piątek, 2 grudnia 2022

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie

                                                     Alstroemeria ligtu, w języku polskim  potocznie nazywana (alstremerią chilijską), to wieloletnia roślina zielna. Jej naturalne siedliska znajdują się w Peru i w Chile, (stąd nawiązanie w nazewnictwie). W cieplejszych strefach klimatycznych, ze względu na wysokie walory zdobnicze, roślina ta przyozdabia wiele przydomowych ogrodów i kompleksów zieleni miejskiej. Przez wiele sezonów rozrasta się bezpośrednio w gruncie, tworząc bogaty zwarty pokrój, który przynajmniej 

                                                                 Alstroemeria ligtu.eng

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie

dwa razy w roku na kilkanaście tygodni przystraja się w kwietne ozdoby. W naszej strefie klimatycznej, bylina ta należy do grupy roślin trwałych niezimujących w gruncie/na zewnątrz. Oczywiście, jest tak dlatego, że jako ciepłolubny plant nie poradziłby sobie w trudnych zimowych uwarunkowaniach. Decydując się na to kwietne cudeńko, zastanówmy się, czy w połowie jesieni będziemy mieli dokąd

je przenieść, aby bezpiecznie przezimowało. Szkoda byłoby tego doniczkowca traktować jako jednorocznego. Na schronienie nadadzą się nieogrzewane pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, w których temperatura bez dużych dziennych wahań nie spada poniżej 4°C. Donica nie powinna zostać ustawiona bezpośrednio na posadzce. Na runku ogrodniczym można zakupić odmiany, bądź hybrydy, które osiągają od 0.4 do 1.1 metra wysokości przy 0.3 do 0.6 szerokości. Ze względu na te średnie 'gabaryty', przenosząc pod dach kwitnącą alstremerię nie będziemy musieli skracać pędów i tym samym ogołacać jej z barwnych ozdób. 

                                        Tak odpowiednio ochroniona roślina może pojedynczymi ozdobami kwitnąć nawet do końca grudnia. I pod dachem i na zewnątrz, regularnie usuwamy zniszczone, postarzałe, przekwitnięte części. Do początku lutego dostarczamy regularne niezbyt obfite dostawy wody. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Dostarczamy wodę, która ma zbliżoną temperaturę do tej, jaka

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie

panuje w otoczeniu roślin. Woda nie powinna zastawać w osłonce, czy na podstawku. Niskie temperatury i nadwyżka wody, to równa się zapoczątkowaniu chorób grzybowych - unikajmy tego.  Czas na przesadzanie do świeżego niewyjałowionego podłoża i na skracanie pędów. Podłoże zasobne, próchniczne, przepuszczalne. Donica z odpływem, aby nie dopuścić do zastawania nadmiaru deszczówki. Dobrze, gdy pierwsza warstwa w pojemniku, to kilka centymetrów keramzytu, (żwirku, kamyków); następnie ziemia, kompost  i ów 'rozluźniacz', wszystko  w podobnych proporcjach. Przycinamy alstremerii fryzurkę, skracamy wszystkie pędy o 1/3 ich długości. Taki zabieg zaprocentuje bogatszym pokrojem i oczywiście mnóstwem wielobarwnych radośnie prezentujących się kwiatów. Od początku marca, aż do końca września wskazane 'dokarmianie' - nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dokwitnących roślin wieloletnich/do krzewów ozdobnych kwitnących, (częstotliwość i dozowanie, według informacji zawartych na etykiecie). Gdy roślina po Zimnych Ogrodnikach, wyniesiona na letnisko, (zaleca się dwa, bądź trzy dni hartowania), wówczas można wspomagać ją w bardziej ekologiczny sposób, stosując naturalne metody nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy również do końca września.  Wystawa jasna, przy temperaturach powyżej 26°C nie warto eksponować rośliny na wystawie południowej. Może wystąpić zahamowanie kwitnienia, a część liści i kwiatów zostanie zniszczona. Podobnie unikajmy zaciemnionych ogrodowych kątów, przelania, przesuszenia. Bo o ile z krótkim przesuszeniem roślina ta sobie 'jakoś' poradzi, to ciągle mokre 'nogi'(korzenie), to nic dobrego.

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie

Drożny odpływ, warto donicę ustawić na cegłach. Latem i wczesną jesienią dodatkowe dostawy wody, gdy nie ma opadów. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wtedy miks wody i słońca nie zniszczy liści, kwiatów. 

                                             Pojemnik możemy wyeksponować na tarasie, większym balkonie, na podwórzu, w atrium, w ogrodzie, przy drzwiach wejściowych do domu. Przy optymalnych warunkach uprawy, kwitnienie zacznie się w drugiej połowie czerwca i będzie trwało do wczesnej zimy. Jeśli chcemy chcemy dwa  obfite kwitnienia, po zakończeniu pierwszej intensywnej kwietnej fali, (mniej więcej w połowie lipca), przytnijmy tylko pędy z przekwitniętymi ozdobami o 1/3. Po około  trzech/czterech tygodniach, alstremeria ponownie się bogato okwieci. Wybór spośód dostępnych odmian jest ogromny (sklepy ogrodnicze, 'internety').  Pojedyncze kwiaty z tygrysim ornamentem w kolorze: pomarańczowym, białym kremowym, czerwonym, lila róż, a także mieszanki mix.

Roślinę tę można pozyskać z wysiewu nasion, gdzie pierwsze kwitnienie dopiero po dwóch/trzech latach. Praktyczniej więc dokonać jesienią podziału kłącza i w ten sposób pozyskać młodziki. Gdy sadzonki alstremerii w drugiej połowie wiosny sadzone bezpośrednio w gruncie, warto zrobić nasadzenia grupowe. Kilka sztuk, to będzie super kolorowa kwietna plama. W drugiej połowie października 'wykopki', kłącza do piasku, bądź do trocin i pojemnik przenosimy do ciemnego pomieszczenia, gdzie nei ma większych spadków niż 4°C. Z początkiem lutego części te lokujemy w donicach z drożnym podłożem, zaczynamy podlewać. I po Zimnych Ogrodnikach przesadzamy w docelowe miejsce w ogrodzie.

Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie

 

 

 


Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alstroemeria_ligtu
https://www.vip-colors.com/2021/08/rosliny-trwae-niezimujace-na-zewnatrz.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz