piątek, 19 maja 2023

Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy. Żarnowiec p. - Purperen brem

                                      Szczodrzeniec purpurowy, żarnowiec purpurowy jest krzewem liściastym, który dzięki swym w większości pokładającym się/lekko płożącym pędom w ogrodowej przestrzeni może spełniać wielorakie funkcje. Poza oczywistą, zdobniczą, także jako roślina sezonowo okrywowa i ta, która dobrze ukorzeni się na mniej zasobnych suchszych słonecznych terenach, które są mniej gościnne dla wielu innych kwietnych pięknotek. Ten gatunek szczodrzeńca, jest również jednym z odporniejszych

                                                                         Purple broom.eng

Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy - Purperen brem

jeśli chodzi o zimowe spadki temperatury, wiadomo warto go w listopadzie podsypać kilkoma dodatkowymi garściami ziemi, (które wczesną wiosną bez trudu będzie można rozgarnąć). Głównym argumentem za tym, aby roślina rozgościła się u nas na dobre, jest oczywiście jej obfite kwitnienie, które trwa od połowy maja niemal do końca czerwca. Na tle sezonowych ciemnozielonych liści, w maju pierwsze

kwiaty motylkowate, purpurowo różowe z fioletowym obrzeżeniem. Starsze egzemplarze osiągają do 0.5 metra wysokości przy metrze szerokości. Czyli rozłożysta okwiecona krzewiasta forma. Rzadko spotykane, ale dostępne są w sprzedaży sztuki szczepione na podkładce, wówczas jeszcze bardziej widowiskowe odsłony okwieconych zwieszających się pędów. Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się charakterystyczne dla rodzaju szczodrzeniec strąki, które z zieleni przechodzą w brązy. 

                                              Roślinę tę można rozmnażać z nasion (długotrwały proces), albo dzięki pod koniec lata pobraniu i ukorzenieniu sadzonki zielnej z piętką, (najlepiej uziemić ją przy pomocy środka ukorzeniającego). Najprostsza i najmniej pracochłonna technika pozyskania młodzików? Przez zrobienie odkładów; część dwóch/trzech pędów przysypujemy ziemią i w kolejnym roku już ukorzenione oddzielamy od rośliny macierzystej. Najlepszą porą na sadzenie tych roślin jest wiosna, mają wówczas więcej czasu na zaaklimatyzowanie się i przygotowanie do trudniejszych zimowych uwarunkowań. Nasiona zebrane w słoneczny dzień, powinny być wysiane bezpośrednio do gruntu do końca jesieni, (proces stratyfikacji).

Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy - Purperen brem

                              Żarnowiec purpurowy, nie wymaga przycinania. Nie trzeba skracać mu 'fryzurki', aby w następnym sezonie ponownie się bogato okwiecił. Oczywiście można co nieco skrócić niektóre z pędów, te 'zakłócające' wygląd pokroju. Takie cięcie pielęgnacyjne najlepiej wykonać po zakończeniu kwitnienia. Natomiast cięcie sanitarne, wykonujemy od wiosny do końca października - wtedy usuwamy pędy przesuszone, przemarznięte, połamane oraz te, które krzyżując się z innymi ranią je. 

                             Szczodrzeniec purpurowy ma elegancki, pełen naturalności pokrój, dzięki temu doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, naturalistycznych, na skalniaki, do nasadzeń w kompleksach zieleni miejskiej, do tworzenia nieformalnych niziutkich granic/'płotków', (w kilka sztuk, czy jeden egzemplarz z innymi wieloletnimi roślinami, którym odpowiadają podobne warunki uprawy. Każdy z roślin powinna mieć zapewnioną właściwą przestrzeń do witalnego rozwoju).  Mamy do czynienia z gatunkiem miododajnym, który w czasie kwitnienia chętnie oblatują pszczółki i inni ogrodowi skrzydlaci przyjaciele, co oczywiste przystając i zapylając również  inne kwitnące rośliny. 

                         Miejsce nasadzeń w ekspozycji jasnej, która zimą jest osłonięta od mroźnych wiatrów. Gleby 'ciepłe', piaszczyste, optymalna do obfitego pokroju ziemia ogrodowa o pH lekko zakwaszonym, gdzie stały umiarkowany stopień wilgotności. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą. Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy żarnowca purpurowego

Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy - Purperen brem

samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.   

                                Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Warto, wówczas będzie bardziej bogaty i pokrój rośliny i jej kwitnienie. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla krzewów kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Na przykład, wczesną wiosną obkopujemy pobliże krzewu kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które  wypełniamy przemieszanymi ze świeżą ziemią kompostem. Zaś w sezonie podlewając inne rośliny i jego podlewamy rozcieńczonymi z wodą gnojówkami z czosnku/żywokostu/pokrzyw.

Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy - Purperen brem


Cytisus - Szczodrzeniec, żarnowiec (gatunki) - Brem (soorten) ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chamaecytisus_purpureus
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz