piątek, 17 stycznia 2020

Humata tyermanii - Humata Tyermana , Davallia T. - Apenpootje

                                              Humata Tyermana, wyróżnia się spośród domowych paprotek charakterystycznym kłączem, które rozrasta się poza ścianki donicy. A, że wygląda ono jak nóżki egzotycznego ' jasno kudłatego' pająka, to dodaje roślinie oryginalności i jest bez wątpienia istotnym zdobniczym elementem. W odpowiednim pojemniku, (niezbyt głębokim, za to szerszym),

                                                       Deersfoot fern.eng
Davallia - Davallia - Davalia.nl
Humata tyermanii - Humata Tyermana , Dawallia T. - Apenpootje


z 'czupryną' ciemnozielonych podwójnie pierzastodzielnych liści, to elegancko prezentująca się żywa ozdoba. Nie należy do szczególnie wymagających, ale pod warunkiem, że już od samego początku zajmiemy się nią we właściwy sposób. Pod naszym czujnym 'okiem', w odpowiednich warunkach, dorosły egzemplarz może osiągnąć wysokość do 25 - 30 centymetrów, przy prawie podwojonej
szerokości (!) Całkiem nieźle, prawda? Dlatego tak istotny jest wybór niezbyt głębokiego, za to obszerniejszego pojemnika. Roślina dość dobrze znosi przesadzanie, także rok rocznie (od wiosny do jesieni), możemy przeprowadzać ten zabieg i lokować ją do nieco większej donicy. To także doskonały czas, aby podzielić kłącze rośliny macierzystej i pozyskać nowe pokolenie tego gatunku humaty.
                                        W podwieszanym koszu, w wyeksponowanym miejscu na stoliku, wszędzie tam, gdzie będą widoczne listki i kontrastujące  z ich kolorem 'futrzaki'. Optymalna ekspozycja, to tak zwany 'jasny cień'. Czyli rozproszone światło dzienne. W zbyt zacienionej miejscówce, czy w kąpielach słonecznych, plant będzie karłowaciał, po prostu niezdrowo wyglądał. Temperatura otoczenia może wynosić od 10 do 26°C, (bez radykalnych zmian). Czyli mamy do czynienia z rośliną, którą o cieplejszych porach roku, możemy prowadzić w uprawie zewnętrznej. 
                                        Inna metodą powiększenia gromadki dawalli, jest wykorzystanie zarodni. Zakupując zarodniki, zwróćmy uwagę, aby sklep stacjonarny, czy internetowy miał dobrą opinię. Nikt znający się na uprawie paproci, nie będzie nam wysyłał tych maleństw zimą.
Najlepiej akcję 'wysiew' przeprowadzić w najcieplejsze miesiące. Do wschodów są niezbędne temperatury powyżej 21°.  W plastikowy przezroczysty pojemnik wsypujemy próchniczne, zakwaszone podłoże, lokujemy zarodniki, całość zraszamy i zamykamy szczelnie wieczkiem. Pudełko wystawiamy na parapet - słońce i ciepło to jest to. Dopilnujmy, aby podłoże 


Humata tyermanii - Humata Tyermana , Dawallia T. - Apenpootje

nigdy nie było suche. Gdy 'maleństwa' osiągną wysokość powyżej 5 centymetrów, można je lokować do osobnych 'mieszkanek'.                             Podłoże przepuszczalne, zasobne, o pH delikatnie zakwaszonym. Wówczas, przy rok rocznym przesadzaniu na wiosnę do większego o numer pojemnika (z odpływem), nie musimy w ciągu roku dodatkowo rośliny zasilać. Ale nie jest to wykluczone raz w miesiącu, od lutego do listopada, dostarczanie wieloskładnikowego nawozu, (według wskazówek na etykiecie).
                                     W czerwcu może być wystawiona do cienistego ogrodowego zakątka, pod dach humata Tyermana powinna wrócić
najpóźniej w połowie września - coraz większe różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą, mogą odbić się na jej zdrowiu. Regularnie usuwamy nieestetyczne, starzejące się, czy zasychające liście.
                                      Bardzo ważną kwestą są regularne dostawy wody. W naturalnych warunkach, gatunek żyje w otoczeniu, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Także, nie rzecz w 'zalewaniu' przy podlewaniu, a utrzymaniu stałego średniego stopnia.  Technika sprawdzania  'na palec' -  pierwsza warstwa gleby sucha, dostawa wody (zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie lejemy nią po liściach.
Na spodku możemy ustawić kamyki, a dopiero na nich doniczkę - stamtąd czerpanie wody jest bezpieczne. W  żadnym wypadku, nie zostawiajmy wody w osłonce, czy na spodku, gdy pojemnik stoi bezpośrednio na nim.
Gdy w pomieszczeniu pracują kaloryfery, albo latem przy wysokich temperaturach - warto posiłkować się nawilżaczami. Kilka pojemników wypełnionych wodą i ustawionych w pobliżu rośliny, nie tylko przysłuży się jej korzystnemu wyglądowi, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.
ożna także od czasu do czasu zastosować zabieg zraszania.Wykonujemy go rano,albo pod wieczór (w naturalnych warunkach o tych porach dnia na roślinach osiada rosa). Używamy zraszacza, u którego sitko ma bardzo drobne oczka. Wówczas unikniemy sprzątania zasychających plam wody wokół doniczkowca.


Humata tyermanii - Humata Tyermana , Dawallia T. - Apenpootje
 
Humata tyermanii - Humata Tyermana , Dawallia T. - Apenpootje
Humata tyermanii - Humata Tyermana , Dawallia T. - Apenpootje


 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dawalia
https://en.wikipedia.org/wiki/Davallia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Davallia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz