poniedziałek, 20 stycznia 2020

Salvia uliginosa - Szałwia bagienna, (s.mokra) - Salie (soort)

                                         Szałwia bagienna, nazywana również (szałwią mokrą), to mnóstwo kwietnych błękitów, które wspaniale eksponuje zielone tło lancetowatych listków. Roślina miododajna, charakteryzująca się dość długim okresem kwitnienia, (od połowy lata do połowy jesieni), a także tym, że jest mało kapryśna, choć oczywiście najlepiej, gdy zapewnimy jej

                                                           Bog sage.eng
 Salvia uliginosa - Szałwia bagienna, (s.mokra) - Salie (soort)


warunki, które będą tymi optymalnymi dla jej zdrowego rozwoju, a co się z tym wiąże, do zdobniczego pokroju. Bylina, która może osiągnąć pomiędzy 60, a 180 centymetrów (w zależności od odmiany). U gatunku, będzie to około 70 centymetrów. W zależności od wariacji, kwiaty poszczególnych egzemplarzy w pełnej palecie odcieni niebieskiego - od jasnego, aż wpadający
w delikatny fiolet.
                           Jak nietrudno już wywnioskować z nazwy, roślina ta lubi gleby o przynajmniej średnim stopniu wilgotności. Gdy jest stały, w zupełności to wystarczy do witalnego rozwoju plantów. Także pobliże oczek wodnych, strumyków, stawów, to będą te najlepsze miejscówki. Warto jedna zwrócić uwagę na to, że podłoże nie powinno być zbite, zbyt 'ciasne'. Słoneczne kąpiele - średnio, najkorzystniejsza ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu', przynajmniej dla maluchów. Sadzimy 3 do 4 sztuk na metr kwadratowy, 'widoczna' efektowna plama, gdy zagospodarujemy pod nią przynajmniej 3 metry kwadratowe. Plant nadaje się również do uprawy pojemnikowej; ze względu na to, że poszerza swe terytorium przez podziemne części, donica z odpływem niezbyt głęboka,ale szersza (dostosowana do zimowych warunków na zewnątrz). Zaś jeśli chodzi o sadzenie w gruncie, gdy mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania - warto sadzonki lokować w obręczy, u której odpowiednio satysfakcjonujący nas obwód i, która wchodzi w ziemię na przynajmniej około 30 centymetrów. (Równie dobrze można wykorzystać duża donicę, po prostu odcinając od niej dno i lokując  w 95% w ziemi).
                       Regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów, wydłuży proces kwitnienia. Przy zbyt wysokich kwietnych pędach, gdy brak zwartego pokroju, posiłkujmy się podporami dla bylin, albo róbmy nasadzenie z innymi roślinami wieloletnimi, którym odpowiadają podobne uwarunkowania glebowe, co temu gatunkowi szałwii.


Salvia uliginosa - Szałwia bagienna, (s.mokra) - Salie (soort) oraz Nicotiana alata - Tytoń oskrzydlony - Siertabak ( foto ) 
 
 
Salvia uliginosa - Szałwia bagienna, (s.mokra) - Salie (soort)

 

Salvia - Szałwia (gatunki) - Salie (soorten )  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.vip-colors.com/2019/09/nicotiana-soorten-tyton-gatunki.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_uliginosa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz