piątek, 10 stycznia 2025

Philadelphus virginalis - Jaśminowiec panieński - Boerenjasmijn

                                 Jaśminowiec panieński, to krzew ozdobny, który idealnie sprawdzi się w średnich i w większych ogrodach. Sadzony jako soliter, bądź w kilka sztuk, tworzący nieformalny żywopłot. Liście okrągławe ciemnozielone, sezonowe; kwiaty pełne w bieli, pojedynczy ze średnicą pomiędzy pięć, a sześć centymetrów. Dość szybkie tempo wzrostu; przy optymalnych warunkach uprawy/klimatycznych, docelowa 

Philadelphus virginalis - Jaśminowiec panieński - Boerenjasmijn

wysokość do 4 metrów przy 2.5 do 3 metra szerokości. Kwitnienie w drugiej połowie wiosny, trwa około dwóch tygodni. Po ciepłym słonecznym dniu, wieczorem kwiaty wydzielają wyczuwalną przyjemną woń jaśminowca. Roślina przyjazna ogrodowym oblatywaczom, tolerująca miejskie zanieczyszczenia powietrza, starsze egzemplarze bardzo dobrze zimują i nieźle znoszą czasowe przesuszenia; młodziki

w listopadzie należy podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi i osłonić drobno oczkowaną folią (zapewniona wentylacja powietrza oraz ochrona młodych pędów przed przemarzaniem). USDA5a, to znaczy do -23°C. W jasnej ekspozycji bardziej zwarta forma, a tam gdzie półcień pędy bardziej rozłożyste. W obu odsłonach w czasie kwitnienia ten krzew prezentuje się bardzo ładnie. 

                                       Jaśminowiec panieński, rozmnażanie. Najniższe z pędów można latem 'przyciągnąć' do ziemi i zrobić z nich odkłady - to najprostsza technika pozyskania kolejnej wiosny młodzików. Można roślinę również rozmnożyć za pomocą półzdrewniałych sadzonek pobieranych z krzewu wczesnym latem (VII) lub sadzonek zdrewniałych, ciętych zimą. Sadzonki pobrane z cieńszych pędów ukorzeniają się lepiej, niż pobrane z pędów grubych i silnych. Maluchy z sadzonek, przez pierwszy rok pielęgnujemy w pojemniku ustawionym w chłodnym jasnym pomieszczeniu (temperatura nie niższa niż 6°C, donica z odpływem, drożne zasobne podłoże, podlewanie wodą o zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu roślin, gdy wierzchnia warstwa podłoża sucha).

Philadelphus virginalis - Jaśminowiec panieński - Boerenjasmijn

                                           Optymalna miejscówka, to ta z prześwietlonym światłem dziennym, przy stałym umiarkowanym stopniu wilgotności próchnicznego podłoża. (Wówczas co sezon bardzo obfite kwitnienie). Odpada wystawa południowa oraz mroczne ogrodowe kąty. Odczyn pH od obojętnego w kierunku lekko zakwaszonego, gleby słabsze należy dodatkowo nawozić, ta roślina 'lubi sobie podjeść'. Doskonale sprawdzą się naturalne metody, (za wyjątkiem obornika, który nawet przekompostowany dla tej rośliny będzie zbyt silny).  Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane krzewom kwitnącym, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). Na początku listopada, uprzątnijmy, wygrabmy liście, (nadają się do kompostownika). Ściółkujemy, przy niewielkim krzewie to brak dodatkowych nakładów pracy przy odchwaszczaniu, a przy starszych latem mniejsza transpiracja, a zimą dodatkowa kołderką chroniąca przed przemarzaniem. 

  Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. W upalne letnie dni rano, albo wieczorem, a zimą w bezmroźny  czas w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżonej do tej jaka panuje 

Philadelphus virginalis - Jaśminowiec panieński - Boerenjasmijn

w otoczeniu jaśminowca panieńskiego.

                                   Chcąc rok rocznie cieszyć się bogatym kwitnieniem, należy przy każdym egzemplarzu co nieco 'podziałać' sekatorem. W kwietniu przeprowadzamy cięcie sanitarne, usuwamy górne części pędów, które są przemarznięte, połamane. Cięcie pielęgnacyjne połączone z prześwietlającym, przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia wczesnym latem. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 ich długości' odmładzając, nie usuwajmy więcej niż dwa pędy rocznie - 'ciach' te, które były najsłabiej okwiecone. Przy rok rocznym doglądaniu, wszystkie pędy powinny sprawować się na piątkę z plusem. Nie zwlekajmy z cięciem, bo roślina musi przygotować się do nadchodzącej zimy. 

                                      Przy tworzeniu struktury, gdzie z jaśminowcem różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z podobnymi potrzebami (warunki glebowe, wodne, ekspozycja) i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także zaplanujmy optymalną miejscówkę. Dla krzewu  większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia).  

 


 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz