Jałowiec Pfitzera, jest mieszańcem międzygatunkowym; powstał ze skrzyżowania jałowca chińskiego i sabińskiego (juniperus chinensis x juniperus sabina). Potocznie nazywany również jałowcem pośrednim. Mieszańce te charakteryzują się szeroko rozłożystym pokrojem oraz wyrazistym słonecznym ubarwieniem igieł. Intensywność barw - od łagodnej jasnej zieleni, przez złoty do limonkowego. Na pewno, na tle innych iglaków, liściastych zimozielonych,
Juniperus - Jałowiec - Jeneverbes
Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'
|
metra i szerokość dwóch. Ulistnienie łuskowate, srebrzysto zielone, na wierzchołkach pędów żółte, szczególnie atrakcyjne na nowych przyrostach.
Także, można nim zagospodarować nie tylko część dużej zielonej przestrzeni, ale również mniejsze ogródki przydomowe.
W temacie uprawy, jeśli od samego początku 'trafimy' w potrzeby rośliny, w przyszłości okaże się niemal bezobsługową. Mieszańce nie mają zbyt dużych wymagań glebowych, jeśli chodzi o ich zasobność. Kluczowe w sukcesie witalnego wzrostu jest przepuszczalne podłoże. Niezbite, ani nie takie, w którym w jesienno zimowych warunkach zastaje woda, (zamarzając, rozmarzając doprowadziłaby bo przemarznięć, do pojawienia się chorób grzybicznych - co skutkowałoby wypadnięciem iglaka). Przed posadzeniem, w dołek wsypmy kilka garści kompostu, a w kolejnych latach każdej wiosny wokół okręgu najdalej wychylonych pędów wykopmy kilka do kilkunastu niezbyt głębokich dołków, które wypełniajmy mieszanką świeżej niewyjałowionej ziemi
Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'
|
Przy stałym umiarkowanym stopniu wilgotności podłoża, ekspozycja może być słoneczna. Choć w praktyce wygląda to tak,że jednak wystawa południowa, nie będzie dla krzewów jałowca tą najbardziej pożądaną.
Jałowiec Pfitzera, poradzi sobie z czasowymi upałami. Panuje brak równowagi hydrologicznej, dlatego latem w czasie suszy i w czas bezśnieżnej zimy, nie warto roślin pozostawić samym sobie.
Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów.
Jałowców nie uszczykujemy. Mieszańce z tej grupy same w sobie posiadają interesujący, ozdobny, zwarty pokrój. Poza przycinaniem sanitarnym - przez cały rok regularnie usuwamy zniszczone części pędów (przesuszone, przemarznięte, połamane)) - subtelne przycinanie fryzurki i to tylko kilka najdłuższych pędów, które według nas 'rozchodzą się', 'zakłócają' zwartą formę krzewu.
Jałowiec Pfitzera 'Goldkissen', to odmiana o szerokim zastosowaniu, również w miejskich zielonych kompleksach wykorzystywana do nasadzeń masowych - jako rośliny okrywowe; do nasadzeń
pojedynczych - na rabatach, skarpach, skłonach, w zestawieniu z innymi
roślinami iglastymi i krzewami liściastymi.
Juniperus ×pfitzeriana - Jałowiec Pfitzera - Jeneverbes
'Goldkissen'
|
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Jeneverbes_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniper
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Jeneverbes_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniper
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz