środa, 28 sierpnia 2019

Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid

                                               Tojeść rozesłana, pospolita, a przecież nie tak często spotykana w swoim naturalnym środowisku. Może dlatego, że przy płożącym pokroju osiąga nie więcej niż 5 centymetrów wysokości. U odmian i kultywarów, gdzie jaśniejsze listki (pomiędzy płytami chodnikowymi, na skarpach, w wytyczonych ogrodowych zakątkach; również co niektóre dostosowane do pojemników, z których dekoracyjnie pędy przewieszają się), tutaj, jak najbardziej zdobniczy charakter gatunku jest uwypuklony.
                                                         Moneywort.eng
Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid
'Aurea'


                           Dotykające ziemi pędy, ukorzeniają się. Dzięki temu, w dość szybkim czasie, gatunek ten stworzy przyjemny dla oczu roślinny dywanik. Takie wyszukane kobierce mogą być tłem dla wyższych roślin w kontrastowych kolorach, ale też okryć teren, gdzie podłoże o wysokim stopniu
wilgotności i inne planty stamtąd wypadają. Tojeści rozesłanej, nieobce są również kompozycje w pojemnikach z innymi roślinami (najlepiej, gdy kontrasty kolorystyczne).
                          W czerwcu, na tle zielonych listków (w głębokiej zieleni u gatunku, poprzez
soczyście zielone do zielonożółtych u odmian), zaczynają być widoczne niewielkie kwiatuszki  słoneczne, bądź kolorze orange.Ozdoby te są promieniste, mają do 3 cm średnicy, są na krótkich szypułkach. Rosną pojedynczo lub po dwa w kątach liści. Działki kielicha sercowato-jajowate, zrosłe, dwa razy krótsze od płatków. Na miejscu przekwitających kwiatów, zawiązują się malutkie torebki, które w dojrzałej fazie pękają.
                        Ekspozycja w tam zwanym, 'jasnym cieniu'. Odmiany o blaszkach w bardzo jasnych zieleniach,  potrzebują nieco więcej dziennego światła. Gdy sadzimy w gruncie, przemyślmy sprawę, na jakim terenie i czy nie dać roślince 'kagańca '. W towarzystwie innych, równie niskich, przy swoim ekspansywnym charakterku, mogłaby je zagłuszyć. Warto więc wyznaczyć jej granice, ucinać pędy, które zaczną 'chodzić ' poza nie. Podłoże średnio żyzne, optymalny również umiarkowany stopień wilgotności gleby, ale jak będzie wyższy, to nic nie szkodzi. Więcej problemów z pielęgnacją będziemy mieli na ekspozycjach bardzo słonecznych, gdzie gleba bardzo słabo zasobna w wodę.
Przy uprawie w gruncie, nawozimy raz wiosną (obkopujemy pobliże kompostem (humusem, krowiakiem), gdy gatunek ten w donicy, przez sezon dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem dla bylin.
Wysoka mrozoodporność, także jeśli donica z tych, które zabezpieczają plant w mroźnych miesiącach, nie powinno być problemu z przezimowaniem.
                        Rozmnażamy przez wysiew nasion, albo pobieramy około 15 centymetrowe fragmenty pędów (od kwietnia do września).


Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid
'Aurea'

Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid


Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid
'Aurea'


Lysimachia nummularia - Tojeść rozesłana - Penningkruid
'Aurea'
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji  Sonja H.

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Toje%C5%9B%C4%87_rozes%C5%82ana
https://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_nummularia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Penningkruid

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz