piątek, 13 września 2019

Nicotiana (soorten) - Tytoń (gatunki)

                                        Tytoń, nie na sztuki i nie na paczki papierosów, za to sztuki i paczki kwietnych nasion jak najbardziej. Wybór pośród gatunków, odmian, koloru i kształtu kwiatów, pod względem wysokości (od 30 do 140 centymetrów). Ten bogaty asortyment, to mnóstwo możliwości, na to jak go zagospodarować w ogrodzie, czy w balkonowej, bądź tarasowej donicy.
                                                             Nicotiana.eng
Nicotiana - Tytoń (gatunki) - N.nl
 Nicotiana alata - Tytoń oskrzydlony - Siertabak

                                   Ze względu na niedostosowanie rośliny do temperatur minusowych, jest u nas traktowana jako jednoroczna. W Ameryce Południowej, skąd tytoń pochodzi, oraz w cieplejszych stronach Starego Kontynentu, jest prowadzony w uprawie jako bylina.
                                    Liście w kolorze zielonym, pojedyncze, często miękkie i gruczołowato
owłosione. Kwitnienie ma miejsce latem, od połowy lipca, czasami z pojedynczymi akcentami nawet do końca października. Kwiatostany, zebrane w baldachach lub w wiechach, o symetrii promienistej,kielichy krótsze, bądź podłużne. Pojedynczy kwiatuszek, z pięcioma płatkami,
w zależności od wyboru gatunku (odmian): biały, kremowy, czerwony, różowy, (plus szeroki wachlarz odcieni). Regularne obrywanie przekwitających ozdób, będzie stymulowało roślinę do wytwarzania nowych kwietnych pąków.
Współcześnie tworzone mieszańce, zdobią kwiatuszkami w czasie dnia, zaś genotypowe odmiany, zdobiły nocą - podobnie jak dziwaczek, (choć i w jego przypadku, są już odmiany, które zdobią za dnia).
                                    W zależności od tego, jaką dysponujemy przestrzenią, sadzimy mniejsze, bądź większe odmiany. Miejmy na uwadze, że po słonecznym dniu, gdy nadchodzi  wieczór, kwiaty zaczną wydzielać przyjemną słodkawą woń, dlatego warto je sadzić blisko miejsc, w których spędzamy czas.

                                  
 Nicotiana x sanderae - Tytoń Sandera
(Nicotiana alata x Nicotiana forgetiana) 
'Starship series'

                                W temacie uprawy, nie mamy do czynienia z rośliną bardzo wymagającą. Oczywiście, jeśli oczekujemy bogatego, długotrwałego kwitnienia, warto się przyłożyć i zapewnić tytoniowi dobre warunki do rozwoju.
Przy prowadzeniu wyższych odmian, należy posiłkować się bylinowymi podporami, albo wykorzystać jako stabilizatorów sznurki i tyczki. Zanim jednak wyzwania 'na wysokościach', cała przygodę z plantem rozpoczynamy od wysiewu nasionek w domowym inspekcie. Potem, tworzymy rozsady i młodziki wędrują do gruntu w miejsce docelowe, albo do donicy na zewnątrz, wówczas, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Od tego też momentu, rozpoczynamy nawożenie (wieloskładnikowy 'dokarmiacz '  do roślin jednorocznych kwitnących, bądź ten do bylin, czy regularnie stosowana rozcieńczona gnojówka z żywokostu). Wszystkie gatunki tytoniu, lubią sobie 'podjeść '. Także i bogatsze podłoże, i regularne nawożenie (do momentu, gdy zaczną rozkwitać ostatnie kwiatostany), tym lepiej. Oczekiwana jest ekspozycja słoneczna, z próchnicznym, najmniej średnio żyznym podłożem, gdzie jest jego stały umiarkowany stopień wilgotności. Nie dopilnowanie, zaniedbanie w czasie suszy podlewania, doprowadzi do zahamowania kwitnienia. Podlewamy rano, albo pod wieczór, nie lejemy wodą po kwiatach.
Przy pielęgnacji w pojemniku, ten musi być z odpływem (pierwsza warstwa , pięciocentymetrowy drenaż z kamyków) . Woda nie powinna zostawać w osłonce, na podstawku.
                                 Tytoń, niestety nie tylko ozdobny, jak wiadomo są gatunki użytkowe (palenie), które zapisały się na kartach historii już wiele tysięcy lat temu. W połączeniu z innymi roślinami, działał jako uzależniający środek halucynogenny,  mógł wywoływać chwilową poprawę nastroju (Aztekowie, rdzenni Indianie).
                                 Ze względu na to, że ta roślina ozdobna jest dostępna w różnych wysokościach,  z różnymi kolorami kwiatów - można ją sadzić w monotematycznych kolorowych grupach, bądź tworzyć z nią rabatowe jednoroczne kompozycje, (gdzie będzie niższym, średnim, bądź najwyższym piętrem). Zarówno w ogrodzie prowadzonym w stylu wiejskim, jak i w tym kolekcjonerskim, (gdzie rzadko spotykane odmiany) - tytoń, doda przestrzeni naturalności, wdzięku i urozmaicenia, Nicotiana x sanderae - Tytoń Sandera
'Fragrant Cloud'


Nicotiana alata - Tytoń oskrzydlony - Siertabak Nicotiana x sanderae - Tytoń Sandera
(Nicotiana alata x Nicotiana forgetiana) 
'Starship series'Nicotiana alata - Tytoń oskrzydlony - SiertabakNicotiana alata - Tytoń oskrzydlony - Siertabak


Nicotiana x sanderae - Tytoń Sandera  
(mieszaniec ogrodowy)

Nicotiana x sanderae - Tytoń Sandera  
(mieszaniec ogrodowy)
 
 
Nicotiana rustica - Tytoń bakun
 
 
 

Nicotiana rustica - Tytoń bakun
 
 
 

Nicotiana rustica - Tytoń bakun

 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyto%C5%84_(ro%C5%9Blina)
https://www.vip-colors.com/2016/10/mirabilis-dziwaczek.html
https://www.vip-colors.com/2016/10/symphytum-officinale-zywokost-lekarski.html
https://nl.wikipedia.org/wiki/Nicotiana
https://en.wikipedia.org/wiki/Nicotiana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz