piątek, 25 września 2020

Balkon i taras. Jesienne kwiaty oraz rośliny ozdobne z liści (sezonowe).

                                     Balkon i taras. Jesienne kwiaty oraz  rośliny ozdobne z liści. Grupa ta, to sezonowe pięknotki.  Wyszczególnione są tutaj planty o dość niedużych 'gabarytach', takie 'w sam raz' do ustawienia w donicy na balkonie, albo na tarasie, (a niektóre z nich do wyeksponowania w  umocowanych do barierki pojemnikach).  W niedalekiej przyszłości, pojawi się tutaj rejestr takich roślin, które nie dość, że przetrwają trudne jesienno zimowe warunki, to także pięknie będą zdobić przez wiele, wiele sezonów.                  

Balkon i taras
Jesienne kwiaty oraz rośliny ozdobne z liści (sezonowe).

Spis roślin sezonowych 'na jesień', aktualnie liczy 53 gatunki, (na bieżąco jest uzupełniany). Jednak, zsumujmy do tej liczby dziesiątki odmian, gdzie kwiaty roślin u poszczególnych egzemplarzy w odmiennych kolorach oraz kultywary z wariacjami ubarwienia liści, (ciemniejsze,  rozświetlające

otoczenie, z jaśniejszymi marginesami, srebrzyste, dwubarwne) - jest naprawdę w czym wybierać i tworzyć balkonowe sezonowe kompozycje, według własnych upodobań. Na przykład, monotematyczna grupa odmian, międzygatunkowy misz masz, w pastelach, w energetycznych czerwieniach, z roślinami kwitnącymi, a może bez nich - kto co lubi, ograniczyć nas może wyłącznie wyobraźnia (i ewentualnie, niedostępność niektórych z roślin). 

                       Podobnie jak w ogrodzie, także na balkonie, na tarasie - roślinny świat 'nie zna' stałości. Jedne rośliny kończą prezentować swe zdobnicze walory, więc zastępujemy je innymi, albo ponad nie, w naturalnym rytmie zaczynają witalnie rozwijać się inne. To zbiór małych projektów, które mogą

tworzyć spójną całość. Na pewno, gdy patrzymy na sezonowe jesienne, uwzględniamy również do tego zbioru te, które zdobiły nasze balkony przez lato i będą kwitły tylko do pierwszych jesiennych przymrozków. Część z nich to prawdziwe długodystansowce, będą kwitły i/czy 'trzymały' kolorowe liście do pierwszych przymrozków. Także, jesienią co nieco kwietnego lata, proszę bardzo. 

                            Przekropna, ale cieplejsza niż jeszcze kilka lat temu jesień, to szansa, że wybrane przez nas sezonowe rośliny, będą zdobiły dłużej niż można się tego po ich uwarunkowaniach spodziewać.  Zapewniając im optymalne warunki uprawy, również wpłyniemy na utrzymywanie ich w dobrej formie. Na przykład, u zaprzyjaźnionej miłośniczki roślin, u Pani Alinki, osłonięte pod balkonowym daszkiem od deszczu pelargonie kwitły do połowy stycznia (!)  Rośliny potrafią się odwdzięczyć  za okazane im uwagę i troskę.               

                              Dobierając w kompozycje planty, wybierajmy takie z podobnymi potrzebami, (ekspozycja słoneczna/cienista, zasilane nawozem/bez zasilania, podłoże lekkie z drenażem/ zbite,gliniaste, itd.). Na pewno lokując je w pojemnikach z odpływem o grubszych ściankach, czyli takich, które są dostosowane pozostać na zewnątrz przez jesień i zimę, zapewnimy bryłom korzeniowych ochronę przed przemarzaniem. Nie używamy szklanych 'doniczek' oraz naczyń bez odpływu. Niespodziewanie, w nocy temperatura może spaść poniżej 0° i rano fikuśne szklane pojemniczki 'rozsadzone', popękane. Nie trzeba również tłumaczyć, że skrzyneczki, wiaderka bez odpływu, które nie będą odprowadzały nadwyżek deszczówki , to najprostsza droga do tego, aby bryły korzeniowe roślin zaczęły gnić, bądź przemarzać.

Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje (foto )

Regularnie usuwajmy mało atrakcyjne, zniszczone, połamane, przekwitnięte części. Dzięki temu balkonowa 'zieleninka' zachowa więcej substancji odżywczych dla nowych, witalnie prezentujących się części i dla zwartego, pełnego pokroju. Dodatkowe wędrówki z konewką, gdy przez kilka dni brak opadów. Wówczas podlewamy pomiędzy 10.00, a 17.00 - różnica spadków temperatury dzień vs noc, o tej porze roku, jest odczuwalna nie tylko dla nas. Stosując się do tej wskazówki, nie narazimy brył korzeniowych na przemarzanie.

                                    Jest tutaj również kilka przykładów roślin wieloletnich, które są 'potraktowane' jako jednoroczne/sezonowe.  Rozumiem, że nie wszyscy mają warunki do ich przechowywania do wiosny, chroniąc w ten sposób przed trudnymi zimowymi warunkami, do których nie są dostosowane. Aby przysłowiowo, nie wyrzucać pieniędzy w błoto, (a kwiatków do kontenera), proponuję zakupować zimozielone byliny, trawy, (niezbyt duże) - wystarczy odpowiednia donica (przyp. grubość ścianek) i stajemy się posiadaczami wieloletniej roślinnej ozdoby.

                                  Aby podkreślić jeszcze bardziej barwniej i dynamiczniej balkonową/tarasową jesienną ekspozycję, dodajmy w te miejsca naturalne, charakterystyczne dla tej pory roku ozdoby, (na przykład, wianki z suszek, małe kolorowe dynie, kasztany, zasuszone kwiatostany miechunki). Spis naturalnych jesiennych ozdób - klik tutaj. Poza tym, a może przede wszystkim - nie zapominajmy o skrzydlatych przyjaciołach. Zawsze można  znaleźć się miejsce dla niewielkiego karmnika, (o ile tym 'przyciąganiem' na balkon ptaszków, nie narazimy się sąsiadom.

Na balkonach/tarasach, jeszcze przed kilkanaście tygodni, również mogą 'iść ramie w ramię' z jednorocznymi kwiatkami sezonowe rośliny przyprawowe i zioła. Pamiętajmy o tym, aby  rośliny, które wykorzystujemy w kuchennych rewolucjach, nie były zasilane tymi sami nawozami, co ozdobne (!)

                                       Choćbyśmy na swoim balkonie/tarasie, pielęgnowali tylko jedną niewielką roślinę, doceniajmy jej wielką moc -  to częstsze uśmiechanie się, relaks. więcej kolorów i słońca w życiu. Warto.

Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) (gatunki) - Incalelie (soorten) (foto )
 

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie (foto)

 

 

 


Alternanthera ficoidea - Alternantera powabna - Papegaaieblad (foto)
 

Argyranthemum frutescens - Złocień krzewiasty - Struikmargriet (foto)

 

 

 Begonia elatior - Begonia zimowa , B.wyniosła - Begonia (soort) (foto)
 

Begonia ×semperflorens - cultorum - Begonia stale kwitnąca, b.trwała, ukośnica t. (Mieszaniec międzygatunkowy) - Scheefblad (foto)

 

 

 

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia ( foto )

 

 


Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje ( foto )

 

 

 

Brassica oleracea v.acephala -Kapusta ozdobna- Ornamental Kale (foto )
Callistephus chinensis - Aster chiński - Chinese aster 
( foto)
Calluna vulgaris - Wrzos - Struikhei  ( foto ) 

Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta (foto)
 

 

 

 


Celosia argentea var. spicata - Celozja kłosowa - Hanenkam (soort)
(foto)

 

 


Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O.ozdobny)  - (Distelkomkommer) ( foto )
Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant ( foto )
Chrysanthemum - Złocień  ( foto )Cyclamen persicum - Cyklamen perski - Cyclaam ( foto )

 

 Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta ( foto )Erica gracilis - Wrzosiec delikatny - Dophei (soort) ( foto )

 

 


Festuca cinerea - Kostrzewa popielata - Festuca glauca (foto )
Fuchsia × standishii - Fuksja hybrydowa, (fuksja jednoroczna)
Gazania rigens - Gazania lśniąca - Middaggoud ( foto )Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf ( foto )
Hedera - Bluszcz ( foto )
Helichrysum - Kocanki ( foto ) 

 

Heliotropium arborescens - Heliotrop peruwiański - Tuinheliotroop (foto )


 

 

Hibiscus trionum - Ketmia południowa - Drie-urenbloem ( foto )
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 

 


Ipomoea lobata - Wilec klapowany, (Mina) - Spaanse vlag ( foto )
 Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 

 

 


Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem  ( foto )
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia (foto )Leucophyta brownii  (Calocephalus brownii ) - Kalocefalus Browna - Zilverstruikje ( foto )
Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid ( foto ) 

 

Mandevilla sanderi - Mandewila - Braziliaanse jasmijn ( foto )

 


 

 

  Mimulus  tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem ( foto )
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 

 


Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia) ( foto )
Myosotis - Niezapominajka - Vergeet-mij-nietje  ( foto ) 
Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) (foto)
Pelargonium - Pelargonia  ( foto )
Pennisteum advena  - Rozplenica obca - Lampenpoetsersgras (foto )
Pernettya mucronata,Gaultheria mucronata  - Pernecja chilijska, Golteria chilijska - Parelbes  ( foto )


 

 

Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid) ( foto )

 

 


Rosa hybride - Róza hybrydowa, (R. miniaturowa), (R. karłowa) (foto)
 
 
 
 
 

Salvia argentea - Szałwia srebrzysta - Zilversalie ( foto )
oraz Leucophyta brownii  (Calocephalus brownii ) - Kalocefalus Browna - Zilverstruikje ( foto )Santolina chamaecyparissus - Santolina cyprysikowata - Heiligenbloem ( foto )Sanvitalia procumbens - Sanwitalia rozesłana,Polegnatka - Mexican creeping zinnia  ( foto )
Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid ( foto )
Solanum pseudocapsicum  - Psianka koralowa - Oranjeboompje  (foto )Tagetes  - Aksamitka -  Afrikaantje  ( foto )
  Trifolium - Koniczyna - Klaver ( foto )
Viola - Fiołek - Viooltje  ( foto ) Viola ×wittrockiana - Fiołek ogrodowy, bratek o. - Viooltje (soort) (foto )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz