środa, 15 stycznia 2020

Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw

                                                             Rezeda żółtawa, to atrakcyjna dwuletnia roślina ogrodowa. Gdy nasiona wysiane jesienią, a warunki ku wzrostowi optymalne, może, (ale nie musi) zakwitnąć już w pierwszym sezonie. Przy wysiewie do rozsadnika, albo wiosną bezpośrednio do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu przymrozków, przez pierwszy rok wytwarza gruby korzeń, zakwita

                                                          Dyer's rocket.eng
Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw

najczęściej dopiero w drugim. Wówczas przewieszające się pędy z kwiatostanami zaczynają zdobić już w maju, a przy usuwaniu tych z przekwitającymi ozdobami, możemy wydłużyć proces o kilka tygodni! Także przez część wiosny i całe lato, rezeda żółtawa może swoim interesującym pokrojem i delikatnym bardzo ładnym zapachem kwiatuszków, cieszyć oczy i noski. Sugerowane miejsce

uprawy, w delikatnym zacienieniu, przy stałym średnim stopniu wilgotności przepuszczalnego przynajmniej średnio żyznego podłoża, gdzie odczyn pH neutralny w kierunku zasadowego.
Jeśli w naszej zielonej przestrzeni mamy gleby o pH zakwaszonym, wówczas przed wysiewem, wierzchnią część przygotowanego spulchnionego podłoża mieszamy z dwoma, trzema kawałkami startej kredy. W następnych latach, gdy zostawimy po kwitnieniu kilka zasychających kwiatostanów, samoistnie będą się wysiewały (nie będą tego robiły inwazyjnie). Także, widząc wschody w kolejnym miejscu warto i ten zakątek wzbogacić o trochę startej kredy.
Zaś gdy nie jest nam na rękę nowa 'miejscówka' najmłodszego rezedowego pokolenia, wówczas dobrym momentem na przeprowadzkę są pierwsze tygodnie po wschodach. Później już nie, ponieważ roślina wytwarza gruby korzeń, który przy wykopywaniu moglibyśmy uszkodzić, przez co osłabiony plant już nie rozwijałaby się prawidłowo, ani co za tym idzie, nie zdobiłby tak jak byśmy tego oczekiwali.
                                   Gdy sprzyjające okoliczności, dorosły egzemplarz rozedy żółtawej osiąga wysokość 1 do 1.2 metra. Zwarty pokrój, gdzie pędy, pod ciężarem rozkwitających ozdób tylko delikatnie się przewieszają (nie płożą). Jeśli oczekujemy jeszcze bardziej spójnej grupy, wówczas posiłkujmy się bylinowymi podporami.
                                    Roślina miododajna, więc przyciągnie do ogrodu malutkich skrzydlatych przyjaciół, którzy na pewno nie omieszkają powędrować i po innych naszych kwitnących pięknotkach. One wyczuwają i są przyciągane nawet najdelikatniejszym zapachem, który wydziela roślina, my wyraźniej jej aromat poczujemy pod wieczór po upalnym dniu.
Plant zawiera żółty barwnik luteinę, która była w średniowieczu wykorzystywana jako środek farbierski.
                                    
                                             
Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw

Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw
Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw
Reseda luteola - Rezeda żółtawa - Wouw
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Reseda_luteola
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezeda_%C5%BC%C3%B3%C5%82tawa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wouw_(plant)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz