czwartek, 29 sierpnia 2019

Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint


Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint


                                 Rozpław sercowaty, za sprawą strzałkowatych liści i delikatnych, ale widocznych kwiatostanów, jest w czołówce pożądanych roślin do oczka wodnego, bądź niewielkiego stawu. Nie często spotykany,  kwitnący widowiskowo przez całe lato - trudno się nie zgodzić, że ma
w sobie to 'coś', że warto go wciągnąć na swoją listę ogrodniczych zakupów.


                                                              Pickerelweed.eng
Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint


                                Ta atrakcyjna roślina wodna, z ciemnozielonymi liśćmi i niebieskimi (lawendowymi, kremowymi kwiatami), nie jest kłopotliwa w uprawie. Oczywiście będzie tak, przy założeniu, że od samego początku zajmiemy się nią we właściwy sposób. O ile z końcem wiosny, może być zakotwiczona na płyciźnie (20 do 30 centymetrów), to już zimą należy kosze, pojemniki
przenieść na głębszą wodę (50 do 70 centymetrów). Dziko rośnie na kontynencie Ameryki Południowej, więc nie jest nawykła do wysokich minusowych temperatur.
                                 Warto się postarać dopieścić ją pod względem zabezpieczenia na zimę, ponieważ od czerwca do października kwitnie widowiskowo. Kwiatostany, (w zależności od odmiany), mogą osiągnąć wysokość ponad lustro wody nawet do od 40 nawet do 70 centymetrów. Jeśli mamy fizyczna możliwość, regularne usuwanie przekwitających kwitów, wydłuży proces kwitnienia.
                               Jako pojemników stabilizujących, używajmy tych plastikowych, bądź metalowych z drobnymi oczkami. Dno takiej 'donicy ' warto wyścielać częściowo  agrowłókniną, a wierzch mieszanki dodatkowo docisnąć drobnymi kamykami. Aby gatunek obficie kwitł, potrzebne jest żyzne podłoże. Próchnicze, a jeśli średnio żyzne, koniecznie przez dodatkowo nawożenie.
Ekspozycja słoneczna, ciepła stojąca woda. W sezonie do kwitnienia potrzebne dość wysokie temperatury, najlepiej, jeśli  będą powyżej 20°C. 
                                Prowadząc roślinę w oczku wodnym, zadbajmy, aby zawsze 1/3 powierzchni, to było czyste lustro wody. Chodzi o to, aby było miejsce na ujście gazów, a po drugie, aby słońce miało którędy 'dostać się ' pod wodę. do. Ten aspekt, ma ogromne znaczenie w zdrowym rozwoju roślin. 
Jesienią, nie czekajmy, aż  rozpław przemarznie. Liście i pędy, zaczną tracić swoją sprężystość, opadać na dno, gnić. Nie chcemy w następnym sezonie w oczku wodnym 'tabunów' glonów. Wyłówmy więc te starzejące się, zbędne części i wrzućmy do kompostownika. Zaś kosze z bryłami korzeniowymi przenieśmy na bezpieczną głębokość. 
Na początku maja, robimy uzupełnienie w świeże niewyjałowione podłoże. To także dobra okazja do pozyskania nowych egzemplarzy (przez podział).
 

Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint

Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint


Pontederia cordata - Rozpław sercowaty - MoerashyacintPontederia cordata - Rozpław sercowaty - Moerashyacint

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pontederia_cordata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Moerashyacint

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz