wtorek, 10 grudnia 2024

Neoshirakia japonica - Neoshirakia japońska

                                Według zapisów aktualnej botanicznej nomenklatury - neoshirakia japonica, to jest neoshirakia japońska. Jest monotypowym gatunkiem rodzaju. Jej dzikie siedliska znajdują się we wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Ze względu na  łatwość uprawy oraz walory zdobnicze (szczególnie jesienią, gdy liście wybarwiają się na 'wszystkie' kolory czerwieni), ten krzew liściasty chętnie jest zapraszany do przydomowych średnich i większych zielonych przestrzeni, do ogrodów 

                                                                                        Tallow tree.eng

Neoshirakia japonica - Neoshirakia japońska

w stylu japońskim oraz do kompleksów zieleni miejskiej. Poza krzewiastym pokrojem, możliwość zakupu neoshiraki w formie piennej, gdzie docelowa wysokość drzewka to 3 do 4.5 metra. Krzew o dość zwartej formie, z niewielkimi rocznymi przyrostami, gdzie docelowa wysokość pomiędzy 2, a 3.5 wysokości/szerokości. Będziemy mieli do czynienia z dość 'słusznymi gabarytami', dlatego ważne, aby rozważnie wybrać miejsce nasadzenia - roślina potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do witalnego rozwoju.

Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, niewielkie skupione kwiatuszki, bez dużej wartości zdobniczej. Mają zielonkawy kolor, z kwiatami męskimi na górze i żeńskimi u podstawy, a czasami tylko z kwiatami męskimi. Po zapłodnieniu kwiaty żeńskie wyrastają w trójkomórkową, mięsistą torebkę w której dojrzewają nasiona. Liście są jajowate lub szeroko owalne, rozkwitają z pąków w drugiej połowie wiosny i do wczesnej jesieni 'trzymają' zielony kolor. Przebarwiają się na kolor pomarańczowy/jasnoczerwony do ciemnoczerwonego/bordowego, co jest bardzo atrakcyjnym widowiskiem. Liście należy wygrabić i uprzątnąć (nadają się do kompostownika); minimalizujemy wdanie się chorób grzybowych.

                                         Ten gatunek całkiem dobrze zimuje (USDA 5b -26°C/-23°C). Neoshirakia japońska o substancje odżywcze nie powinna konkurować z chwastami, ani ze zbyt blisko posadzonymi innymi roślinami ozdobnymi. Najlepiej obsypać ją drobnymi kawałkami brzozowej kory, na ściółkę również nada się przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne   

Neoshirakia japonica - Neoshirakia japońska

części drzew iglastych 'co nieco ' zakwaszają glebę i dłużej rozkładają się, więc z nimi mniejszy nakład pracy. A gatunek lubi podłoże, gdzie pH właśnie w tym kierunku. 

Cięcie sanitarne, wykonujemy od końca marca do początków listopada, wtedy usuwamy pędy przesuszone. przemarznięte, połamane. Cięcie pielęgnacyjne/zachowawcze, polegające na usuwaniu 'wilków', czy zagęszczeniu pokroju u młodych sadzonek (od 1 do 3 roku uprawy), wykonujemy z początkiem marca w bezmroźne/bezdeszczowe dni. U młodzików skracamy pędy o 1/3 ich długości. Starsze egzemplarze powinny być doglądane w tym temacie wyłącznie pod kątem sanitarnych zabiegów.

                                     Krzew preferuje gleby próchniczne/zasobne, które są drożne i ze stałym umiarkowanym stopniem wilgotności. Podłoże o 'słabszych parametrach', należy nawozić. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe dedykowane krzewom liściastym ozdobnym. Zwróćmy uwagę na to, aby w dawkach wrześniowych i październikowych w składzie nie było azotu. Roślina ma zacząć przygotowywać się na nadejście trudniejszych pogodowych uwarunkowań, a nie wchodzić na wysokie obroty. Ekspozycja jasna, ale nie dla wystawy południowej. Częstotliwość, dawkowanie - według informacji zawartych na etykiecie. Prowadzą ekologiczną uprawę,wybierzmy którąś z naturalnych metod nawożenia. Okrąg, który

Neoshirakia japonica - Neoshirakia japońska

wskazują najdalej wyrastające pędy obkopmy wiosną kompostem, w sezonie podlewajmy rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy); zasilamy do końca września. Pierwszoroczną sadzonkę warto przed zimą osłonić, aby nie przemarzła. Warto obsypać ją kilku centymetrowym kopczykiem ziemi.

                                     Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy tego gatunku samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką.  Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Neoshirakia japońska, rozmnażanie. Można zrobić to na dwa sposoby, przez wysiew nasion, albo przez ukorzenienie sadzonek pędowych. Nasiona pobieramy z torebek, które dojrzewają w pierwszej połowie jesieni.  Wysiewamy do doniczki z zasobnym przepuszczalnym podłożem, gdzie drożny odpływ. Do Zimnych Ogrodników pielęgnujemy w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 6°C.  Doniczki nie powinny stać bezpośrednio na posadzce. Maluchy podlewamy niezbyt obficie dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Woda nie powinna zastawać w osłonce/na podstawku. Co się tyczy rozmnażania z sadzonek, pobieramy je w sierpniu. Odcinki 14 - 16 centymetrowe, usuwamy z nich zawiązujące się torebki. Bardzo przydatny środek przyspieszający ukorzenienie. Pielęgnacja pod dachem do końca kwietnia, tak samo jak w przypadku pozyskania nowych egzemplarzy z nasion.

 

 

Dekoracyjne drzewa i krzewy w jesiennej odsłonie ( foto )

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Neoshirakia
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/10/dekoracyjne-krzewy-i-drzewa-w-jesiennej.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz