sobota, 30 lipca 2016

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny, (w.jesienny) - Dophei (soort)

                                                    Wrzosiec delikatny, nazywany również wrzoścem jesiennym, to na naszej szerokości geograficznej roślina traktowana jako jednoroczna, (w cieplejszych rejonach świata jako wieloletnia). Niemniej, dług okres kwitnienia (od sierpnia do połowy listopada), bogaty pokrój z obfitym kwitnieniem, nieduże nakłady pracy przy uprawie - to wszystko zachęca, aby zaprosić tę krzewinkę
Erica - Wrzosiec - Dophei
Erica gracilis - Wrzosiec delikatny - Dophei (soort)

do swojej zielonej przestrzeni. W sprzedaży są dostępne odmiany białe i w wielu odcieniach różu, nie osiągają więcej niż 40 centymetrów wysokości, więc świetnie nadają się do tworzenia donicowych monotematycznych plam, albo do kompozycji z innymi sezonowymi. (Klik - tutaj 45 gatunków takich roślin). Należy pamiętać, że rośliny 'nie trzymają się sztywno' kalendarza, dni słonecznych coraz więcej, dlatego być może ten gatunek wrzośca dosadzimy do grupy jednorocznych kwitnących latem, które wczesną jesienią powtórzą kwitnienie. 
Donice na balkonie, tarasie, na zewnętrznych parapetach, na podwórzu - wszędzie tam wrzosiec delikatny wniesie bogactwo kolorytu i przedsmak jesiennego roślinnego czarowania. Rośliny te lubią ekspozycje w tak zwanym 'jasnym cieniu', czyli bez wyeksponowania na stronę południową. Gdy więcej słońca, częstsze wędrówki z konewką. Odpływ w donicach powinien być drożny, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki. Po podlaniu, nie zapominajmy zlać/wylać wody z podstawka, z osłonki. Jesienią, gdy chłodne dni, woda do podlewania nie powinna posiadać niższej temperatury niż ta, która panuje na zewnątrz.

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny  
 'Beauty Queens'
Wrzosiec jesienny, 'lubi sobie podjeść'. Dlatego rośliny ulokujmy w żyznym, próchnicznym podłożu, gdzie utrzymywany stały umiarkowany stopień wilgotności. W pierwszych miesiącach, warto krzewinki podsypywać nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących sezonowych. Regularne przycinanie, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, wydłuży okres kwitnienia.
                          Jeśli dysponujemy jasnym pomieszczeniem, gdzie w zimie temperatury nie spadają poniżej 6°C, wówczas z krzewinek możemy pobrać sadzonki pędowe, aby powołać na kolejny sezon młode pokolenie wrzośca. W grę wchodzi także przechowanie, a wiosną przesadzenie i przycięcie egzemplarzy (skracamy 2/3 długości pędów), które zdobiły ostatnie kilka miesięcy, ale do tego już trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią . W pomieszczeniu rośliny podlewamy regularnie niewielkimi dostawami wody. Przesuszona wierzchnia warstwa podłoża, kolejna dostawa. 
                          Większość wrzosowatych, to rośliny wieloletnie; zagospodarowane w ogrodzie, wymagają 'kosmetycznych' zabiegów. Niewiele więcej pracy będzie wymagał wrzosiec delikatny i choć sezonowy, będzie mocnym barwnym roślinnym akcentem w naszym otoczeniu.
 
Erica gracilis - Wrzosiec delikatny


 

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny  
  oraz Iberis sempervirens - Ubiorek wiecznie zielony - Scheefbloem ( foto )

 
 

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny

 
 

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny  
 'Beauty Queens'

 
 
Erica gracilis - Wrzosiec delikatny - Dophei (soort)

Erica gracilis - Wrzosiec delikatny  
  oraz Plectranthus scutellarioides - Koleus Blumego - Siernetel   ( foto )


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2020/09/balkon-i-taras-jesienne-kwiaty-oraz.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrzosiec
https://www.vip-colors.com/2019/03/plectranthus-scutellarioides-koleus.html
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dophei
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz