piątek, 24 września 2021

Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet

                           Felicja gawędkowa, to na naszej szerokości geograficznej roślina jednoroczna, która świetnie odnajdzie się nie tylko w ogrodowych przestrzeniach (na obwódki, w grupie z innymi jednorocznymi, jako niższe piętro w kompozycji z nimi), także to wyśmienita ozdoba 

                                                          Blue felicia.eng

 Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet

 na balkony, tarasy, parapety zewnętrzne. Długi okres kwitnienia, oryginalne skrzące się kolorem nieba kwiaty oraz niskie nakłady pracy. Zdecydowanie należy wpisać felicię gawędkową na Roślinną Listę Chciejstw. Intensywny okres kwitnienia rośliny od czerwca do  sierpnia; później pojedyncze 'chmurki'

mogą pojawiać się do pierwszych jesiennych przymrozków. Mimo że po przekwitnięciu zasychające działki okwiatu są przez pewien czas bardzo dekoracyjne, usuwajmy je. Regularne usuwanie przekwitniętych języczkowatych ozdób, 'pozwoli' plantowi zachować substancje odżywcze i zmotywuje go do wytwarzania młodych części. Na nasiona zostawmy jeden - trzy kwiatostany, (zbiór nasion w słoneczny wrześniowy dzień). Najobfitsze kwitnienie, gdy ekspozycja od wschodu, albo południowa; przy utrzymywaniu średniego stopnia wilgotności podłoża. Przelewanie, przesuszanie, zbyt zacienione miejsce - to znikoma ilość kwiatów, albo całkowite zahamowanie witalnego rozwoju roślin. Dziesiątki, bądź setki tych jasno/ciemnoniebieskich kwiatuszków, to sama przyjemność dla naszych oczu, a dla skrzydlatych ogrodowych przyjaciół słaba, ale z bliska wyczuwalna przyjemna woń oraz darmowa stołówka, (roślina miododajna). 

                                     Wysiew nasion w pierwszej połowie marca, wschody dość szybko, nawet po dwóch tygodniach. Optymalne warunki uprawy 'młodzików', to temperatury od 18 do 22°C, bez dużych dziennych wahań; przepuszczalne podłoże i utrzymywanie jego średniego stopnia wilgotności. Pierwsza warstwa 'rozluźniacz' (kamyki, żwirek, styropianowe kulki), następnie mieszanka ziemi, fusów z kawy (fosfor,

Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet

magnez, potas) i 'rozluźniacza'. Młodziki zaczynamy uszczykiwać nad trzecią parą liści, to zaowocuje bogatym pokrojem roślin. Czy to w domu, czy po Zimnych Ogrodnikach na zewnątrz (balkon, taras, podwórze, parapety zewnętrzne, ogród), woda do podlewania zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Czasami trzeba będzie podlewać nawet trzy razy w tygodniu. Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór. Gdybyśmy to robili w południe w bardzo słoneczny dzień, liście i kwiaty zostałyby zniszczone, 'ugotowane'. Przy uprawie pojemnikowej, odpowiedniej szerokości odpływ, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki. Falicja gawędkowa, szybciej poradzi sobie kilka dni bez podlewania, niż ze zbyt obfitymi dostawami wody, (oczywiście, świadomie nie ma co narażać rośliny na takie 'doświadczenia').

                                               Przy optymalnych warunkach uprawy, ten gatunek felicii w zależności od odmiany, osiąga wysokość/szerokość pomiędzy 0.35, a 0.6 metra. Odmiany: * 'Read's Blue', niebieskie kwiaty z żółtym środkiem  * 'Read's White',  odmiana o białych kwiatach z żółtym środkiem * 'Santa Anita', o bardzo dużych niebieskich kwiatach z jasnożółtym środkiem * 'Santa Anita Variegated', o liściach z kremowymi plamkami.

Nawóz wieloskładnikowy dla roślin jednorocznych kwitnących, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). Zaczynamy nawożenie, gdy roślina osiągnie wysokość około 10 centymetrów, zaprzestajemy pod koniec września. W sezonie możemy przy ich  'dokarmianiu' posiłkować się rozcieńczonymi z wodą gnojówami, (żywokost, pokrzywy, czosnek).  

Jeśli mamy w domu jasne pomieszczenie, gdzie bez dużych spadków dziennych utrzymuje się temperatura od 14 do 18°C, wówczas we wrześniu możemy pobrać  z rośliny sadzonki pędowe i tam je umieścić. Regularne, niezbyt obfite dostawy wody, uszczykiwanie i w kolejnym sezonie felicja gawędkowa ponownie będzie zdobiła naszą zieloną przestrzeń.

Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet
Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet

 

 


Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet

 Felicia amelloides - Felicja gawędkowa - Blauwe margriet
 
 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Felicja_gaw%C4%99dkowa
https://en.wikipedia.org/wiki/Felicia_amelloides

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz