piątek, 10 listopada 2023

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia

                                         Begonia bulwiasta, powstała w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Dla nas to informacja taka, że mamy do czynienia z mieszańcem, który należy do grupy roślin niezimujących na zewnątrz. Begonia bulwiasta po sezonie na 'wysokich obrotach' 

                                                                        Tuberous begonias.eng

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia
i jeszcze przez kilka tygodni je tam pielęgnować. Te posadzone bezpośrednio w gruncie, pod koniec października wykopujemy, skracamy o części zielne pozostawiając do pięciu centymetrów pędów; bulwy oczyszczamy z podłoża i odkładamy na dzień/dwa do obsuszenia. Następnie układamy piętrowo torf - bulwy - torf w pojemniku (może być plastikowe wiadro z dziurami na spodzie) i odstawiamy do zaciemnionego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 6°C.  Bulwy nie będą zasychały i w dobrej kondycji doczekają początku kolejnego sezonu. Jeśli chcemy rośliny wyeksponować w donicach, sadzenie pod dachem tych podziemnych części już pod koniec marca, natomiast do bezpośrednich nasadzeń w gruncie, dopiero w drugiej połowie maja, najlepiej po Zimnych Ogrodnikach, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Bulwy sadzi się w odstępach co 0.25 do 0.30 metra, bulwy sadzi się wklęsła stroną do góry.W donicach z drożnym odpływem, pierwsza warstwa keramzyt, następnie jego mieszanka z glebą zasobną próchniczną. Do czasu wyniesienia na zewnątrz, w jasnym pomieszczeniu, gdzie bez dużych dziennych wahań temperatura utrzymuje się powyżej 16°C. Regularne niezbyt obfite dostawy wody dopiero wówczas, gdy przesuszona wierzchnia warstwa podłoża. Woda nie powinna zastawać.

                                     Byliny te posiadają zwarty pokrój, w większości o wysokości do 0.25 metra przy 0.35 metra. Begonia ×tuberhybrida, to bogaty wachlarz wyboru pod względem kolorytu i wielkości poszczególnych mieszańców. Na tle liści o sercowato-lancetowatym kształcie, które są niesymetryczne,

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia

lekko owłosione i na brzegach piłkowane kwietne ozdoby. Kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe (plus paleta odcieni) oraz odmiany dwukolorowe picotee. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, płatki okwiatu są całobrzegie, ząbkowane, wcinane lub falowane. W sprzedaży są również dostępne hybrydy, które posiadają zwieszające się pędy (begonia ×tuberhybrida pendula).

                                    Przed wyeksponowaniem na stałej ekspozycji na zewnątrz, warto begonię bulwiastą w doniczkach przez dwa/trzy dni po kilka godzin hartować. Możliwość zagospodarowania również w pojemnikach zawieszonych na balkonowych balustradach (wskazanie na odmiany o zwieszających się pędach), czy w podłużnych donicach na zewnętrznych parapetach. Nasadzenie docelowe pojedyncze, w grupach, albo wespół w kompozycji z innymi roślinami, które do witalnego wzrostu i bogatego kwitnienia potrzebują podobnych warunków uprawy (glebowych, świetlnych, wodnych, temperatury 'na plusie'). 

                                    W sezonie na zewnątrz, podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas południowy miks słońce+woda nie zniszczą kwiatów i listków. Ekspozycja jasna, gdzie prześwietlone światło dzienne (czyli nie dla wystawy południowej). Begonia ta nie przepada za zraszaniem. Jej miejscówka powinna być osłonięta od porywistych wiatrów. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów, to zabieg, który pozwoli roślinie zaoszczędzić substancje odżywcze i energię, a te przeznaczy na rozwój młodych części. Zaraz po wystawieniu na zewnątrz, zaczynamy nawożenie. To 'żarte' rośliny, które wzbogacona o substancje odżywcze odwdzięczą się barodzo długim i bogatym kwitnieniem. Dla doniczkowców możemy stosować nawet nawozy przeznaczone dla jednorocznych kwitnących na balkonie i na tarasie. Dla tych posadzonych na ogrodzie, w zupełności wystarczą niektóre z naturalnych metod nawożenia (rozcieńczone z wodą gnojówki z pokrzyw, żywokostu, wrotyczu).

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia

 

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )

 


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2021/08/rosliny-trwae-niezimujace-na-zewnatrz.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia_bulwiasta
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia_%C3%97_tuberhybrida
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz