wtorek, 7 stycznia 2025

Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe

                                       Filostachys złotobruzdowy, widowiskowo się prezentuje, obecnie nie tak często spotykany w przydomowych ogrodach, co 'podbija' jego atrakcyjność, a do tego dość dobrze zimuje (USDA 6a, czyli -23°C / -21°C). Nie tylko do średnich i większych ogrodów, również do zagospodarowania w kompleksach zieleni miejskich oraz w parkach. Do witalnego wzrostu i bogatego pokroju tego gatunku, przysłużą się takie uwarunkowania jak: jasna słoneczna ekspozycja, osłona przed wiatrem

                                                                     The yellow groove bamboo.eng

Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe

z roślin zimozielonych/ogrodzenie, wysoka wilgotność powietrza (na przykład, nasadzenia przy oczku wodnym, kanale, strumyku), drożne przepuszczalne podłoże. To ten rodzaj roślin, które najlepiej zaprezentują się, gdy początkowo nasadzenia w kilka/ w kilkanaście sztuk; może to być również nieformalny żywopłot, który po kilku latach oddzielając nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów dodatkowo będzie cieszył nasze oczy ładnym pokrojem. Przy optymalnych warunkach uprawy, w zależności

od odmiany (jest ich kilka plus formy botaniczne), bierzmy pod uwagę pomiędzy 3 do 6 metrów wysokości. Filostachys złotobruzdowy, posiada charakterystyczny dla rodzaju rozłogowy typ wzrostu. Co też jest dużym ułatwieniem dla nas, gdy chcemy pobierać 'młodziki'/rozłogi, aby ulokować je w innej części ogrodu, albo obdzielić nimi zaprzyjaźnionych miłośników ogrodowych pięknotek. Roślina nie należy do szczególnie ekspansywnych, aby w kolejnych latach uprawy zmniejszyć sobie nakłady pracy, warto już w pierwszym sezonie wytyczyć pędom granicę.  

                                       Pędy żółtozielone z upływem czasu w bruzdach przebarwiają się na kolor żółty. Są z bruzdą, a niektóre przynajmniej spłaszczone po stronie gdzie wyrastają gałązki. W węźle zazwyczaj po dwie pędy. Liście średnie, a i też mniejsze; wąskie, z wierzchu gładkie, ale od spodu czasami z włoskami wzdłuż nerwów. Klucz w sukcesie uprawy tego gatunku filostachysa, to DRENAŻ! Miejscówki z  ziemią zbitą, tam, gdzie wysoki stopień wilgotności, albo choćby czasowe zastoje wody - nie nadają się.

Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe

Przepuszczalne podłoże powinno posiadać stały umiarkowany stopień wilgotności. Odchwaszczanie, rozluźnienie podłoża; w pobliżu nasadzeń wykopmy dwa dołki, o głębokości 0.6 do 0.8metra, wypełnijmy je kamykami (żwirem, keramzytem ogrodowym), zakryjmy kawałkiem drobno oczkowanej siatki, albo włókniną i zasypmy niewielką warstwą ziemi - ten zabieg jest kolejnym zabezpieczeniem przed tym, aby częściom podziemnym nie było zbyt mokro. 

                                        Przed posadzeniem  zakupionej sadzonki/oddzielonego od roślin macierzystej pędu, w dołek wsypmy kilka garści kompostu. Gatunek toleruje podłoże o pH neutralnym w kierunku zakwaszonego, więc na ściółkę zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę. Dzięki ściółkowaniu w pierwszych latach  odpada nam odchwaszczanie, latem zmniejsza się transpiracja wody, a zimą jest dodatkowa 'kołderką'. To roślina zimozielona, ale i tak cześć liści opada, bo każdego organizmu dotyczy proces starzenia. Te które spadną na ściółkę, spokojnie można tam pozostawić, ale otoczenie wokół filostachysa złotobruzdowego warto regularnie wygrabiać.  

                                       Gleby słabsze należy dodatkowo nawozić. Doskonale sprawdzą się naturalne metody, (za wyjątkiem obornika, który nawet przekompostowany dla tej rośliny będzie zbyt silny).  Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane roślinom wieloletnim, zimozielonym, albo trawiastym (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. W upalne letnie dni rano, albo wieczorem, a zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych.

Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe




Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe



 

Phyllostachys aureosulcata - Filostachys złotobruzdowy - Bamboe


 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Phyllostachys_aureosulcata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys_z%C5%82otobruzdowy
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz