piątek, 3 listopada 2023

Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)

                                        Fuksja krzaczasta (odmiana botaniczna),  naturalne siedliska tego gatunku znajdują się w górskich lasach Meksyku i Kostaryki. W Europie w przydomowych ogrodach uprawiana w krajach śródziemnomorskich. Roślina kolekcjonerska. U nas posadzona bezpośrednio do gruntu, będzie przemarzać. Należy do grupy roślin trwałych niezimujących na zewnątrz. Także można ją uprawiać 

Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)

w donicy(na letnisku wyeksponowanej w lekko zacienionej miejscówce, albo na sezon wkopana w ziemię). Pojemnik z drożnym odpływem należy pod koniec października przenieść do jasnego nieogrzewanego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 6°C; nie ustawiamy go bezpośrednio

na zimnej posadzce. Oczywiście, niezbędne będą regularne niezbyt obfite dostawy wody, (ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów). Jeśli egzemplarz o zbyt dużych 'gabarytach', bez problemu przed przeniesieniem można skrócić wszystkie pędy o 1/3 ich długości, (to już końcówka kwitnienia). Regularnie usuwamy przekwitające ozdoby. Na nasiona wystarczy zostawić dwie/trzy. W ten sposób zaoszczędzone energię i substancje odżywcze, roślina przeznaczy na tworzenie młodych pędów i liści. 

                                 Powrót na letnisko w maju po Zimnych Ogrodnikach. Wtedy też wskazane przesadzanie do świeżego niewyjałowionego podłoża i jeśli bryła korzeniowa zaczyna wyrastać, do większej o numer/dwa donicy. W celu zachowania odpowiedniego pokroju oraz gęstości fuksji krzaczastej, należy roślinę przycinać. Jeśli posiadamy niewielką roślinę, której 'fryzurki' nie musieliśmy skracać jesienią pod przeniesieniem do garażu/na strych/ na korytarz, wówczas wiosną w marcu (pod dachem) przycinamy młode delikatne łodygi, skracając o 1/3 długość pędów, (tnąc nad drugim/trzecim oczkiem od góry), co będzie skutkować zagęszczeniem pokroju i w drugiej połowie lata bogatym kwitnieniem. 

Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)

                                    Rozmnażanie tej rośliny nie należy do najprostszych. czy to przy wysiewie nasion, czy przy ukorzenianiu sadzonek zielnych, (gdzie bardzo pomocny środek ukorzeniający) - wtedy dla nich niezbędne są non stop temperatury powyżej 23°C, wysoka wilgotność powietrza i ekspozycja w miejscu, gdzie prześwietlone światło dzienne.

                                   Pokrój zwarty, wysokość/szerokość pomiędzy 1.2 do 1.5 metra. Mamy do czynienia z odmianą botaniczną, która od wielu innych podgatunków fuchsia fulgens różni się kwiatami dłuższymi i cieńszymi. W pięknej soczystej zieleni lekko przyprószone bielą, a u podstawy różem młode liście oraz te dojrzałe w głębszej zieleni, to wspaniałe całoroczne tło dla czerwonych kwiatostanów. Ciekawostka nr 1. Przy potarciu liście i kwiatostany wydzielają miłą delikatną woń, co nie jest spotykane u pozostałych podgatunków. Ciekawostka nr 2. W odróżnieniu od nich u tego owoce podczas dojrzewania przyjmują wzniesioną pozycję.

                                  W donicy, która da odpowiednią równowagę tej wieloletniej roślinie,  drożny odpływ, aby latem nie zastawały nadwyżki deszczówki. Pierwsza warstwa kilka centymetrów keramzytu, bądź żwirku następnie mieszanka owego 'rozluźniacza' oraz ziemi kwiatowej-balkonowej i biohumusu. W czasie suszy i pod dachem podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przesuszona. W każdym z tych miejsc ekspozycja jasna, ale nie dla wystawy południowej i dla zacienionych kątów. Po prostu prześwietlone światło dzienne.

Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)

 

 


Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)
 

 

 


Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora - Fuksja krzaczasta (odm. botaniczna)

 

Fuchsia - Fuksja (gatunki) - Bellenplant (soorten) ( foto )

 
 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2021/08/rosliny-trwae-niezimujace-na-zewnatrz.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz