wtorek, 30 czerwca 2020

Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes (cultivation)

                                          Jałowiec Pfitzera, jest mieszańcem międzygatunkowym; powstał ze skrzyżowania jałowca chińskiego i sabińskiego (juniperus chinensis x juniperus sabina). Potocznie nazywany również jałowcem pośrednim. Mieszańce te charakteryzują się szeroko rozłożystym pokrojem oraz wyrazistym słonecznym ubarwieniem igieł. Intensywność barw - od łagodnej jasnej zieleni, przez złoty do limonkowego. Na pewno, na tle innych iglaków, liściastych zimozielonych,
                                                              Juniper.eng
 Juniperus - Jałowiec - Jeneverbes
Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'
czy też na otwartej przestrzeni w wyeksponowanym miejscu, ten 'niespiesznie' rozrastający się krzew iglasty będzie widoczną, elegancko prezentująca się  żywą ozdobą. Przy odpowiednich warunkach uprawy (glebowe, klimatyczne), dorosły egzemplarz 'Goldkissen' osiąga wysokość nieco powyżej
metra i szerokość dwóch. Ulistnienie łuskowate, srebrzysto zielone, na wierzchołkach pędów żółte, szczególnie atrakcyjne na nowych przyrostach.
Także, można nim zagospodarować nie tylko część dużej zielonej przestrzeni, ale również mniejsze ogródki przydomowe.
                                   W temacie uprawy, jeśli od samego początku 'trafimy' w potrzeby rośliny, w przyszłości okaże się niemal bezobsługową. Mieszańce nie mają zbyt dużych wymagań glebowych, jeśli chodzi o ich zasobność. Kluczowe w sukcesie witalnego wzrostu jest przepuszczalne podłoże. Niezbite, ani nie takie, w którym w jesienno zimowych warunkach zastaje woda, (zamarzając, rozmarzając doprowadziłaby bo przemarznięć, do pojawienia się chorób grzybicznych - co skutkowałoby wypadnięciem iglaka). Przed posadzeniem, w dołek wsypmy kilka garści kompostu, a w kolejnych latach każdej wiosny wokół okręgu najdalej wychylonych pędów wykopmy kilka do kilkunastu niezbyt głębokich dołków, które wypełniajmy mieszanką świeżej niewyjałowionej ziemi

Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'
z kompostem.  Nawożenie jałowców, które mają miejscówkę w średnio żyznym podłożu, teoretycznie nie jest konieczne, ale wiadomo - dla każdej rośliny zastrzyk związków odżywczych, niesie za sobą korzyści do jej zdrowia i korzystniejszego wyglądu.  Także, wiosna - jesień, możemy korzystać także z dóbr nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla roślin iglastych, albo korzystać z rozcieńczonych z woda gnojówek (z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku).
Przy stałym umiarkowanym stopniu wilgotności podłoża, ekspozycja może być słoneczna. Choć w praktyce wygląda to tak,że jednak wystawa południowa, nie będzie dla krzewów jałowca tą najbardziej pożądaną.
Jałowiec Pfitzera, poradzi sobie z czasowymi upałami. Panuje brak równowagi hydrologicznej, dlatego latem w czasie suszy i w czas bezśnieżnej zimy, nie warto roślin pozostawić samym sobie.
Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów.
                                Jałowców nie uszczykujemy. Mieszańce z tej grupy same w sobie posiadają interesujący, ozdobny, zwarty pokrój. Poza przycinaniem sanitarnym - przez cały rok regularnie usuwamy zniszczone części pędów (przesuszone, przemarznięte, połamane)) - subtelne przycinanie fryzurki i to tylko kilka najdłuższych pędów, które według nas 'rozchodzą się', 'zakłócają' zwartą formę krzewu.
                              Jałowiec Pfitzera 'Goldkissen', to odmiana o szerokim zastosowaniu, również w miejskich zielonych kompleksach wykorzystywana do nasadzeń masowych - jako rośliny okrywowe; do nasadzeń pojedynczych - na rabatach, skarpach, skłonach, w zestawieniu z innymi roślinami iglastymi i krzewami liściastymi.

Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'Jałowiec (gatunki) -  Juniperus -  Jeneverbes (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Jeneverbes_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniper

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz