czwartek, 28 lipca 2016

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki)

                                                     Begonia - przyjmuje się, że liczy od 1200 do 1500 gatunków. Do tego dodajmy ogromną ilość mieszańców międzygatunkowych i ich odmian, a powstanie naprawdę ogromna grupa roślin, gdzie wielu wartość dekoracyjną można wykorzystać w ogrodzie oraz w mieszkaniach/przestrzeniach restauracyjnych/hotelowych/biurowych. Większość z gatunków jest zimozielona.     
                                                                                   Begonia.eng
Begonia - Begonia.nl

Jednak mając na uwadze, że optymalne temperatury uprawy powyżej 15°C, na naszej szerokości geograficznej, będą to rośliny pokojowe, albo sezonowo uprawiane (w ogrodzie/na balkonach/na zewnętrznych parapetach). Choć powoli i w tej materii następuje przełom, przykładem może służyć (begonia zimująca) begonia evansiana, która toleruje spadki temperatury do -10°C, (przy dodatkowym okryciu). 
Części podziemne gatunków begonii, to kłącza, albo bulwy.
W temacie domowych roślin, to lubią one słoneczne lub pół słoneczne miejsce. Bez bezpośredniego kontaktu ze słonecznymi promieniami, gdyż skutkowałoby to paleniem liści i kwiatów. Ziemi, tyle co w sam raz do dopasowanej donicy, najlepsza torfowa, albo typowo taka do kwiatów pokojowych. Pierwsza warstwa , kilka centymetrów 'rozluźniacza' (keramzyt, żwirek, kamyki). Ziemię warto zmieszać z tym materiałem ( 85:15), to pomoże uchronić rośliny przed przelewaniem (nie będzie zgnilizny części podziemnych). Donice z drożnym odpływem, nie pozostawiamy wody na spodku. Przesadzamy według indywidualnych potrzeb każdego doniczkowca, (u niektórych gatunków część nadziemna zamiera, u innych listna szata całoroczna). Podlewamy również podług potrzeb konkretnego gatunku. Dla jednych begonii wskazana ekspozycja bardziej słoneczna, liście bogaciej eksponują wybarwione blaszki, dla większości rozproszone światło dzienne. Trzeba doczytać, poszukać informacji dodatkowych.
Temperatura, ważne, aby powyżej 15°C. Gdy latem upały, czy zimą zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, możemy delikatnie pryskać liście z rozpylaczem o drobnych oczkach, uwaga - nie każdy, a właściwie większość  gatunków begonii nie lubi zraszania. Rozwiązaniem jest ustawienie na spodku kilku kamyków, zalanie je wodą, a dopiero na nich ustawienie doniczki. Na pewno liści nie przecieramy, nie czyścimy ręczniczkiem/szmatką; są one bardzo mocno unerwione, a tym samym bardzo delikatne.
                                                    Większość roślin można rozmnożyć przez podział części podziemnych, część natomiast przez liście. Gatunki uprawiane w sezonie na zewnątrz, również wymagają odpowiednich uwarunkowań glebowych, świetlnych i wodnych. Bulwy, kłącza sadzimy 'pod dachem' w przedwiośniu, wtedy długi okres kwitnienie rozpocznie się już w maju i będzie trwał do pierwszych jesiennych przymrozków. O każdym gatunku, hybrydzie - warto doczytać w osobnych opisach.
 
Begonia aconitifolia × B. coccinea - Begonia cane - Stippenbegonia (foto)
'Hot spot'
 
 
 
                                                                                                 
Begonia boliviensis - Begonia boliwijska, begonia zwisająca ( foto )

 
 
 
 
Begonia elatior - Begonia zimowa , B.wyniosła - Begonia (soort) (foto)
 
 
 
 

 
Begonia ferox - (Begonia kolczasta) - Stekel Bladbegonia ( foto )
 
 
 
 
 
Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna - Begonia (soort) (foto)
 
 
 
 
 

Begonia imperialis - Begonia cesarska - Begonia (soort) ( foto )

 

Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia ( foto ) 

 
 

Begonia masoniana - Begonia Masona ( foto )

 
 
 
 
 
Begonia rex - Begonia królewska - Bladbegonia ( foto )

 


 
 


Begonia ×semperflorens - cultorum - Begonia stale kwitnąca, b.trwała, ukośnica t. (Mieszaniec międzygatunkowy) - Scheefblad (foto) 
 
Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia ( foto )
 
 
 
 


Begonia venosa, Begonia species ( foto )
Begonia - Ukośnica

 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Begonia
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz