wtorek, 4 kwietnia 2023

Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, Likuala wielka - Waaierpalm

                              Ten gatunek wachlarzownicy nazywany jest palmą wachlarzowatą, ponieważ jej liście przypominają mocno plisowane wachlarze z ząbkowanymi brzegami. Kłodzina to ona, zaraz po egzotycznych ozdobnych liściach, 'robi robotę', jeśli chodzi o walory zdobnicze. Dość cienka, u niektórych egzemplarzy kępiasta. Rozwój i budowa kłodziny różni się zasadniczo od pnia drzew iglastych i typowych liściastych. Przedrośle wypuszcza początkowo kilka  liści, otaczających stożek wzrostu i zwiększających średnicę walca osiowego. Każdy następny liść wzmacnia podstawę osi.  Z czasem dolne liście zasychają 

                                                                                Ruffled fan palm.eng

Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, likuala wielka - Waaierpalm 

i w ten sposób kłodzina 'idzie w górę' i przez cały czas nad sobą ma zachwycający parasol soczystej zieleni. Liikuala wielka, pochodzi z wyspy Nowa Brytania, na północny wschód od Nowej Gwinei, według innych źródeł z Vanuatu. Tym osobom, którym  ta palma bardzo się podoba, na naszej szerokości geograficznej, pozostaje jej uprawa w pojemniku pod dachem. Taka egzotyka, nie poradziłaby sobie

z  minusowymi temperaturami w czasie trudnych zimowych uwarunkowań. Minimalne temperatury w otoczeniu rośliny, to 1,7 °C 4,4 °C, czyli USDA 10, warto jednak utrzymywać ją tam, gdzie nie ma większych spadków niż do 8°C. Najczęściej 'doniczkowiec' przebywa w pomieszczeniu, gdzie zimą włączone ogrzewanie, także od 16 do 21, to optymalny przedział. Jeśli latem, 'coś' powyżej, też nie ma problemu, wówczas przy +26°C pojemnik należy odsunąć bardziej w głąb, chroniąc w ten sposób liście przed słonecznym poparzeniem. Po prostu bez dużych dziennych wahań temperatury, zalewania, zasuszania, bez ciemnych kątów - i wszystko w temacie uprawy będzie okey. 

                                           Wachlarzownica wyniosła w uprawie doniczkowej nie osiąga więcej niż 3 metry wysokości; jednak to nadal dość okazałe 'gabaryt', więc trzeba dla niej wygospodarować odpowiednią przestrzeń, aby mogła witalnie się rozrastać. Nabyć egzemplarz możemy poprzez zakup w centrum ogrodniczym, albo zakupić przez internet nasiona. Z wysiewem nasion, jest o tyle problem, że zakupić je należy w ciepłe miesiące, aby nie przemarzły w czasie transportu i w czasie długich wschodów,

Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, likuala wielka - Waaierpalm 

należy im zapewnić wysoką temperaturę,  Najpierw należy je namoczyć w letniej wodzie, powinny w niej pozostać dobę. Następnie przygotowujemy odpowiednie podłoże i około dwóch miesięcy czekamy na wschody. Wskazana temperatura w tym czasie dla roślin, to 'ciepełko', czyli powyżej 22°C. Ekspozycja słoneczna, już wiemy, latem przy ostro operujących promieniach, warto donicę odsunąć od okna.  

W sezonie podlewamy dwukrotnie w tygodniu. Najrozsądniej zastosować 'metodę na palca', wierzchnia warstwa przesusza się, podlewamy niewielką ilością. Stała umiarkowana wilgotność. Zimą dostarczamy tylko odrobinę mniej wody, roślina nie przechodzi okresu spoczynku. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu (ze wskazaniem na deszczówkę, wodę miękką). Nie chcemy przelania, nie chcemy doprowadzić do zgnilizny liści. Jeśli decydujemy się na zraszanie, (w czasie letnich  upałów, czy zimą, gdy 'w akcji kaloryfery', robimy to rano, używając zraszacza z bardzo drobnym sitkiem. Duże krople pozostawią nieestetyczne plamy na liściach, a jak wiadomo ta część rośliny stanowi jej główną ozdobę. Warto w pobliżu donicy ustawić zwilżacze. Wyparowująca woda, nie tylko przyczyni się do korzystniejszych warunków dla rośliny, a także, a może przede wszystkim, dla naszego lepszego samopoczucia. Jak w pomieszczeniu nie będzie zbyt suchego powietrza, nie będzie też u tego gatunku wachlarzownicy zasychających/żółknących końcówek liści.  Oczywiście, najniżej ułożone zestarzałe poszarzałe liście możemy wyciąć tuż przy kłodzinie wcześniej niż pożółkną i same odpadną.

Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, likuala wielka - Waaierpalm 

Pojemnik z odpływem, pierwsza 5 centymetrowa warstwa keramzytu, żwirku, albo drobnych kamyków. Jeśli nie mamy możliwości zakupu podłoża specjalnie dostosowanego dla palm, robimy mieszankę. Ziemia kompostowa, przemieszana z garścią torfu, który, poza dostarczeniem minerałów i substancji odżywczych, niczym gąbka wsiąknie nadwyżkę wody (jeśli zdarzy nam się 'chlapnąć' roślince zbyt dużo) i z dwiema garściami drobnych kamyków ('rozluźnienie' dla bryły korzeniowej, a dwa, lepsza przepuszczalność podłoża). 
Regularnie nawozimy plant, wykorzystujemy do tego celu środek  wspomagający wzrost palm, albo nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do roślin uprawianych w domu ozdobnych z liści.
                                   Jeśli chodzi o przesadzanie, nie robimy tego zbyt często. Raz na dwa sezony, to zupełnie wystarczy. Powinien być to pojemnik, który 'da' roślinie równowagę i odpowiednią przestrzeń do rozrastania się bryły korzeniowej. Od początku czerwca do połowy sierpnia likuala wielka może być wyeksponowana na tarasie, czy dużym balkonie, (później notuje się zbyt duże spadki temperatury dzień vs noc). Doda tym miejscom egzotyki, tropikalnego klimatu. Ważne, aby donica miała drożny odpływ, nie zastają wówczas nadwyżki deszczówki. Dla wygody w temacie przemieszczania, warto umieścić ją na podstawce z kółkami. 

Czy w domu, czy na tarasie (dużym balkonie, podwórzu, w ogrodzie), palma ta, bardzo szybko da nam do zrozumienia, jeśli coś będzie nie tak.  Zbyt dużo słońca, blaknące liście, u których z czasem coraz więcej zasychających końcówek  Zbyt duży cień, to zbyt głęboka zieleń, zahamowanie wzrostu.

Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, likuala wielka - Waaierpalm 
Licuala grandis - Wachlarzownica wyniosła, likuala wielka - Waaierpalm Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Licuala_grandis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wachlarzownica_wynios%C5%82a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz