wtorek, 19 stycznia 2021

Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)

                                      Rhipsalis mesembryanthemoides, to kolejny z gatunków rodzaju roślin, które potoczeni nazywamy 'patyczakami'. Ten, początkowo zwarty pokrój 'idący' ku górze, a kilkanaście centymetrów później, rozwichrzona fryzurka, gdzie naprawdę wiele się dzieje.  W naturalnych warunkach, roślina jest epifitem; rośnie w brazylijskich lasach. Czyli: ciepło,

                                                                                       Clumpy mistletoe cactus.eng

Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)

wysoka wilgotność powietrza, rozproszone światło dzienne.W domowych warunkach, gdzie właściwa ekspozycja podwieszanego pojemnika, sukulent ten może być naturalnym dziełem sztuki.Wystarczy również, by został posadzony w wyższej donicy -  przy obu 'konfiguracjach', jego charakterystyczne pędy częściowo będą się przewieszały, a pozostałe krótsze obficie

wypełniały naczynie.  Pędy są cienkie, ale od dołu wyrastają na nich charakterystyczne 'mięsiste' jajowate człony z licznymi białymi włoskami. Przy optymalnych warunkach uprawy, (patyczak) zachowuje przez cały zwarty soczyście zielony pokrój, gdzie najdłuższe pędy mogą urosnąć nawet na 25 centymetrów, (formy hodowlane). U gatunku, długość częściowo drewniejących pędów, nawet do 50 centymetrów. Jednak takie łysiejące, wyglądają mało atrakcyjnie.  'Doniczkowiec' zakwita białymi, małymi kwiatami, które pojawiają się wśród rozgałęzień; (kwitnienie, jeśli występuje, to na przełomie zimy i wiosny).

                                   Grupa tych roślin, doskonale odnajduje się we wnętrzach nowoczesnych, biurowych, w stylu vintage. Zapewne także, stanowi widoczną ozdobę zbiorów  kolekcjonerskich. Nowe egzemplarze, najłatwiej pozyskać z kilkucentymetrowych fragmentów pędów. Przed ukorzenieniem, należy je dwa trzy dni pozostawić, aby obeschły ich końcówki. Sadzimy w podłożu 'luźnym'. Korzenie (patyczaka) nie są zbyt stabilne i potężnie rozrośnięte - pamiętajmy o tym, że w naturze to epifity. Więc także, poza przepuszczalną ziemią, dostęp do przefiltrowanego dziennego światła oraz regularne niewielkie zasoby wody.

Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)

Zadbajmy, aby to było właściwe podłoże dla  sukulentów i kaktusowatych. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem, to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku, keramzytu), następnie mieszanka piasku, keramzytu i ziemi. Po posadzeniu części pędów, bądź sadzonki, ustawiamy donicę w jasnym miejscu (ale bez zagrożenia palącymi promieniami, ponieważ pędy zaczną czerwienieć i możemy zapomnieć o kwitnieniu; w miejscu zaś za bardzo cienistym, części te będą wiotkie i egzemplarz 'zastopuje' z rozwojem).  Dorosły egzemplarz, przesadzamy gdy donica będzie naprawdę za ciasna - roślina dość kiepsko znosi radykalne działania w tym kierunku. Jeśli już podejmujemy się zafundować jej nowy domek, postarajmy się zrobić 'przeprowadzkę' bardzo delikatnie.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C, bez dużych dziennych wahań. Trzeba wiedzieć, że roślina ta w chłodniejszych miesiącach 'mieszkająca' w pomieszczeniu, gdzie od 14 do 18°C, to większa gwarancja bogatszego kwitnienia. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi' nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez żaru, który zacząłby palić pędy).
                    Delikatna wilgotność podłoża; przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka. W chłodniejszym pomieszczeniu, podlewanie mniej obfite. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także na doniczkę ustawić na kamykach zalanych wodą. 
Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie.Stopujemy zasilanie na kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia. 

Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)
Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)
Rhipsalis mesembryanthemoides - (Patyczak)


     Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) ( foto )     

 

Przypisy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis_mesembryanthemoides
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz