środa, 20 stycznia 2021

Mimulus tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem (soort)

                                                          Kroplik tygrysi, figlarz - wystarczy jedno spojrzenie, aby dostrzec ile w nim słońca i radości. Na pewno, rozjaśni i rozweseli ogrodowe, balkonowe, czy tarasowe przestrzenie. Jest byliną, ale ma skłonność do przemarzania, dlatego w najczęściej jest prowadzony jako roślina jednoroczna. Taki pożytek z pozostawienia go w gruncie, że roślina macierzysta się wysieje i choć ona nie przetrwa mrozów, to wiosną mogą/ale nie muszą, pojawić się młodziki.

                                                               Mimulus.eng

 Mimulus - Kroplik
Mimulus  tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem (soort)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

Można również przezimować go jako doniczkowca w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura bez dużych wahań pomiędzy 6, a 10°C. Podlewamy regularnie niewielką ilością wody, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Na przełomie marca i kwietnia, pobieramy sadzonki, które lokujemy w świeżej niewyjałowionej mieszance (ziemia, kompost, 'rozluźniacz'). Pojemnik z odpływem, aby nadmiar deszczówki miał swobodny odpływ. Na zewnątrz 'tygryski' wynosimy

w maju po Zimnych Ogrodnikach, wtedy już nie powinny powracać wiosenne przymrozki. Gdy wysiew nasion do rozsadnika, od połowy lutego, również uwarunkowania zbliżone do tych, w jakich zimuje 'stary' egzemplarz. Wysiew bezpośrednio do gruntu, pod koniec maja; wtedy 'skracamy' o kilka tygodni podziwianie kwietnych słoneczek.

                                                     Na letnisku kroplik tygrysi może zdobić do połowy października. Nie warto go narażać na jesienne przymrozki, jeśli chcemy wiosną z przechowywanego egzemplarza pobierać sadzonki. Rośliny można miksować w wielu kolorowych odmianach. Biały, czerwony, różowy - wszystkie w czerwonych, różowych 'piegach'. Nakrapiane płatki są pełne wdzięku. Gdy będziemy roślinę traktowali jako jednoroczną, wówczas brak ograniczeń w tworzeniu kompozycji jednorocznej rabaty, albo zbioru różnych gatunków w pojemnikach, (w tym z roślinami ozdobnymi wyłącznie z liści).

Mimulus  tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem (soort)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

U maluchów, zaleca się uszczykiwanie wierzchołków w celu lepszego ich rozkrzewienia. Ale wystarczy z konkretnym egzemplarze zrobić to dwukrotnie, nie będzie wówczas zbyt się pokładał, tylko trzymał 'formę'.  Choć, na przykład w podwieszanych pojemnikach, przewieszające się kropliki, to żywe dzieło sztuki. Przy pomyślnych uwarunkowaniach, z wysiewu z końca lutego, pierwsze kwiaty już pod koniec maja. Pojedyncze kropliki są jeszcze na początku jesieni. Regularnie usuwane przekwitające ozdoby, daje możliwość wydłużenia kwitnienia nawet o kilka tygodni.

                                      Ekspozycja słoneczna, ale osłonięta od porywistego wiatru. Przy wystawie południowej, (ta niezalecana), zdecydowanie częstsze podlewanie. Podlewamy rano, albo pod wieczór. Gdybyśmy robili to w ciągu słonecznego dnia, wówczas części nadziemne roślin mogłyby zostać poparzone, poniszczone. Dobrze znosi dużą wilgotność powietrza, (wskazanie nasadzeń przy oczku wodnym, stawie). Podłoże przepuszczalne, zasobne, ze stałym umiarkowanym stopniem wilgotności. Pojemniki z odpływem, gdzie pierwsza warstwa to kilka centymetrów kulek (żwirku, kamyków). Zasilamy od kwietnia do połowy września, nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin jednorocznych kwitnących. 

                                        Kroplik tygrysi, jest niepowtarzalny. Dosłownie, każdy kwiatek ma 'rozsiane piegi' w innym układzie.  

Mimulus  tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem (soort)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna
Mimulus  tigrinus - Kroplik tygrysi - Maskerbloem (soort)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


Kroplik żółty - Mimulus guttatus - Gele maskerbloem ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kroplik_(ro%C5%9Blina)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mimulus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz