wtorek, 7 listopada 2023

Diospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom

                                        Hurma kaukaska, w Europie spotykana jest najczęściej w zbiorach kolekcjonerskich oraz w ogrodach botanicznych. Jej rodzime tereny to zachodnia strona kontynentu azjatyckiego. Tam egzemplarz, przy optymalnych uwarunkowaniach (atmosferycznych, glebowych,wodnych), może osiągnąć wysokość nawet do 40 metrów. Na rynku ogrodniczym w sprzedaży dostępne formy krzewiaste, bądź drzewa, które nie osiągnie więcej niż 10 metrów wysokości. Wzrost powolny, roślina dwupienna,

                                                                          Date-plum.eng

Diospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom

kwitnienie drobnymi jasnymi ozdobami w maju, na miejsce przekwitniętych zawiązują się niewielkie owoce, których zbiór można przeprowadzić na przełomie września i października. Owoce tego gatunku nazywane są mini kaki, albo (figami kaki). Dojrzałe mają kolor pomarańczowy; nadają się do bezpośredniego spożycia, a także do rewolucji kuchennych (obróbka termiczna, pasteryzacja). Cześć z nich pozostawiona na drzewku, będzie przez późną jesień i przez zimę darmową stołówką dla skrzydlatych ogrodowych przyjaciół. Liście są sezonowe, także dostęp do tych smakołyków skrzących się kolorem pomarańczowym, będzie ułatwiony. Po przekrojeniu, dojrzałe niewielkie owoce powinny być soczyste, ale nie zbyt miękkie. To bogactwo witamin i minerałów. Witaminy B,B2,C,E wraz z kwasem foliowym, potasem, manganem, błonnikiem.
                          Kupując sadzonkę krzewu/drzewka, nasadzanie robimy od drugiej połowy maja do końca czerwca, można też we wrześniu, ale ten pierwszy termin korzystniejszy - bo roślina będzie miała więcej czasu na to, aby ukorzenić się, być silniejszą, gdy nadejdą trudne zimowe uwarunkowania. Młode jedno/dwuroczne przed nadejściem zimy zabezpieczamy przed przemarznięciem. Starsze takiej ochrony nie wymagają. Dół podsypujemy niewielkim kopczykiem ziemi, zaś górę 'opatulamy' drobno oczkowaną siatką (zostanie zachowana cyrkulacja powietrza, będzie ochrona przed mrozem). 'Czapę' zdejmujemy

Diospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom

w drugiej połowie marca. Ekspozycja jasna, jeśli wystawa południowa, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą podlewamy w bezmroźny dzień, w godzinach południowych; latem z rana,  albo pod wieczór. Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Najbardziej optymalny, stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża.
                        Uprawa młodzika w miejscówce osłoniętej od wiatru, gdzie gleba żyzna, próchniczna o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności niepodmakająca, ani niezalewana; o odczynie pH lekko kwaśnym (pH 5-6,5). DRENAŻ, to słowo klucz do sukcesu w uprawie hurmy kaukaskiej. Nie tylko gleby mniej zasobne każdą, w której posadzona roślina, warto użyźniać. Stosując nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin owocujących, zapoznajmy się z informacjami na etykiecie (jaka częstotliwość, jaka ilość, po jakim czasie od ostatniego zasilania można spożywać  dojrzałe owoce). Jeśli mamy zamiar spożywać owoce, nie stosujemy nawozów przeznaczonych dla roślin ozdobnych!!! 'Dokarmiany' od początku marca do końca września.  W tym temacie można wspomagać się, albo całkowicie zdać na naturalne metody nawożenia. Wiosną obkopujemy pobliże drzewka kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które  wypełniamy przemieszanym ze świeżą ziemią kompostem. Przez lato  i wczesną jesień, do zastosowania zmieszane z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). Zleca się ściółkowanie, zabieg  ten spowolni wyparowywanie z podłoża wody; odpada nam odchwaszczanie; 'ogarnięta' przestrzeń.

Diospyros lotus - Hurma kaukaska - LotusboomDiospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom
Jeszcze niedojrzałe małe owoce (IX)


Diospyros lotus - Hurma kaukaska - LotusboomDiospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom
Diospyros lotus - Hurma kaukaska - LotusboomDiospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom
Diospyros lotus - Hurma kaukaska - Lotusboom
 
 

Diospyros kaki - Hurma wschodnia, Persymona - Kaki ( foto )
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Date-plum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hurma_kaukaska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lotusboom
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz