wtorek, 17 września 2019

Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster

                                        Stokezja gładka, to elegancka bylina, która w kwietnej odsłonie gości się na rabatach od połowy lipca aż do połowy października (wówczas pojedyncze akcenty). W cieplejszych rejonach Europy, jest prowadzona jako roślina zimozielona, zaś na naszej szerokości uchronimy ją przed przemarznięciem, gdy pod koniec października przytniemy kilka centymetrów nad podłożem


                                                             Stokes' aster.eng
Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'

obsypiemy do 5 centymetrów ziemią, do okrycia wykorzystajmy stroisz, gałązki świerkowe, bądź siatkę z drobnymi oczkami (dodatkowo zapewniona wentylacja). Przy dodatkowej ochronie, we właściwej lokalizacji i z odpowiednim drenażem, plant znosi 'dobrze' temperatury do -23°C (USDA6).
                                 Kolejny sezon wegetacyjny rozpoczyna się pod koniec marca. Liście owalnie lancetowate, młode soczyście zielone, z czasem nabierają głębszego koloru. Dorosły egzemplarz
osiąga (w zależności od odmiany) pomiędzy 35, a 60 centymetrów, gdzie pędy wznoszą się ponad liście na połowę tych wymiarów. Ma metr kwadratowy sadzimy nie więcej niż 9 sadzonek. Ładniej wygląda w grupie, niż pojedynczo. Kwitnienie od połowy lipca, bogate pełne kolorytu. Odmiany, gdzie kwiat w kolorze białym, różowym, niebieskim i w fioletowym (plus wachlarz jaśniejszych bądź ciemniejszych odcieni).  Budowa kwiatu, przypomina ten jaki posiadają chabry.Pojedyncze koszyczki kwiatowe o średnicy 4‒6 cm wyrastają na szczytach pędów.  
Usuwając przekwitające ozdoby, wydłużymy czas kwitnienia. 
                                 Ekspozycja,  w tak zwanym 'jasnym cieniu ',  czyli rozproszone światło dzienne. Miejscówka osłonięta od mroźnych wiatrów. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne o pH neutralnym w kierunku zasadowego. Jeśli takiego nie posiadamy, w dołek pod sadzonkę zetrzyjmy


Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'


kawałek kredy i przemieszajmy z podłożem. Co roku wiosną  wykorzystujmy kolejny kawałek kredy (obsypując nią z nawozem w granulacie otoczenie rośliny).  Nawozimy od kwietnia do momentu, gdy zaczną kwitnąć pierwsze kwiaty (może również dostarczać witaminek w trakcie kwitnienia).
Stały średni stopień wilgotności podłoża. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Podlewamy rano, albo pod wieczór. Nie lejemy nią po kwiatach.
Bardziej roślinie zaszkodzi przez dłuższy czas wysoki stopień wilgotności gleby, niż czasowa susza. W gorące dni, zwolni z rozwijaniem kolejnych kwietnych pąków.
                                       Przy uprawie w donicy (balkon, taras), ta  musi być z otworem, którym swobodnie będzie odpływać nadwyżka wody (deszcz, ze zbyt obfitego podlania). Jeśli nie chcemy stracić rośliny, a nie mamy miejsca, gdzie pojemnik przed nadejściem zimy wkopać w ziemię, wówczas przenosimy go do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do dziennego światła. Nie zapominamy o regularnych niewielkich dostawach wody (aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej). Woda zawsze w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny). 
                                     Atrakcyjna, miododajna, długo kwitnąca roślina, więc możemy ją wykorzystać do stworzenia jedno-, bądź  wielokolorowej monotematycznej 'plamy ', czy też do wkomponowania w bylinową rabatę, gdzie pośród innych roślin będzie stanowić średnie piętro. Tam, gdzie przez wiosnę kwitły tulipany i inne cebulowe, przez lato i część jesieni może zdobić stokezja.
                                    


Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'
Stokesia laevis - Stokezja gładka - Korenbloemaster 
'Mels Blue'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Stokesia_laevis