środa, 24 czerwca 2020

Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje

                                                      Roślinny szmaragdowy sznur, tak to atrakcyjne bogactwo (starca zwisającego), starca Rowleya. W naturalnych warunkach, to jest na kontynencie afrykańskim, roślina rozrasta się horyzontalnie poprzez 'pełzające sznurki pereł'. Pędy trafiając na podatny grunt, ukorzeniają się, dzięki temu całość ma wzmocnioną przyczepność i może dalej 'rozłazić się' na wszystkie strony.  Z tak niskiego stanowiska, plant czerpie światło dzienne rozproszone i te jest

                                                         String-of-beads.eng
Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje
 jak najbardziej wskazane przy jego pojemnikowej uprawie w pomieszczeniach. Nie potrafi przetrwać trudnych zimowych warunków na zewnątrz, ale w zamian 'dopieszczony' w tych domowych, odwdzięczy się bogatym pokrojem pędów, które mogą się zwieszać się nawet na 80 do 100 centymetrów. W odpowiednio wyeksponowanym podwieszonym, czy umocowanym do ściany pojemniku, może swoją zieloną biżuterią stanowić żywe dzieło sztuki.  'Odnajdzie się' w mieszkaniu,
biurze, przestrzeniach restauracyjnych. Stanowi doskonały dodatek tam, gdzie przytulnie, ale też tam, gdzie prostsze surowe formy, (do wnętrz urządzonych w stylach: boho, industrialnym, glamour, retro, skandynawskim).  Efektownie prezentuje się w jasnych donicach, koszyczkach. Jak go wystylizować? Wpisując odpowiednie hasło, można podpatrzeć na grafikach w 'internetach'.
                            Starzec Rowleya, odpowiednio zadbany, nie będzie kłopotliwy w uprawie. Jednak, gdy niedopieszczony, szybko oprotestuje brak uwagi zrzucając specyficzne dla gatunku okrągławe soczyste listki. O ile dolne wyłysiałe pędy, częściowo bez uszczerbku dla rośliny można przyciąć (co najwyżej 1/3 ich długości), to już z tymi ogołoconymi u góry nic nie da się zrobić. A przecież chodzi o to, aby plant zdobił, anie wegetował - dlatego od samego początku zafundujmy mu komfortowe warunki.
                      Ekspozycja, gdzie światło dzienne przefiltrowane, latem parapet na wystawie południowej to nie jest to, co będzie sprzyjało witalnemu rozwojowi rośliny. Gatunek ten,


Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje
rozmnaża się dość dobrze poprzez sadzonki pędowe. Po odcięciu pędu należy go przed sadzonkowaniem na jakiś czas przetrzymać w suchym miejscu (dwa, trzy dni), by linia cięcia przeschła, inaczej później będę problemy, aby te części się ukorzeniły. Sadzonkuje się je w specjalnym podłożu. Jeśli nie mamy możliwości na zakup mieszanki,w której uprawia się kaktusy i sukulenty, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 1:1:1. Po posadzeniu, ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Mogą być też czasowe temperatury 12 do 30°C, ale nie trwające dłużej niż kilka dni - sukces uprawy, gdy nie fundujemy roślinie drastycznych zmian (temperatura, podlewanie, ekspozycja zbyt nasłoneczniona, czy zacieniona).
Starzec Rowleya, podlewanie. Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona. W żadnym wypadku, nie zostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. Woda miękka, przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Gdy  sukulent zimą w chłodniejszym pomieszczeniu, mniej wody, ale wciąż regularne dostawy.
Mięsiste okrągłe listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny. 
                               Przycinanie sanitarne, konieczne, gdy w niewłaściwy sposób dbamy o plant (zbyt dużo wody, brązowiejące gnijące pędy i kulki; braki w nawodnieniu, zasychające, żółknące). Pobierając materiał na nowe sadzonki, gdy macierzystego egzemplarza już nie można uratować, wystrzegajmy się cięcia zaraz nad chorym miejscem - lepiej poświęcić kilka centymetrów więcej, ale mieć pewność, że 'młodziak' jest zdrowy.

Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje


Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje

 
Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya, (s.zwisający) - Erwtenplantje

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Starzec_Rowleya
https://en.wikipedia.org/wiki/Curio_rowleyanus

2 komentarze:

  1. W weekend dostałem kilka pędów. Dzięki za informacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za te miłe słowa. Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tego sukulenta.Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń