piątek, 31 marca 2023

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom

                                   Magnolia japońska ze swoim zdecydowanie drzewiastym charakterem, jest jedną z pierwszych kwietnych wiosennych odsłon. Im więcej cieplejszych dni, tym więcej białych delikatnie pachnących kwiatów. Egzemplarz ze zdjęć, jest 'w średnim wieku', za czym przemawia jego kształt korony, który z latami zacznie się bardziej zaokrąglać. Wzrost powolny, docelowa wysokość pomiędzy 8, a 10 metrów, gdzie wysokość pnia do 2. Spotykane są również krzyżówki z tym gatunkiem magnolii, gdzie

                                                                            Kobushi magnolia.eng

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom

formy krzewiaste, wówczas liczmy się z 'gabarytami' pomiędzy 2.5, a 4 wysokości/szerokości. Aby najkorzystniej wyeksponować magnoliowe kwietne ozdoby, wskazane nasadzenia pojedyncze. Do średnich i większych ogrodów przydomowych, do kompleksów zieleni miejskiej, do parków. Poza wysokiej klasy

wiosennymi walorami zdobniczymi,  gatunek ten latem przyozdabia przestrzeń zieloną listną szata, która w pierwszej połowie jesieni przebarwia się na żółte i złote kolory. W miejsce przekwitniętych ozdób zawiązują się owoce,większość utrzymuje na wysokościach do początków zimy. 

Kwitnienie trawa od końca marca przez kwiecień. Kwiaty rozkwitają na 'nagich' pędach, dopiero gdy większość z nich stworzy śnieżny dywan, zaczynają z pąków rozwijać się pierwsze liście. 

                                  Magnolię japońska sadzimy tam, gdzie stanowiska słoneczne (choć nie dla wystawy południowej), osłonięte, a co za tym idzie cieplejsze od tych, gdzie otwarta przestrzeń. Bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej przestrzeni życiowej/metrażu. Od samego początku uprawy zadbajmy, aby drzewo/krzew witalnie wzrastało w odpowiednich uwarunkowaniach. Zimą powinien być osłonięty od mroźnego wiatru i mieć nieograniczony dostęp do dziennego światła, zaś latem, gdy największe operacje słoneczne, nie wystawiony na ich wyniszczające działanie. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także zaplanujmy optymalną miejscówkę.

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom

Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ta magnolia dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, (w tym dla lubiących pH delikatnie zakwaszone). Młodą sadzonkę/starsze egzemplarze - warto je ściółkować. Ściółkowanie ma kilka plusów - zimą to kołderka, latem zmniejszone wyparowywanie wody i odpada odchwaszczanie. Gatunek toleruje podłoże o pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonego, więc na ściółkę zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się do tworzenia ochronnej warstwy; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy). Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową; ta wysłużona rozdrobniona doskonale nadaje się do kompostownika.

Możemy również stosować pod magnolię nawozy zakupione w centrach ogrodniczych. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom

nie powinno być azotu, rośliny mają wówczas przygotowywać się do zbliżających się trudnych zimowych uwarunkowań, a 'nie wchodzić na wysokie obroty'. Ilość dostarczanego nawozu, częstotliwość -  według informacji na etykiecie. W listopadzie uprzątnijmy, zgrabmy liście, (również nadają się do kompostownika). W tym czasie młode drzewka podsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu magnolii, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone).

                         Gleby zalewowe, czy w opozycji te o bardzo niskim poziomie wilgotności - to nie są dobre miejscówki do nasadzeń magnolii. Stały średni stopień wilgotności podłoża, czyli słowo klucz: DRENAŻ! Odpowiednia przepuszczalność podłoża, czyli będą miały ujście nadwyżki deszczu, a bryła korzeniowa nie ulegnie przemarznięciom. Przed posadzeniem warto wykopać jeszcze głębszy dołek, 1/3 wypełnić kamykami (żwirkiem), położyć na nich włókninę, drobno oczkowaną siatkę i zasypać mieszanką ziemi i kompostu. Dopiero na taką 'podstawę' sadzić młodzika. 'Sufit' bryły korzeniowej, na równi z podłożem.  

                       Roślina nie wymaga cięcia formującego. Od wiosny do jesieni, usuwamy wyłącznie pędy przemarznięte, przesuszone oraz te, które się o siebie wzajemnie ocierają. Sadzonki tego gatunku słabo się ukorzeniają, jeśli już to z pomocą środka ukorzeniającego. Najczęściej rośliny te rozmnaża się wegetatywnie. Młoda magnolia japońska wyda pierwsze kwaity dopiero po kilku latach.  

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom 

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom

Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom


Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )

 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_japo%C5%84ska
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_kobus
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz