piątek, 24 marca 2023

Begonia ×semperflorens-cultorum - Begonia stale kwitnąca, ukośnica stale kwitnąca - Waterbegonia

                                               Begonia stale kwitnąca, ukośnica stale kwitnąca, begonia trwała, ukośnica trwała - śmiało można napisać, że to jedna z bardziej ulubionych roślin, jeśli chodzi wybór spośród tych, które w sezonie zdobią na zewnątrz ładnie i długo (od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków). Ze swoim zwartym pokrojem i dużą paletą kolorystyczną goszczą się w tym czasie w donicach na zewnętrznych parapetach, na balkonach, tarasach, podwórzach i są sadzone bezpośrednio do gruntu,

Begonia ×semperflorens-cultorum - Begonia stale kwitnąca, ukośnica s.k. - Waterbegonia
'Ambassador Mixture'

gdzie w ogrodzie tworzą obwódki, barwne 'begoniowe' plamy, czy wespół zespół z innymi jednorocznymi są jednym ze średnich, bądź niższych pięter kompozycji. Ze względu na powszechny dostęp do tego dobra, u nas traktowane jest jako jednoroczne. Jednak można te rośliny uprawiać jako ozdoba w mieszkaniu/biurze/restauracji, gdzie będą kwitły kilka tygodni dłużej, albo w połowie października z ogrodu/balkonu przenosić do jasnego pomieszczenia, gdzie bez dużych dziennych wahań będzie utrzymywała się temperatura powyżej 16°C. Gdy jako stały doniczkowiec w domu, roślina ta

nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 12 do 28°C, (chłodniej, tym jaśniejsze miejsce, upał - odsuwamy w głąb pomieszczenia). Po przekwitnięciu, po zebraniu nasion - z ogrodu, z mieszkania - do kompostownika, to ta z begonii, którą powinniśmy traktować jako jedno sezonową. 

Ukośnica stale kwitnąca, jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków z bogatego rodzaju begonii. W sprzedaży można nabyć nasiona/sadzonki, które docelowo osiągną wysokość/szerokość pomiędzy 0.3, a 0.5 metra. Listki niesymetryczne, ząbkowane, w kształcie jajowatym lub owalnym. Są połyskujące i mają kolor żywozielony, a u niektórych kultywarów czerwono-brązowy. Kwiaty wyrastające pojedynczo lub po kilka sztuk na szczytach pędów; barwy od białej poprzez róż do czerwonej. Ozdoby te mogą być pojedyncze, bądź pełne. W uprawie pod dachem, okres kwitnienia wydłuża się, stąd nazwa tego konkretnego mieszańca jako 'stale kwitnącego'.

Begonia ×semperflorens-cultorum - Begonia stale kwitnąca, ukośnica s.k. - Waterbegonia
'Ambassador Mixture'

Na miejsce przekwitających kwiatów, zawiązują się torebki z brązowymi bardzo drobnymi nasionami. Zebrane w bezdeszczowy dzień w godzinach południowych, nasiona należy przechowywać w suchym zaciemnionym miejscu, gdzie temperatura powyżej 16°C. Wysiewa się je do inspektu od stycznia do połowy lutego do skrzynek wypełnionych mieszaniną ziemi liściowej, torfu i piasku. Nasion nie przykrywa się ziemią, tylko lekko wciska w podłoże, przykrywa na noc folią/szybą. Potem pikowanie do większych pojemników.  W tym czasie podlewamy młodziki rozsądnie, dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona, woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin, nie może zastawać w osłonce, albo na podstawku. Po Zimnych Ogrodnikach, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, zaczynamy po kilka godzin dziennie hartowanie (3/4 dni), a potem wystawiamy w donicach z drożnym odpływem na stałą ekspozycję, albo przesadzamy  do gruntu. 

                                           Gdy regularnie będziemy usuwali przekwitnięte ozdoby oraz nieelegancko prezentujące się wyłysiałe pędy, czy zniszczone listki, roślina dzięki temu zabiegowi zaoszczędzoną energię przeznaczy na rozkwit nowych kolorowych ozdób.

Begonia ×semperflorens-cultorum - Begonia stale kwitnąca, ukośnica s.k. - Waterbegonia
 'Ascot White'

Donice z odpływem, pierwsza warstwa to drenaż 3 do 5 centymetrów keramzytu (żwirku, kamyków), następnie luźna mieszanka owego 'rozluźniacza' ziemi i kompostu, bądź humusu. Begonia stale kwitnąca, jeśli ma obficie kwitnąć potrzebuje próchnicznego, bardzo żyznego podłoża; nie może być bezmyślnie zalewana, ani przesuszana. Nawożenie rozpoczynamy w połowie kwietnia. Używamy nawozu przeznaczonego do roślin ogrodowych jednorocznych, (częstotliwość, ilość - według instrukcji na etykiecie). Zasilamy do końca września. Latem, przy okazji podlewania innych roślin,  rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), można 'chlapnąć' również co nieco do doniczek, gdzie ulokowany ten gatunek złocienia. Więcej informacji o naturalnych nawozach do roślin uprawianych na zewnątrz - tutaj

                                       Ekspozycja jasna, jednak niekoniecznie wystawa południowa. Miejscówka osłonięta od porywistych wiatrów. Raz jeszcze przypomnienie, drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w podłożu nadwyżki deszczówki. Ukośnica stale kwitnąca prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego - zahamowanie kwitnienia, pożółkłe, czy gnijące liście i pędy,a  to nie jest to, czego chcemy w swoim otoczeniu).

 

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )


 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia_stale_kwitn%C4%85ca
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz