipiec), szałwia muszkatołowa zachwyca bujnymi kwiatostanami w pastelowych barwach. Fioletowe, lawendowe lub białe wargowe kwiaty, tworzące nibyokółki, są zebrane w gęste kwiatostany o długości około 0.6 metra. Drobne kwiaty są otoczone dużymi liśćmi podkwiatowymi o owłosionych brzegach. Miododajne kwiaty, szczególnie w czasie upalnych dni, wydzielają przyjemną woń, czym przyciągają do ogrodu pszczoły, motyle oraz inne zapylacze, a te z kolei mogą zacząć się gościć w darmowej stołówce u innych naszych kwietnych roślin. 

                                   Szałwia muszkatołowa jest pokryta gruczołowymi włoskami, dzięki czemu wydziela intensywny aromat zbliżony do zapachu gałki muszkatołowej. Olejek eteryczny pozyskiwany z liści i pąków

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie

tej rośliny ma czysty, orzeźwiający zapach. Stosowany jest w zabiegach aromaterapeutycznych lub jako dodatek do kosmetyków. Te same części, równie doskonale się sprawdzą jako dodatek do mięs, napojów chłodzących, czy jako przystrojenie deserów. Tym gatunkiem szałwii można również aromatyzować wina, wermuty i likiery. 

                       Wybór miejsca do nasadzeń jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na docelową wysokość/szerokość gatunku, ale również poprzez uwzględnienie jego potrzeb związanych z warunkami świetlnymi - lubi rozproszone światło dzienne; czyli odpadają zaciemnione ogrodowe kąty, nie nada się także wystawa południowa. Egzemplarz ze zdjęć został posadzony przy oczku wodnym, ale ma zbyt dużo słonecznych kąpieli, co skutkuje przedwczesnym zżółknięciem liści. Rośliny te lubią lekko podwyższony stopień wilgotności gleby, także nasadzenia/wysiew w pobliżu jakiegoś zbiornika wodnego, jak najbardziej wskazane. Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie

Całkiem nieźle sprawdzi się również drożne zasobne podłoże o umiarkowanym stopniu wilgotności. Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla kwitnących krzewów liściastych, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), podlewając inne ogrodowe rośliny, zasilmy i tę. 

Pozyskiwanie szałwii muszkatołowej w rozsadniku wczesną wiosną lub pod koniec lata (w sierpniu i wrześniu). Na dobrym stanowisku rośliny nieścięte po kwitnieniu mogą dawać obfity samosiew. Jeśli nie chcemy tego szałwiowego poletka w kolejnych latach, po prostu trzeba zaraz po kwitnieniu przycinać nisko pędy.

Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie
Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - Muskaatsalie
Salvia sclarea - Szałwia muszkatołowa - MuskaatsalieSalvia - Szałwia (gatunki) - Salie (soorten)  ( foto )

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_sclarea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_muszkato%C5%82owa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Scharlei
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz