wtorek, 23 czerwca 2020

Ammi majus - Aminek wielki - Groot akkerscherm

                                              Aminek wielki, może czarować wdziękami w jednym z wyższych pięter jednorocznej rabaty, albo tworzyć zwartą monotematyczną grupę, która z wdziękiem 'porusza się' przy każdym silniejszym powiewie wiatru. Roślina do ogrodów, gdzie docenia się naturalność i wdzięk. Sprawdzi się również na kwiat cięty w letnich bukietach i jako 'suszki'

                                                          Bishop's weed.eng
 Ammi majus - Aminek wielki - Groot akkerscherm

do zimowych. Wysiew nasion (kopru ozdobnego) , w rozsadniku, bądź pod osłonami od marca; wprost do gruntu od początku maja. Wschody następują dość szybko, po 10-14 dniach od wysiewu; najlepiej, gdy w temperaturze  powyżej 15°C.  Na miejsce stałe przesadzamy, gdy minie zagrożenie
wiosennych przymrozków; odległość sztuki od sztuki pomiędzy 30, a 40 centymetrów.
Ekspozycja słoneczna, czy też w tak zwanym 'jasnym cieniu', sprawdzi się doskonale, gdy w przepuszczalnym, średnio żyznym podłożu panuje umiarkowany stały stopień wilgotności. Gleba nawożona kompostem jesienią, spulchniona przed wysiewem/przesadzaniem.
Wysokość docelowa rośliny od 60 do 90 centymetrów, (różnice wynikają z warunków uprawy, im bardziej optymalne, tym szansa na prawie metrowe ozdoby).
                                           Gatunek występuje  w stanie naturalnym w rejonie śródziemnomorskim oraz w południowo-zachodniej Azji. U nas znany przede wszystkim jako ozdobna roślina ogrodowa kwitnąca latem (przez lipiec i sierpień). Pojedyncze kwiaty, zebrane w baldach  Kwiaty małe, o niezbyt przyjemnym zapachu, obupłciowe, z pięcioma białymi płatkami.
Roślina dość dobrze krzewi się tworząc zwarty, bogaty pokrój.
                                               W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. Dostawy wody rano, albo pod wieczór. Polanę wodą kwiatostany i liście, w czasie najsilniejszych operacji słonecznych, mogłyby zostać poparzone, 'ugotowane', czy też częściowo zniszczone.

 Ammi majus - Aminek wielki - Groot akkerscherm

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammi_majus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aminek_wielki
https://nl.wikipedia.org/wiki/Groot_akkerscherm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz