wtorek, 29 listopada 2022

Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna - Begonia (soort)

                                           Begonia barszczolistna, na naszej szerokości geograficznej jest udomowionym dzikusem, który pochodzi z południowej części kontynentu Ameryki Północnej oraz z Ameryki Środkowej. Rośnie w miejscach, gdzie przefiltrowane światło dzienne, temperatury na plusie i wysoka wilgotność powietrza. Ta begonia zaliczana jest do grupy wielkolistnych ozdobnych z liści, jednak należy wspomnieć,

                                                                              Star begonia.eng

Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna - Begonia (soort)

że mamy do czynienia z rośliną kwitnącą. Na tle dużych dłoniastych głęboko powcinanych liści, które mają aksamitne barwne blaszki, wyrastają pędy, gdzie w ich szczytowych częściach drobne kwiatostany charakterystyczne dla rodziny begoniowatych. Pojedynczy kwiat drobny, w zależności od odmiany w bieli, bądź w stonowanych, czy intensywniejszych odcieniach różu.

                                                        Bez wątpienia, całoroczną wartość dekoracyjną pełnią charakterystyczne atrakcyjne liście. Tworzą kępiasty bogaty pokrój, dzięki czemu ten gatunek begonii

jest wykorzystywany nie tylko jako domowy żywy ozdobnik, a również w przestrzeniach restauracyjnych i biurowych. Uprawa tych roślin nie należy do szczególnie wymagających. Po zakupie konkretnego egzemplarza, warto sprawdzić jego bryłę korzeniową. Gdy jest zdrowa, lokujemy ją w pojemniku z odpływem, który jest większy o numer, bądź dwa. Podłoże drożne, zasobne. Przy kolejnym przesadzaniu za rok, będzie okazja dokonać podziału rozrośniętych części podziemnych. Pozyskane młodziki sadzimy w oddzielnych pojemnikach, natomiast roślina macierzysta może wrócić do tego samego, który wcześniej umyjemy w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie opłuczemy czystą wodą.  Nowe niewyjałowione podłoże zaprocentuje tym, że pokrój tej byliny będzie zwarty, obfity, a roślina witalna. Begonię można pozyskać również z nasion, które wytwarzane są w miejsce przekwitniętych ozdób. Proces pozyskania roślin od ziarenka jest długotrwały i pracochłonny. Dlatego warto przekwitnięte kwiatostany nisko przycinać, a nowe rośliny pozyskiwać z podziału. Przycięte pędy, nie trzymanie doniczkowca dla nasion - to dla niego zaoszczędzona energia i substancje odżywcze, które może przeznaczać na rozwój.

                                                 Nie ustawiamy pojemnika na wystawie południowej. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca

Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna - Begonia (soort)

na przeciągi, przelanie, przesuszenie. Szybko te niedogodności oprotestuje utratą liści. Begonię tę podlewamy według zasady 'na palca'. To znaczy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha, rozsądne podlewanie. Woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; jeśli kranówka - woda odstała. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Rośliny te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego można na podstawku ustawić kamienie i je zalać wodą. Inny sposób zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, to  przy działającym ogrzewaniu, albo w czas upalnych letnich dni - . ustawienie zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przysłuży się i nam, i roślinom. Begonia barszczolistna  nie lubi zraszania!

                                      Postarajmy się, aby ten gatunek begonii nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że kłącze zaczyna 'wyrastać'. Nawet jeśli roślina nie zakwitnie, przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowiony. Miesiąc po przesadzeniu zaczynamy zasilanie nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści uprawianych w domu. Częstotliwość dostaw, ilość - według wskazówek na etykiecie. Zaprzestajemy nawozić, gdy planujemy za kilka tygodni wymianę podłoża, albo kwiatostany zaczną przekwitać i wiadomo, że po ich przycięciu będzie przesadzanie do świeżej przepuszczalnej mieszanki. Temperatury bez dużych dziennych wahań. Optymalne od 16 do 22°C. W czasie upalnych dni, częstsze niezbyt obfite dostawy wody oraz doniczkowiec ustawiony w miejscu, gdzie silnie oddziałujące promienie słoneczne nie przesuszą/nie zniszczą liści.

Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna - Begonia (soort)Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia_barszczolistna
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia_heracleifolia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz