czwartek, 25 czerwca 2020

Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring (soort)

                             Szczawik purpurowy,to wieloletnia roślina zielna, która przy odpowiednim zagospodarowaniu (warunki glebowe, świetlne), może kwitnąć w ogrodowej przestrzeni nawet przez pół roku! Dodatkowo, ten gatunek szczawika 'nie ogranicza się' do zielonych przestrzeni, równie dobrze może być prowadzony w uprawie doniczkowej i zdobić mieszkalne, biurowe,

                                                         Purple woodsorrel.eng
Oxalis - Szczawik - Klaverzuring
Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Garnet'
czy restauracyjne przestrzenie. Czasami można spotkać się z inną nazwą rośliny - (szczawik trójkątny). Jest ona nieprawidłowa, za to bardzo często z powodu braku wiedzy, nadużywana, tak jakby każdy szczawik mógłby być tym trójkątnym, ponieważ posiada trójlistną
zieloną szatę. A przecież już na pierwszy 'rzut oka' widać różnice w budowie morfologicznej ich
kwiatów.
Mamy do czynienia z niezbyt wysoką byliną. Dorosłe egzemplarze, to wysokość rzędu 10 do 20 centymetrów. Jednak, gdy posadzony przed wyższymi plantami, w grupie po kilka, bądź kilkanaście sztuk - szczawik purpurowy tworzy widoczną, zwartą 'plamę'.
                                      Macierzyste tereny dla tego plantu, to kontynent afrykański. Niezbyt ekspansywnie, ale 'krok po kroku' podbija tam kolejne obszary, gdzie dzienne światło rozproszone, stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża oraz wysoka wilgotność powietrza.
Wcześniej, na naszej szerokości geograficznej uprawiany w przydomowych ogrodach jako roślina sezonowa, ale przy wyraźnie odczuwalnym globalnym ociepleniu, przy niewielkim wsparciu z naszej strony, całkiem nieźle radzi sobie z zimowaniem (okrycie drobno oczkowaną siatką, gałązkami świerkowymi).
                                      Cześć podziemną u tego gatunku stanowi łuskowate, kruche kłącze o krótkich rozłogach. Niektórzy mówią, piszą, że to drobne cebulki - ale trzymajmy się wersji prawidłowej - kłącze. Aby pozyskać 'młodziki', wystarczy dokonać podziału bryły korzeniowej macierzystego egzemplarza, (najlepiej w środku lata, gdy etap żółknięcia listków). Czy to w gruncie, czy w donicy na balkonie, tarasie, albo w domu - wszędzie tam

Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'

niespodziewanie dla nas ów szczawik w środku lata może zacząć zamierać. Taka jego natura, że najlepiej czuje się, gdy wysoko wilgotność powietrza, a długotrwała susza, to dla niego sygnał, że czas na porę spoczynku. Bardzo szybko 'się odbudowuje', W końcu pięciokrotne kwietne ozdoby pojawiają się kilkukrotnie w ciągu roku. U gatunku różowawe, u odmian białe, brzoskwiniowe, bądź w delikatnym fiolecie. Ukazują swoje wdzięki w słoneczne dni, zaś w te pochmurne i nocami, są zwinięte w 'trąbki'.
Tło dla drobnych kwiatuszków stanowią liście skrętoległe i ogonkowe, o blaszce podzielonej na trzy, odwrotnie sercowate, (charakterystyczne dla całego rodzaju oxalis. U gatunku, listki zielone, u odmian mogą być limonkowe, bordowe.
W warunkach ogrodowych, kwitnienie trwa późną wiosną i na początku lata, a później od sierpnia nawet do końca listopada (przy 'ciepłej' jesieni).
                                       Szczawik purpurowy, optymalne warunki uprawy. Ekspozycja w tak zwanym jasnym cieniu, czyli rozproszone światło dzienne. Gleba przepuszczalna, przynajmniej średnio żyzna o pH neutralnym w kierunku zakwaszonego. Podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, w czasie letniej suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie obejdzie się bez dodatkowego podlewania. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór, zaś zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych, (mowa o roślinach uprawianych na zewnątrz). Woda, zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
Jako doniczkowiec, plant powinien dostać życiodajny płyn, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy nadmiaru wody w osłonce, czy na podstawce.
Przy domowej uprawie, zasilamy od marca do końca października, nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do roślin kwitnących. Zaś szczawiki w ogrodzie, możemy zasilać od kwietnia do końca września rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (z żywokostu, z pokrzyw, z czosnku), albo obkopywać wiosną kompostem.

Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'


Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'


Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'


Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'


Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Alba'


Oxalis purpurea - Szczawik purpurowy - Klaverzuring  (soort) 
'Garnet'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxalis_purpurea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Klaverzuring
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawik_tr%C3%B3jk%C4%85tny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz