poniedziałek, 27 listopada 2023

Piper nigrum - Pieprz czarny - Zwarte peper

                                      Pieprz czarny w ziarnach, bądź zmielony, szeroko znany i używany w kuchennych rewolucjach, ale nie tylko tam. Jego wartości odżywcze i prozdrowotne w swoich biznesach doceniają również koncerny medyczne, zielarze oraz kosmetolodzy. Kiedy ten gatunek pieprzu pojawił się w Europie na przełomie IV i V wieku, początkowo był stosowany jako lek, który miał wzbudzać apetyt (zwiększa wytwarzanie soków trawiennych) oraz jako afrodyzjak, podobno 'podkręcał' namiętne doznania.

                                                                                 Black pepper.eng

Piper nigrum - Pieprz czarny - Zwarte peper

Używanie go z pozytywnymi rezultatami w kolejnych stuleciach przez miliony ludzi na całym świecie, jeszcze bardziej upewniło świat nauki, że pieprz czarny to samo zdrowie. Choć i dziś trafiają się takie osoby, które są nieprzekonane co do spożywania nawet najmniejszej ilości tego gatunku pieprzu,

a wszystko to za sprawą jego ostrego naturalnego smaku. Za ten wyrazisty smaczek odpowiada  piperyna, która jest składnikiem wierzchniej warstwy skórki surowca u dojrzałych owoców. Kto chce łagodniejszego doświadczania, sięga w sklepie po paczkę pieprzu białego - te ziarenka różnią się od czarnych, że w wyniku obróbki termicznej pozbawione są piperyny, czyli delikatniejsze w smaku. 

                            Na tym samym pnączu, które w subtropikach i tropikach zawiązuje kwiatuszki przez cały rok, wytarzane są pestkowce, które na początku są zielone, później czerwonawe, a w końcu czarne. Wysokość pnącza, przy odpowiednich uwarunkowaniach, może osiągnąć do piętnastu metrów wysokości. Liście jajowate z sercowatą podstawą, osiągają pomiędzy osiem, a dwanaście centymetrów długości. Są zimozielone, nieco skórzaste, trochę jaśniejsze pod spodem. Niewielkie kłosowate kwiatostany, gdzie malutkie, bezszypułkowe kwiaty bez okwiatu. Owocowanie rozpoczyna się w trzecim roku uprawy, roślina jest wydajna przez kolejnych czterdzieści. Pieprz czarny, rozmnaża się wyłącznie przez sadzonkowanie. W zbiorach kolekcjonerskich oraz w ogrodach botanicznych przy uprawie doniczkowej w szklarniach/pod dachem, pnączu temu należy zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panują w tropikach

Piper nigrum - Pieprz czarny - Zwarte peper

(ciepło, prześwietlone światło dzienne, wysoka wilgotność powietrza).

                              Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to w stu gramach pieprzu czarnego znajduje się: tłuszcz - 3,26 gramów, węglowodany - 61 gramów w tym cukry proste 0,64 grama, białko- 25,3 gramów, błonnik - 22,7 gramów, piperyna - 3 gramów.

W kuchennych rewolucjach, pieprz czarny stanowi doskonały dodatek do większości dań wytrawnych. Jest obowiązkową przyprawą do mięs. Dodaje się go również do jajek, jajecznicy i omletów. Warto doprawiać nim także warzywa oraz sosy warzywne i mięsne. Oczywiście pieprz czarny stanowi również obowiązkowy dodatek do zup i kanapek z pomidorem, czy z ogórkiem. Nie jest też wielkim novum, gdy słodki deser z odrobiną pieprzu czarnego, (najpopularniejsze truskawki z pieprzem i z octem balsamicznym).

Pieprz czarny można wykorzystać nie tylko w kuchni. Posiada bowiem właściwości: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwastmatyczne, przeciwwymiotne, przeciwreumatyczne, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Jego działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne ma również korzystny wpływ na cerę, zmiany skórne i włosy. Przemysł kosmetologiczny, docenia jego zalety. 

Piper nigrum - Pieprz czarny - Zwarte peper

Kremy, balsam, w których składzie będzie świeżo zmielony pieprz czarny, możemy sami przygotować w domowym zaciszu (w 'internetach' są dostępne przepisy na takie mazidła).

                            Nie zapominajmy wartościach dodanych, związanych z olejem oraz z olejkami z pieprzu czarnego. Olejek eteryczny obecny w owocach pieprzu czarnego prezentuje silne działanie antyseptyczne i wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową względem wielu szczepów chorobotwórczych. Natomiast olej z pieprzu czarnego wspomaga leczenie z chorób pasożytniczych. Użycie w aromaterapii olejków z pieprzu czarnego/ bądź, gdzie on w składzie, wskazanie, wyłącznie do użytku zewnętrznego - masaż, zapachowe mazidło na ciało. Wdychanie olejków z pieprzu czarnego możne doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Piper nigrum - Pieprz czarny - Zwarte peperPrzypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieprz_czarny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Peper
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_pepper

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz