środa, 20 lutego 2019

Gailardia, dzianwa - Kokardebloem

                                                 Gailardia w ogrodzie, to 'kolorowy zawrót głowy'. Bylina, która staje się coraz popularniejsza i to nie tylko za sprawą barwnych kwiatów, a i dzięki temu, że kwitnienie trwa od końca czerwca, nawet do pierwszych jesiennych przymrozków (gdy obrywamy przekwitnięte ozdoby, gdy dbamy o odpowiednie nawodnienie w czasie suszy). Względem uprawy, jeśli wcześniej poszukamy informacji, także nie powinniśmy mieć problemów. Czas więc zaprosić roślinę do naszej zielonej przestrzeni.

                                                 Blanket flower.eng
Gailardia, dzianwa - Gailardia.nl


To dobry chwila, na wczesny wysiew nasion w domowej przestrzeni. Maleństwa. nie muszą być stratyfikowane; po zeszłorocznym zbiorze, przechowywane w papierowej torebce, przetrzymywane w suchym miejscu - powinny w 100% być zdatne do użytku.
Temperatury towarzyszące wschodom, niech wynoszą  nie mniej niż 18°C. Wysiew do pojemnika,
pikowanie bezpośrednio do gruntu pod koniec kwietnia. To także dobry moment, jeśli decydujemy
się na wysiew nasion w miejsce docelowe. Dzianwa, to rodzaj roślin wieloletnich, jednorocznych i dwuletnich. Dobrze jest wiedzieć, jaki gatunek, odmianę, kultywar posiadamy. Wówczas, pozyskując wiadomości, będziemy wiedzieli, czy zakwitnie jeszcze w danym sezonie wegetacyjnym, czy dopiero w następnym. Najczęściej kwitnienie następuje w tym samym roku.
                                Liście całobrzegie lub pierzaste, nakrapiane. kwiaty w formie koszyczków, duże, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty brzeżne języczkowate, żółte lub purpurowe, u niektórych gatunków lub odmian dwubarwne. Kwiaty w środku koszyczka rurkowe, przeważnie purpurowe, czasem przekształcone w płonne. 


Gailardia, dzianwa - Kokardebloem
'Kobold'


                                 Poza kolorowym miksem, mamy także możliwość wyboru jakiej wysokości rośliny chcemy. 'Najpraktyczniejsze', mniej pracochłonne są te niższe, do 30 centymetrów. Tworzą zwarty pokrój, elegancko prezentują się na niższych piętrach bylinowej rabaty, albo sadzone w grupie po trzy, cztery. Co do wyższych, o ile nie ma problemu z ich umiejscowieniem (na przykład, na tyle rabaty), to schody pojawiają się wówczas, gdy nadejdą ulewa, czy porywisty wiatr. Łodygi wówczas zaczynają wyglądać jak pijane, zaczynają się pokładać w każdą z możliwych stron, a w najgorszym wypadku, niektóre mogą połamać. Niezbędne jest więc zastosowanie podpór bylinowych, czy też palików bambusowych + podwiązanie sznurkiem (albo do płotu).
                             Z przekwitających kwiatostanów, pozostawmy dwa, trzy na nasiona. Resztę, regularnie usuwajmy. Gdy nadejdzie czas zbioru nasionek, zróbmy to w godzinach południowych w słoneczny dzień. Pod koniec października, cała kępę zetnijmy nisko, rozetkę liści obsypmy cienką warstwą ziemi. 
                             Optymalna ekspozycja, w tak zwanym, 'jasnym cieniu'. Wówczas latem najostrzej operujące promienie słoneczne w godzinach południowych nie będą roślinie 'dawały popalić', a ona i tak będzie z rana, albo po południu miało pod dostatkiem dziennego światła. Ten scenariusz się sprawdzi, gdy wysiejemy nasiona, czy posadzimy zakupione sadzonki w podłożu, które dość szybko się nagrzewa,jest średnio przepuszczalne, a jednocześnie ma dobrą zdolność do magazynowania wody.

Gailardia, dzianwa - Kokardebloem
'Kobold'


Jeśli chodzi o stopień wilgotności  gleby, powinien on być średni. Gleby zalewowe, czy też ogrody skalne - nie sprawdzą się. Latem, w czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczaniu wody. Miękka, deszczówka; podlewanie rano, albo pod wieczór (w dzień 'ugotowalibyśmy' i przyczynili do poparzeń i częściowego spalenia liści i kwiatów. Nie lejemy wodą po kwiatach. Wskazane ściółkowanie; odpada odchwaszczanie i zabieg ten ma pozytywny wpływ na zmniejszenie wyparowywania wody.
Po trzech sezonach uprawy, wiosną dokonujemy  podziału bryły korzeniowej. Przemawia za tym kilka korzyści - z czasem ze 'starej' rośliny mielibyśmy mniej i to w dodatku mniejszych  kwiatostanów, a po drugie nabędziemy nowe egzemplarze, którymi możemy powiększyć 'gailardiowe poletko', albo zagospodarować nimi inny fragment ogrodu, czy też  podzielić się nimi z zaprzyjaźnionymi sympatykami ogrodowych pięknotek. 


Gailardia, dzianwa - Kokardebloem
'Kobold'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Gaillardia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gailardia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Gaillardia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz