czwartek, 12 października 2017

Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom

                                             Cis japoński, jego miejsce pochodzenia to kontynent azjatycki. Do Europy został przywieziony w końcu XIX wieku. Od tamtego czasu, z dużą gościnnością jest zapraszany na działki i do ogrodów. Współcześnie, gdy jest wiele odmian, pośród których i karłowate, uprawa tego gatunku cisu, nawet w niewielkich ogrodach, nie wiąże się już z żadnymi problemami.

                                            Japanese yew.eng
Taxus cuspidata - Cis japoński  - Taxus, Japanse venijnboom
'Dwarf bright gold'


                                    Spotkać go możemy w formie drzewa, bądź bujnie rozrastającego się krzewu. Jako wyższa forma dorasta nawet do 15 metrów wysokości, dorosłe egzemplarze krzewów, mają często, podobną szerokość jak i wysokość, w zależności od odmiany od półtora do trzech metrów.
Jest to roślina dobrze znosząca formowanie, także to od naszej fantazji zależy, jak ją
ukształtujemy i na jakiej wysokości (pamiętając o granicach wzrostu konkretnego kultywaru). Jeśli jesteśmy przy temacie przycinania, warto wspomnieć, że cis japoński, to jedna z tych  naturalnych ozdób, która bardzo wdzięcznie odnajduje się w sztuce bonsai. Formowanie najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia.

                                    Plant charakteryzujący się duża odpornością na miejskie zanieczyszczenia, cechą wspólną gatunku i jego odmian, jest powolny wzrost.
                                    Kora brązowa, bądź brunatna, u dorosłych egzemplarzy występuje, w niewielkich ilościach, jej strzępiaste łuszczenie. Wysokie odmiany mają stożkowaty pokrój, pozostałe krzewiasty. Charakterystyczne dla iglaków zimozielone ozdoby, mogą mieć także inne kolory poza głęboką butelkową zielenią, także jasna zieleń i słoneczna zieleń (złota), tak jak ta na załączonych zdjęciach u odmiany 'Dwarf bright gold'.
          


Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
'Dwarf bright gold'


                                Kwiaty dwupienne, niewielkie, nie stanowią większej ozdoby. Po ich przekwitnięciu, dobro w którym rozwiną się nasionka, jest za pomocą wiatru transportowane na duże odległości, dzięki czemu cis zapewnia sobie większe terytorium podboju. Charakterystyczne, dla całego rodzaju, czerwone mięsiste skórki osłaniające nasionka (każda część trująca).
                              Warunki uprawy odmian tego gatunku są bardzo zbliżone. Stanowisko s pół cieniste, istotne, aby nie było tym wyeksponowanym na kontakt z najsilniej działającymi promieniami i silnymi wiatrami. Gdy chcemy mieć zdrowo wyglądającą roślinę, warto ją posadzić w miejscu, gdzie ziemia przepuszczalna, średnio żyzna, z dobrym drenażem.  Gleba o odczynie pH neutralnym, bądź zasadowym. Wskazana umiarkowana, stała wilgotność podłoża. Uważa się, że cisy, to bardzo wytrzymałe rośliny, jednak w czas suszy, warto także pamiętać o jego podlaniu.
                                  Oto kilka popularnych odmian tego gatunku:
* Cis japoński 'Nana', odmiana okrywowa, docelowa wysokość 1 metr,kolor igieł ciemnozielone.
* Cis japoński 'Dwarf bright gold',odmiana karłowa krzewiasta, dorasta do 2, czy 2 i pół metra, kolor igieł żółtawy, złocisty.
* Cis japoński 'Summergold', także odmiana krzaczasta, karłowa (dorasta do 1 metra wysokości), kolor igieł jasno zielony, żółtawy, złocisty.
* Cis japoński 'Rustique', odmiana drzewiasta, docelowa wysokość około 5 metrów wysokości, igły ciemno-zielone.
* Cis japoński 'Culumnaris", odmiana karłowa wyższa, dorasta jako krzew 3 metrów, igły ciemno-zielone.
                                               Cis japoński, nie tylko doskonale znajdzie się w ogrodach  w stylu japońskim. Mając duży wybór pośród jego kształtów i kolorów, możemy dobrać taką odmianę, która bardzo dekoracyjnie przyozdobi nasz ogród. Możemy stworzyć z tą rośliną w roli głównej, naturalistyczną kompozycję, albo użyć jej jako okrywową.


Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
(II)


Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
oraz
Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes (soort)

 
 
 
Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
 
 
 
 
 

Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
Niwaki. Drzewa formowane ( foto )

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_japo%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Taxus
https://en.wikipedia.org/wiki/Taxus_cuspidata
https://www.vip-colors.com/2018/12/niwaki-trendy-w-ogrodnictwie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz