poniedziałek, 28 września 2020

Dracena reflexa - Dracena odwrócona

                                Dracena odwrócona,  to efektowna żywa ozdoba dla chcących w swoim otoczeniu mieć 'mało' wymagające rośliny. Faktycznie, plant ten nie przysporzy nam wiele pracy, pod warunkiem, że od samego początku zapewnimy mu odpowiednie warunki uprawy. Na rodzimych teremach,  (to jest, na Madagaskarze, Mauritiusie oraz na pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego), to wiecznie zielone drzewko osiąga wysokość pomiędzy 3, a 5 metrów. Całoroczna listna szata (u gatunku liście w kolorze oliwkowym), zwarty pokrój, niezbyt szybki wzrost, mnóstwo kultywarów, (u których również liście dwubarwne) - jednym zdaniem, te wszystkie walory wpłynęły na to, że z wielkim  powodzeniem

                                                                     Song of India plant.eng

Dracena reflexa - Dracena odwrócona - Dracena (soort) 
'Variegata'

w strefie tropikalnej i subtropikalnej, roślina jest sadzona w przydomowych ogrodach, a na naszej szerokości zakupowana jako 'doniczkowiec' do wzbogacenia przestrzeni pokojowych, biurowych i restauracyjnych. (Roślina egzotyczna, więc nie ma mowy o wyeksponowaniu jej w miejscu, gdzie temperatury poniżej 5°C). Gdy konkretny egzemplarz jest właściwie uprawiany, na przełomie jesieni i zimy może wystąpić kwitnienie. Kwiatuszki są jasne i pachnące, ale nie stanowią

dużej wartości zdobniczej, ponieważ są bardzo drobne i jest ich niewiele. W zależności od odmiany, docelowa wysokość dorosłych egzemplarzy waha się pomiędzy 0.9, a 1.5 metra. Tak więc, nawet niewielkie mieszkalne przestrzenie mogą 'skorzystać' na jej zdobniczych walorach.

                                                Dracena odwrócona, uprawa. Początek marca, to czas wejścia na szybsze obroty, (nawozimy 4- 5 razy w roku, wiosną  i przez lato), używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści; dawki według wskazówek na etykiecie.. Pierwszym zabiegiem będzie przesadzanie do większego  pojemnika z odpływem (o numer, góra dwa). Plant ten bardzo lubi przepuszczalne podłoże. Dlatego, poza tym, że pierwszą warstwę w donicy będzie stanowiło kilka centymetrów żwirku (keramzytu, kamyków), to również kilka garści tego materiału powinno zostać przemieszane z ziemią. Do mieszanki dodajmy garść humusu. W świeżym podłożu, z usuniętymi postarzałymi, zniszczonymi częściami, dracena bez żadnych przeszkód będzie wrastała w siłę.

Dracena reflexa - Dracena odwrócona 
'Variegata'

Młodziki nabywamy z części młodych pędów. Najlepiej, jeśli odcinki miałyby długość 15 centymetrów, potraktujmy je ukorzeniaczem i posadźmy w mniejszych doniczkach w identycznym podłożu jakie posiada roślina mateczna. Aby sadzonki są przyjęły, niezbędna jest temperatura otoczenia powyżej 20°C. Optymalna temperatury dla tego doniczkowca, to pomiędzy 18, a 25°C, przy czym będzie tolerował także uprawę, gdzie zimą do 14°C, (przy oszczędniejszych, ale regularnych dostawach wody) i latem do 30°C, (wtedy częściej podlewamy i odsuwamy egzemplarz w głąb mieszkania, lubi słoneczne kąpiele, ale każdy żywy organizm ma swoje limity). Nie ciemno, nie słonecznie - przefiltrowane światło dzienne. Dracena odwrócona, dobrze przyjmie przeprowadzkę na letnisko, wówczas, gdy zapewnimy jej podobne warunki oświetleniowe, jakie panowały w mieszkaniu; koniecznie pojemnik z odpływem, który zapewni swobodne ujście nadwyżek deszczówki. Zdecydowanie pod koniec sierpnia powinna wrócić pod dach - w późniejszych tygodniach na zewnątrz, różnice  temperatur pomiędzy dniem, a nocą , mogą się odbić na jej zdrowiu (na wyglądzie). 

Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniej, gdy miękka, deszczówka lub odstała (24godziny wystarczy). I  w domu, pojemnik z odpływem, woda nie powinna pozostawać na podstawku, czy w osłonce, nie lejemy nią po liściach. Nowa dostawa wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża dobrze przesuszona, (metoda 'na palca'). Od listopada do końca marca zmniejszamy ilość dostarczanej wody, ale nie częstotliwość). Miejscówka przy kaloryferach, to kiepskie rozwiązanie (zasychające końcówki, marniejąca roślina).  Z dala od zimna i od gorąca, po prostu tam, gdzie panuje przyjazna wilgotność powietrza. Kilka dodatkowych zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko dracenie, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.

  W przypadku draceny, niekoniecznie zraszanie. Kurz, czy inne zabrudzenia z fantazyjnych listków, lepiej zmyć raz kiedyś pod natryskiem, gdzie niezbyt wysokie ciśnienie i temperatura wody, ani lodowata, ani gorąca (wcześniej donicę owijamy folią). Po tym zabiegu, na kilka godzin odstawiamy 'doniczkowca ' w zacienione miejsce. Liście wyschną, na powrót nabiorą połysku i witalności - wtedy można roślinę odstawić na miejsce docelowe.

Dracena reflexa - Dracena odwrócona 
'Variegata'

Dracena reflexa - Dracena odwrócona 
'Variegata'

Dracena reflexa - Dracena odwrócona 
'Variegata'


 

 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dracena_odwr%C3%B3cona

https://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_reflexa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz