czwartek, 16 stycznia 2020

Bulbophyllum lepidum - Bulbofylum (storczykowate)

Rodzina: Storczykowate
Rodzaj: Bulbofylum
Gatunek:  Bulbophyllum lepidum

                                                    
                                                     Bulbophyllum lepidum, jest epifitem, który w swoim naturalnym środowisku, to jest na jednej  z Wielkich Wysp Sundajskich, na Borneo, czerpie energię słoneczną spośród wyższych roślin, towarzyszą jego rozwojowi wyłącznie dodatnie temperatury, (roczne wahają się od 16 do 26°C) oraz wysoka wilgotność powietrza. Trzeba przyznać, nawet jak na rodzinę storczykowatych, w której wiele fikuśnych, zachwycających kwietnych kształtów, to odsłona tego

                                                   Bulbophyllum.eng
Bulbophyllum  - Bulbofylum - Bulbophyllum.nl
Bulbophyllum lepidum - Bulbofylum

gatunku bulbofylum,  jest olśniewająca. Nie dziwi więc fakt, że wielu kolekcjonerów pożąda tę roślinę, aby wzbogaciła ich zbiory. Co interesujące, na przeciw tym oczekiwaniom 'zbieraczów', ale i do szerszego grona odbiorców zwracają się botanicy, którzy na rynek ogrodniczy zaczynają
'wypuszczać' coraz więcej hybrydowych odmian tego storczykowatego.
                                 Na rodzimych terenach,  kwitnące rośliny spotykano w lutym, marcu i od września do grudnia. W domowej optymalnej uprawie, w przeciągu roku ta orchidea może zakwitnąć nawet dwukrotnie! Wyprostowany, przewieszający się purpurowy pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Na szczycie tego pędu kwiaty są ułożone w wachlarzyk. U gatunku płatki jasne z czasem coraz bardziej różowawe, zaś u odmian, na przykład,  żółty z czerwienią, biel z fioletem.
Dojrzały egzemplarz, w zależności od odmiany, osiąga pomiędzy 30, a 50 centymetrów wysokości. Nibybulwy, są szeroko jajowate, gładkie gdy są młode, a z wiekiem pokrywają się rowkami. Od strony podstawy są częściowo okryte dość ściśle przylegającymi osłonkami. Przyrosty wyrastają na wysmukłym kłączu
Najlepiej roślinę uprawiać w koszykach lub w niezbyt głębokich doniczkach/misach. Wówczas lekko przewieszające się owalnie lancetowate soczyście zielone liście oraz kwietne  pędy z kwitnącymi dekoracjami, tworzyć będą w naszej mieszkalnej, bądź w biurowej przestrzeni zachwycające żywe dzieło sztuki.
                             Miejscówka tam, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Nie cień, nie zbyt ostro operujące promienie słoneczne. Temperatury wyższe niż 26°C, nie zaszkodzą, właśnie pod warunkiem, że nie narazimy tego gatunku na moc kąpieli słonecznych. Pilnujmy także, gdy zimową porą jest różnica temperatur w pomieszczeniu (dzień i noc), aby nie panowały w nim niższe niż 16°C. Po zakończeniu 


Bulbophyllum lepidum - Bulbofylum

kwitnienia, po usunięciu przekwitniętych kwiatostanów, zaprzestajemy nawożenia i zmniejszamy dostawy wody o 1/3, ale nie zmieniamy ich częstotliwości.
Po około czterech tygodniach, zintensyfikowane procesy życiowe powracają, więc dostawy wody adekwatne do tempa tych procesów zwiększane na powrót o 1/3.  Nie lejmy wodą po częściach nadziemnych. Używamy odstałej (24 godziny), bądź przegotowanej, których temperatura jest zawsze przybliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
                               Na pewno, zabiegiem, który bardzo storczykowi przypadnie do gustu, będzie zraszanie. I to nie tylko w upalne dni, czy zimową porą przy pracujących kaloryferach. Rozpylacz o drobnych oczkach, nie pozostawi na liściach nieatrakcyjnych plam, 'odkurzy je'. Bardzo ważne jest to, aby woda z rozpylacza nie była pozostawiana w nasadach liści (nie chcemy przecież, aby nasze rośliny zajęły choroby grzybiczne. To też powód, dla którego nie podlewamy lejąc wodą po delikatnych kwiatuszkach, czy po liściach).
Plus, dwa trzy zwilżacze wypełnione wodą i ustawione w pobliżu doniczki. Wyższy poziom wilgotności powietrza, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i nam samym.
Wieloskładnikowy nawóz z przeznaczeniem dla rodziny storczykowatych, dostarczamy raz w miesiącu, według wskazówek na etykiecie. Robimy to do momentu, gdy z pąków rozwiną się ostatnie kwiaty.
                        Regularnie usuwając przekwitające ozdoby i starzejące się części, oszczędzimy roślinie substancji odżywczych i sił witalnych.
                         Podłoże, najkorzystniej, gdy zakupione te specjalistyczne dla storczykowatych. Jeśli nie, stwórzmy przepuszczalną  mieszankę (ziemi, kory, perlitu, humusu). Przesadzamy do świeżego niewyjałowionego podłoża tylko i wyłącznie wtedy, gdy roślina nie mieści się w doniczce. Można wykorzystać ten sam pojemnik (wcześniej umyć, wyparzyć). Delikatnie patyczkiem otrząsamy spomiędzy korzeni starą mieszankę. To także dobry czas na pobranie przyrostów i stworzenie z nich młodych egzemplarzy tego zachwycającego swoja urodą storczyka, (czyli będzie miejsce, aby roślina macierzysta znowu mogła się rozwijać w 'starym' mieszkanku).  


Bulbophyllum lepidum - Bulbofylum

  

Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulbophyllum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bulbofylum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bulbophyllum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz