wtorek, 28 września 2021

Begonia masoniana - Begonia Masona

                                                   Begonia Masona, przebojem i stylowo podbija zielone strefy, na naszej szerokości geograficznej: mieszkalne, hotelowe, restauracyjne.
Niski stopień trudności uprawy, oryginalny wygląd liści, wysoki stopień dekoracyjności, to wszystko przemawia za tym, aby roślinna pięknotka, wzbogacała nie tylko kolekcjonerskie zbiory.                                                                 Iron cross begonia.eng

Begonia masoniana - Begonia Masona
''Mountain'

Ostatnim hitem, są 'pluszowe' liście  'Jungle', jednak gatunek 'może poszczycić się' innymi atrakcyjnymi odsłonami, gdzie liście (całoroczna dekoracja)  są okazałe, niesymetryczne, w kształcie sercowatym

z atrakcyjnym ubarwieniem i owłosione mniejszymi/większymi szczeciniastymi włoskami. W naturalnych uwarunkowaniach, włoski te chronią roślinę przez zbyt silnymi słonecznymi kąpielami, a jednocześnie stanowią warstwę utrzymującą na blaszkach  dłuższy czas wodę z porannej i wieczornej rosy. Podziemne części rośliny stanowią grube i mięsiste kłącza. Tworzą one duże zgrubienia przedzielone węzłami. Nie posiada łodygi, liście wyrastają bezpośrednio z niego. Młode z czasem, owszem wytwarzają się, jednak nie jest to 'szybki' proces, dlatego można pozyskać kolejne egzemplarze z rośliny macierzystej poprzez pobranie i ukorzenienie sadzonek liściowych. Gdy będziemy przestrzegali kilku zasad, cały proces przebiegnie pomyślnie. Niezbyt okazały liść sadzimy do odpowiedniego podłoża pionowo. Doniczkę umieszczamy pod szklanym, plastikowym przezroczystym kloszem, (wietrzymy przez dwie do czterech godzin w czasie dnia, gdy w pomieszczeniu temperatura powyżej 18°C). Podlewamy oszczędnie i z rozmysłem, to znaczy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha; płyn nie może zastawać na podstawku, czy w osłonce. Na nakrycie nada się także woreczek foliowy, pod warunkiem, że nie będzie dotykał części rośliny.

                          W drugiej połowie jesieni i zimą, może (ale nie musi) mieć miejsce zasychanie liści. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej odmiany, którą pielęgnujemy. Wejdzie w stan spoczynku, albo nie. Po prostu usuwajmy zniszczone, zasuszone, nieestetyczne części i ograniczmy


Begonia masoniana - Begonia Masona
'Jungle'

regularne dostawy wody o 1/2. Gdy dostrzeżemy 'wychodzące' z kłącza młode listki, roślinę przesadźmy do świeżego niewyjałowionego podłoża, (może być ten sam oczyszczony pojemnik, albo o numer większy).  To sygnał, że u konkretnego egzemplarza rozpoczyna się okres wegetacyjny. Który po kilkunastu tygodniach może (ale nie musi) obfitować kwitnieniem. Kwiaty u tego gatunku nie są zbyt spektakularną osłoną (drobne, białawe), także jeśli nie mam y potrzeby trzymać je do momentu wytworzenia nasion, po prostu wcześniej je usuńmy, aby nie osłabiały rośliny. Ta zaoszczędzone substancje odżywcze przeznaczy na tworzenie młodych listków i witalny wygląd już tych istniejących. 

                                         16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tego gatunku, (bez dużych dziennych wahań). Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku na tarasie, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. W zależności od odmiany, egzemplarz może osiągnąć wysokość/szerokość pomiędzy 40, a 65 centymetrów, dlatego zrozumiałe, że niektórzy miłośnicy roślinnych pięknotek, będą chcieli go wyeksponować latem na balkonie, tarasie. Wówczas, nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody). Jeśli już 'na polu', to koniec maja do połowy sierpnia, później różnica temperatur dzień vs noc, może niekorzystnie odbić się na pokroju.

Begonia masoniana - Begonia Masona
'Jungle'

Postarajmy się, aby 'doniczkowiec' nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że kłącze zaczyna 'wyrastać'. Przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowionym. Zawsze pojemnik z odpływem, gdzie pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z owym 'rozluźniaczem'. Po przesadzeniu/ wymianie wierzchniej warstwy ziemi, nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie, albo gdy zacznie zasychać większa ilość liści (begonia wchodząca w stan spoczynku). 

Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie dobrze przesuszona. (Raz jeszcze - nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce). Gdy roślina 'nie zasypia' na kilkanaście tygodni, zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w ich otoczeniu. Gdy upalne lato, albo zimą suche powietrze w mieszkaniu (działające ogrzewanie),  przeprowadzamy raz, dwa razy w tygodniu zraszanie. Robimy to rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, w naturalnych uwarunkowaniach pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były 'puszyste' i zdrowo się rozwijały. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu naszemu, jak i roślin.

Begonia masoniana - Begonia Masona

'Mountain'

Begonia masoniana - Begonia Masona
'River'

 

 

 

Begonia masoniana - Begonia Masona
'River'

 

 

 

Begonia masoniana - Begonia Masona
'River'

 

 

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )

 

Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2016/07/begonia-ukosnica.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia_masoniana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia_Masona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz