czwartek, 21 lutego 2019

Metasequoia glyptostroboides - Metasekwoja chińska - Watercipres

                                   Metasekwoja chińska, to festiwal kolorów, oryginalność, długowieczność oraz całoroczne urozmaicenie ogrodowej przestrzeni. Jest przykładem żywej  skamieniałości - rośliną istniejącą od ery mezozoicznej i do naszych czasów. Imponujące. (Chiński cyprys wody), 'na nowo' został odkryty na chińskich wyżynach w 1941 roku. Z tamtego egzemplarza, zostały pobrane nasiona, które ludzką ręką zostały rozsiane na wielu kontynentach. A z czasem, przyszła także wiedza, że od 'młodzików;, można pobierać, ukorzeniać sadzonki zielne ... a na tym nie koniec.


                                                        Dawn redwood.eng
Metasequoia glyptostroboides - Metasekwoja chińska - Watercipres

Botanicy, przez dziesięciolecia dołożyli starań, więc dziś poza endemicznym, reliktowym gatunkiem, na rynku ogrodniczym  możliwość zakupu wielu interesujących odmian i kultywarów (poniżej przykłady).
                                     U gatunku mamy do czynienia z drzewem, które w początkowej fazie wzrostu ma strzelisty, a w dorosłej cylindryczny pokrój. Ma terenach macierzystych, wysokość egzemplarza
może wynosić nawet 50 metrów, na naszej europejskiej szerokości, liczmy się z docelową 25. Dość szybki wzrost, po 20 latach, około 10 metrów wysokości. Atrakcyjne miękkie igły (liście), są niekłujące i sezonowe. Jasnozielone wiosną, w głębszej tonacji latem, na jesień przebarwiają się w słoneczne i jasno brązowe kolory, po czym opadają wraz z krótkopędami zielnymi (te w sezonie osiągną długość do 15 centymetrów).. Długopędy są trwałe, z czasem drewnieją; młode zmieniają 'skórkę' z zielonej na czerwonobrązową. Liście u odmian, w zależności od pory roku mogą mieć także kolory: różowy, kremowy, złocistożółty. Kwiaty, rozdzielnopłciowe (kwitnienie od połowy maja do połowy czerwca). Zwisające, niewielkie owalne szyszki; dojrzewając zmieniają barwę z zielonej na brązowy. Nasiona w nich , dojrzewają od października do grudnia w pierwszym roku.
                                   Metasekwoja chińska, jest drzewem długowiecznym. Liczy się, że może dożyć 2000 lat. Czyli do naszej zielonej przestrzeni, zapraszamy roślinę, która będzie jej nierozerwalną częścią przez całe nasze życie i wielu, wielu następnych pokoleń. Nie musimy dysponować ogromną przestrzenią, jednak zbyt mały ogród będzie w przyszłości terytorium, które spowolni i zahamuje zdrowy rozwój żywego organizmu.   Wytwarza on płytki i bardzo rozległy system korzeniowy, w którym główne korzenie biegną tuż pod powierzchnią ziemi.


Metasequoia glyptostroboides - Metasekwoja chińska - Watercipres


                                     W naturalnych warunkach, gatunek rośnie na zasobnym, wilgotnym podłożu. To podstawowe wytyczne dla 'miejscówki', w której rozgości się nasza sadzonka. Brzegi stawów, rzek, strumienie, niewielkie jeziorka, miejsca czasowo zalewowe - wszędzie tam, (chiński cyprys wodny), będzie się czuł jak przysłowiowa rybka w wodzie.
                                    Młode egzemplarze pozyskujemy z zakupu, z wysiewu nasion (w rozsadniku, przy temperaturze powyżej 20°C, bądź przez ukorzenienie sadzonek zielnych, części pobranych z młodych pędów (pod koniec wiosny). (Dwa ostatnie sposoby): takie maleństwa, przez rok, albo dwa prowadzimy w uprawie pojemnikowej. Dbamy, aby podłoże było niewyjałowione, nie ograniczamy dostępu do światła dziennego, temperatury powyżej 12°C i oczywiście, pilnujemy, aby podłoże było odpowiednio wilgotne. Nie zalewane, nie przesuszane.
Następnie, kolejnej wiosny, gdy minie zagrożenie powrotu przymrozków, sadzimy roślinę w miejsce docelowe. Także wiosna, to najlepszy czas do wsadzania zakupionych, 'wyrośniętych; drzewek. Młode sadzonki są podatne na przemarzanie, a tak dajemy im szansę zahartowania się do kolejnej zimy (w czasie, której dodatkowo podsypujemy drzewka kilkunastocentymetrowym kopczykiem ziemi i do osłony używamy maty). Trzy, cztery lata takiej opieki, potem metasekwoja 'zmężnieje'.
                                   Ekspozycja słoneczna, jednak z zaznaczeniem, że latem najsilniej operujące w godzinach południowych promienie słoneczne, mogą palić oryginalne listki - dlatego optymalny, tak zwany 'jasny cień'. Starsze egzemplarze będą odporne, dla 'młodziaków' zbyt silne światło dzienne niebezpieczn
 . Nawozimy dwukrotnie, wczesną wiosną wieloskładnikowym nawozem z przeznaczeniem dla iglaków, oraz w połowie sierpnia, ale tym razem wybierzmy nawóz, który w swoim składzie nie posiada azotu (dzięki temu, 'dokarmiona' roślina, naturalnym rytmem wejdzie w stan spoczynku).


Metasequoia glyptostroboides - Metasekwoja chińska - Watercipres

Jeśli nie dysponujemy nawozem przeznaczonym dla iglaków, w kwietniu możemy posiłkować się kompostem (humusem, krowiakiem). Wówczas, okrąg wokół korony drzewka obkopujemy kilkunastoma płytkimi dołkami, które wypełniamy 'dostawą substancji odżywczych'. W czasie upalnego lata, gdy realne jest silne obsuszenie dotąd wilgotnej gleby, nie zapomnijmy o podlewaniu naszego drzewka.
W kwietniu dokonujemy cięcia sanitarnego, usuwamy poniszczone, przemarznięte, połamane gałązki. Drzewko, jeśli formowane 'od małego', nieźle znosi cięci (bonsai, żywopłot). Jeśli chodzi o duże drzewo, wskazane jest pozostawienie jego naturalnie rozrastającego się pokroju. Żywopłot, (sadzonka co 30 centymetrów) 'wyłysieje' nam na zimę, przycina się go raz w roku.
Przykłady eleganckich odmian metasekwoi chińskiej:
* Metasekwoja chińska 'White spot', szybki wzrost, drzewo z pstrokatymi przebarwieniami na niektórych igłach.Przebarwienia listków z białego, w kremowy, w różowy, a następnie w złotożółty.
* Metasekwoja chińska Goldrush 'Ogon', drzewo o strzelistym, stożkowatym pokroju i sezonowym, złocistożółtym ulistnieniu. Doskonale rozjaśnia szare ogrodowe zakątki i pięknie się prezentuje na tle zimozielonych innych iglaków. Docelowa wysokość od 5 do 10 metrów.
* Metasekwoja chińska 'Sheridan Spire', drzewo o wąskiej, prawie kolumnowej koronie z wyraźną strzałą. W ciągu dziesięciu lat dorasta do 4 m wysokości i 1,5 m szerokości. Igły ułożone grzebieniasto, w sezonie jasnozielone, przed nadejściem zimy brunatnożółte. Docelowa wysokość od 15  do 20 metrów.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Metasequoia_glyptostroboides
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metasekwoja_chi%C5%84ska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Watercipres

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz