piątek, 22 lutego 2019

Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)

Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 'Tricolor'

Muehlenbeckia complexa,  jej główna dekoracją są drobne ciemnozielone listki, które wyraźnie odznaczają się na tle brunatno fioletowo nabiegłych pędów. U gatunku są ciemnozielone, zaś u odmian mogą być dwu, a nawet trójkolorowe (biały, żółty, zielony).
Gatunek pochodzi z terenów Nowej Zelandii. Tam i na wybrzeżu kontynentu australijskiego, jest
rośliną, która stabilizuje wydmy. Zwarty gęsty krzaczasty pokrój i ,po niewielkim kwitnieniu, smaczne słodkawe owoce - to walory
doceniane przez tamtejszych skrzydlatych przyjaciół (kryjówki, pokarm). Wiedząc, skąd pochodzi, nietrudno także wywnioskować, jakie warunki uprawy temu plantu będą najbardziej sprzyjały.

Maidenhair vine.eng
Muehlenbeckia complexa
Będą to: temperatury 'na plusie', wysoki poziom wilgotności powietrza, średni poziom wilgotności podłoża i wiele dni w słonecznych kąpielach. Na australijskich, czy kalifornijskich  szerokościach geograficznych, (muhlenbekia) osiąga długość pędów do 1.5 metra, a pojedyncze  czasami mogą piąć się i na wysokość trzech. Tak właśnie, piąć, płożyć, czy też przewieszać się - wszystko zależy od
tego, jak roślinę poprowadzimy. Przy uprawie pojemnikowej, nie osiągniemy tak spektakularnych wyników, ale dwie, trzy sadzonki posadzone w grupie, po rozrośnięciu, dadzą  wizualnie atrakcyjne bogactwo drobnych listeczków. Liczmy się z tym, że najdłuższe pędy, mogą mieć około 50 centymetrów. Jeśli wystąpi kwitnienie, będzie ono niewielkie (w lipcu). Jasne kwiaty, nie mają dużych walorów zdobniczych. Po przekwitnięciu zaczną dojrzewać malutkie owocki, okrągławe jadalne słodkości.
                              Można  eksperymentować z pozostawieniem rośliny na zimę w gruncie. Jednak, nawet okryta świerkowymi gałązkami, czy specjalną matą - wyłysieje i straci 'to coś', czego w następnym sezonie wyraźnie nam w jej prezentacji będzie brakowało, (pomimo przycięcia zupełnie nagich szczytowych części pędów).
Pielęgnujmy tę roślinę w donicy (pojemnik z odpływem). Z letniska, w połowie października z powrotem przenieśmy pod dach. Ten gatunek, źle będzie znosił zimowanie w ogrzewanym pomieszczaniu, najbardziej optymalnym dla niego będzie chłodne, z dostępem do dziennego światła. Tam 'zimowa' temperatura pomiędzy 6, a 15 °C. Jeśli brak ogrzewania, nie przesadzamy z dostawami wody. Owszem plant lubi stały średni stopień nawilżenia podłoża, ale przekalkulujmy, nie ma warunków, które sprzyjałyby szybkiemu wyparowywaniu wody, więc dostawy regularne, ale niewielkie. Dostarczana woda w 


Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)

temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu; nie pozostawiamy jej na podstawku (w osłonce). Nowa dostawa, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. 
                                   I pod dachem, i na letnisku (tarasie, balkonie, przy drabince, ścianie), nasz doniczkowiec powinien znajdować się w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Na rodzinnych terenach, w jego otoczeniu jest wysoki poziom wilgotności powietrza, My takiego mu zapewnić nie możemy, stąd informacja, że nie wystawiamy go na najostrzej operujące promienie słoneczne. 
                                  Utrzyma się w wielu rodzajach podłoża (piaszczystym, kredowym, gliniastym), ale to przepuszczalne, średnio żyzne, będzie tym najbardziej optymalnym. Wiosną, przesadzamy do większego pojemnika. Przycinamy o 1/3 pędy, stymulując roślinę do zwiększenia swego pokroju. Latem, podlewanie bardziej obfite. 
                                Jeśli zdecydujemy się muehlenbeckia complexa prowadzić w gruncie, jako roślinę jednoroczną, (ponieważ w na początku drugiego sezonu byłaby częściowo przemarznięta, 'łysiejąca' i potrzebowałaby dużo energii zainwestować w odbudowę, a nam chodzi o efekt zdobienia, a nie prowadzenie dla niej w sezonie sanatorium). W ogrodzie, możemy wykorzystać ją do stworzenia nieformalnego niskiego żywopłotu, płotku, rośliny wyznaczającej granice. W praktyce, posadzona przy ścianie średnio będzie sobie radziła ze wspinaczką, za to mając możliwość przewieszania się, zaprezentuje bogaty pokrój.
Nawozimy od końca kwietnia do końca sierpnia, nawozem wieloskładnikowym w płynie, albo w granulacie (może być z przeznaczeniem dla krzewów ozdobnych, bądź dla bylin); według wskazówek na etykiecie. Jeśli wiosną przesadzamy do większego pojemnika, można podrzucić kilka garści humusu (kompostu), to wraz z nową niewyjałowioną ziemią, również doskonale sprawdzi się w temacie dostarczenia roślinie substancji odżywczych.


Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 (VII)

Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 (VII)

Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
oraz Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren

 Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
(II) W ogrodzie. Holandia.


 Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 (II) W ogrodzie. Holandia.
Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 (II) W ogrodzie. Holandia.
oraz Crocus - Krokus, szafran ( foto )

 

Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 (IX) w ogrodzie
oraz Calluna vulgaris - Wrzos zwyczajny, w.pospolity - Struikhei ( foto )Muehlenbeckia complexa -  (Muhlenbekia)Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
 'Tricolor'
oraz Viola - Fiołek - Viooltje  ( foto )
Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia)
Primula vulgaris - Pierwiosnek bezłodygowy - Stengelloze sleutelbloem ( foto )
 

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Muehlenbeckia_complexa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muehlenbeckia_complexa
https://www.vip-colors.com/2016/08/crocus-krokus-szafran-krokus.html
https://www.vip-colors.com/2016/08/calluna-vulgaris-wrzos-struikhei.html