wtorek, 22 marca 2022

Begonia imperialis - Begonia cesarska - Begonia (soort)

                                         Begonia cesarska, jak przystało na rangę wiążącą się z takim tytułowaniem, prezentuje się bogatym pokrojem 'aksamitnych' liści. na których są tłoczone charakterystyczne dla gatunku wzory. Naturalnymi siedliskami tej rośliny jest strefa klimatów okołorównikowych. Czyli tam, gdzie

                                                        Imperial begonia.eng

Begonia imperialis - Begonia cesarska - Begonia (soort)
'Silver Jawel'

średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 18°C, panuje wysoka wilgotność powietrza, a miejscówki takie, gdzie umiarkowana stała wilgotność podłoża. Także, jeśli chcemy, aby w naszych

mieszkalnych warunkach, begonia cesarska witalnie się rozwijała/pięknie zdobiła, zadbajmy, aby miała podobne możliwości. 

                                        'Dorosły' egzemplarz, to dwadzieścia do trzydziestu centymetrów wysokości przy trzydziestu do czterdziesty pięciu rozstawy. Jest więc czym cieszyć oczy i to przez cały rok, bo listna szata jest zimozielona. Przy optymalnych uwarunkowaniach, roślina może zakwitnąć; będzie to pod koniec zimy lub w pierwszej połowie wiosny. Kwiaty jasne, drobne, charakterystyczne dla rodzaju begonia. Nie stanowią wielkiej wartości zdobniczej, jednak mogą być drogą do pozyskania nasion. Z przekwitającymi ozdobami pozostawiamy jeden kwiatostan, wówczas zaoszczędzimy roślinie eksploatowania i zaoszczędzi energię na rozwój młodych części. Po zebraniu nasion, od razu je wysiewamy. Do wschodów potrzeba temperatury powyżej 18°C, także licząc się z jej nocnymi spadkami, warto doniczki zakrywać folią. Podziemne części rośliny stanowią grube i mięsiste kłącza. Tworzą one duże zgrubienia przedzielone węzłami. Nie posiada łodygi, liście wyrastają bezpośrednio z niego. Młode z czasem, owszem wytwarzają się, jednak nie jest to 'szybki' proces, dlatego można pozyskać w inny sposób niż przez wysiew nasion kolejne egzemplarze; to jest z rośliny macierzystej poprzez pobranie i ukorzenienie sadzonek liściowych. Gdy będziemy przestrzegali kilku zasad, cały proces przebiegnie pomyślnie. Niezbyt okazały liść sadzimy do odpowiedniego podłoża pionowo. Doniczkę umieszczamy pod szklanym, plastikowym przezroczystym kloszem, (wietrzymy przez dwie do czterech godzin w czasie dnia, gdy w pomieszczeniu

Begonia imperialis - Begonia cesarska - Begonia (soort)
'Silver Jawel'

'wiadoma' temperatura). Młodziki podlewamy oszczędnie i z rozmysłem, to znaczy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha; płyn nie może zastawać na podstawku, czy w osłonce. Na nakrycie nada się także woreczek foliowy, pod warunkiem, że nie będzie dotykał części rośliny.

W drugiej połowie jesieni może (ale nie musi) mieć miejsce częściowe zasychanie niektórych z liści. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej odmiany, którą pielęgnujemy. Po prostu usuwajmy zniszczone, zasuszone, nieestetyczne części i ograniczmy regularne dostawy wody o 1/2. Gdy dostrzeżemy 'wychodzące' z kłącza młode listki, roślinę przesadźmy do świeżego niewyjałowionego podłoża, (może być ten sam oczyszczony pojemnik, albo o numer większy).  To sygnał, że u konkretnego egzemplarza rozpoczyna się okres wegetacyjny. (I będą kwiatki, albo ich nie będzie). 

                                   Czy w domu, czy na letnisku na tarasie, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody). Jeśli już 'na polu', to koniec maja do połowy sierpnia, później różnica temperatur dzień vs noc, może niekorzystnie odbić się na pokroju. Postarajmy się, aby 'doniczkowiec' nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że kłącze zaczyna 'wyrastać'. Przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowionym. Zawsze pojemnik z odpływem, gdzie pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z owym 'rozluźniaczem'. Po przesadzeniu/ wymianie wierzchniej warstwy ziemi, nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie, albo gdy zacznie zasychać większa ilość liści. 

Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie dobrze przesuszona. (Raz jeszcze - nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce). Zimą przy działającym ogrzewaniu, albo w czas upalnych letnich dni - powietrze w pomieszczeniu jest suche. ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że będzie tam wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu naszemu i roślinom.

 

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia_imperialis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz