poniedziałek, 16 września 2019

Cyrtomium fortunei var. clivicola - Cyrtomium Fortunego - Ijzervaren

                                              Cyrtomium Fortunego,'paprotką ' wielofunkcyjną. Można ją wykorzystać w ogrodzie leśnym, w cienistym ogrodowym zakątku, gdzie będzie tworzyła zwartą grupę, albo zadarniała terytorium tuż w pobliżu krzewów i drzew. Również doskonale sprawdzi się w uprawie pojemnikowej, w ogrodach zimowych, czy w przestrzeniach mieszkalnych, biurowych.
To paproć, która posiada zimozielone liście. Są powody do zadowolenia.


                                              Cyrtomium.eng
 Cyrtomium fortunei var. clivicola - Cyrtomium Fortunego - Ijzervaren


Ta wieloletnia bylina, poradzi sobie także na skarpach, czy wetknięta z niewielką ilością ziemi w kamienne szczeliny. Spore pole do popisu, trzeba przemyśleć. gdzie można ją wykorzystać.
Uprawa rośliny, nie należy do wymagających. Będzie tak wówczas, gdy od samego początku,
zajmiemy się nią jak należy.
                                 Dorosły egzemplarz, to  wysokość nawet 60 centymetrów. Także, przy sadzeniu ich w grupie, należy zachować odpowiednie odległości. Czy to w pojemniku, czy w gruncie, podłoże zasobne, próchniczne. Jeśli takiego w naszej ogrodowej miejscówce nie mamy, należy posiłkować się ziemią kupną 'wzbogaconą'. Odczyn pH delikatnie zakwaszony. O ile starsze rośliny, poradzą sobie w glebie 'zbitej', to młodziaki sadźmy do przepuszczalnej ziemi, tak, aby korzenie mogły bez większego wysiłku się rozrastać.
Zdecydowanie mamy do czynienia z rośliną, która nie przepada za słonecznymi kąpielami. Zacienione zakątki i stopień wilgotności podłoża przynajmniej średni, (może być wyższy).
Choć plant nie gubi liści na zimę, wiadoma sprawa, roślina się starzeje, także regularnie oczyszczajmy ją ze starych, zniszczonych, być może częściowo przemarzniętych części.
Młode sadzonki, warto przed pierwszą zimą dodatkowo zabezpieczyć przed przemarzaniem. Podsypać niewielkim kopczykiem ziemi, czy okryć agrowłókniną, bądź drobno oczkowaną siatką.
Dorosłe egzemplarze, charakteryzują się stosunkowo wysoką mrozoodpornością. 
                       Każdej wiosny,  możemy zasilić paprotki kompostem (humusem, krowiakiem). Należy wykopać w pobliżu kęp kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je 'dokarmiaczem'. (Albo wykorzystać nawóz wieloskładnikowy do paproci). W przypadku, gdy prowadzimy pielęgnację w domu, zastosujmy nawóz do paprotek, albo do roślin ozdobnych z liści (od marca do września). 
Donice z odpływem. Z pojemników, przesadzamy co dwa sezony. Wtedy również dobra okazja, na dokonanie podziału i pozyskanie nowych egzemplarzy. 
W domowej uprawie, na pewno nie będzie korzystnie wpływało na rozwój roślin to, gdy zimą będą ustawione blisko pracujących grzejników. Gdy zauważymy, że wyższe temperatury nie działają na korzyść 'paprotki ', przenieśmy ją do chłodniejszego pomieszczenia.Bez zbyt radykalnych zmian temperatury, gdy takie będą, plant może zacząć gubić liście.


Cyrtomium fortunei var. clivicola - Cyrtomium Fortunego - Ijzervaren


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cyrtomium
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrtomium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz