poniedziałek, 18 stycznia 2021

Zimowe dokarmianie ptaków. Jak i czym?

                                     Dokarmianie skrzydlatych ogrodowych przyjaciół zimą, jest kwestią istotną. W czas trudnych uwarunkowań, gdy ptaszki z trudem radzą sobie ze zdobyciem pożywienia, możemy być im  bardzo pomocni. Poza 'malowniczym' obrazkiem, gdzie zima, a dzieci i dorośli obserwują

Karmnik tubowy na orzechy

przez okno ptaszyny, które z zapałem wydziobują karmnikowe smakowitości, jest coś o wiele ważniejszego. To wiedza, czym mądrze dokarmiać ptaki. Weźmy tutaj pod lupę 'stołówkę' dla niewielkich

skrzydlatych, (np.:wróbelki, mazurki, dzwońce, gile, kowaliki, czyże, sikorki bogatki, modraszki). Ważne jest, co będzie im podane i w czym. 

                                    Ziarna zbóż i otręby (pszenica, jęczmień, owies, proso) * Nasiona (dyni, kukurydzy, niełuskanego słonecznika, lnu) * Owoce jarzębiny, pokrojone, bądź podwieszone jabłuszko, gruszka * Tłuszcze (niesolone!!!): słonina, roztopiona słonina, polane tłuszczem orzeszki, albo ugotowane okraszone rozdrobnione warzywa * Orzechy ziemne, laskowe, włoskie (bez łupin!), zaś fistaszki 'w całości'.

                                    Jak to smakowite menu podać? Tak, aby 'naczynia' nie stwarzały zagrożenia dla skrzydlatych gości. Poza tradycyjnymi karmnikami, można wykorzystać * karmnik tubowy na orzechy * stabilnie utwierdzony w poziomie otworzony słoik wypełniony tłuszczem * podwieszone 'pyzy' dla ptaków, czyli  kule, w których miks nasion zalanych tłuszczem * nadziany na dłuższy gwóźdź owoc, bądź warzywo (jabłko, gruszka, ugotowane: buraczek, ziemniak, marchewka) - tutaj zwróćmy uwagę na mocowanie, niech nie rani ptaszków.

                                   Aby ptaki odwiedzały stworzoną dla nich jadłodajnię, należy wybrać w ogrodzie, czy

Słoik wypełniony tłuszczem

przy domu takie miejsca, przy których 'nie kręcą się' zbyt często ludzie i domowe zwierzaki. Fatalne odczucia, gdy kot 'upoluje' głodnego ptaszka, który przyleciał, aby poczęstować się pozostawionymi przez nas smakołykami. Niektóre z pokarmów nie pozostawiamy do czasu, aż ptaki 'je wykończą'. Wszystko ma swoją datę przydatności; po około dwóch tygodniach, słonina zjełczeje, jabłko zacznie nadgniwać - od tego, co najwyżej ptaki mogą się rozchorować. Nie dokarmiany ich mieszankami, gdzie: produkty posolone, pieczywo, fermentujące resztki jedzenia. Jedzonko dla ptaszków, powinno być 'właściwe', 'dostępne', a jednocześnie chronione przed opadami deszczu, czy śniegu. Warto więc tak stworzyć/ ulokować karmnik. budkę, słoik, aby ptak mógł przy nim/na nim  bezpiecznie wylądować, przysiąść, posilać.

Karmniki, naczynia szklane, powycinane przezroczyste większe butle - żaden z tych 'talerzy' nie może się kolebać, ani stwarzać niebezpieczeństwa zranienia ptaszka, (drzazgi, ostre szklane,czy plastikowe krawędzie). To ma być miejsce przyjazne, gościnne. Kilka lat temu 'skusiłam się' na zakup mieszanki gotowca w siatce, niestety jedna z sikorek zaplątała się i utknęła nóżką w tym dziurawym 'opakowaniu'. Wyswobodziłam ją, ale co użył ptaszek stresu, to jego. A gdyby tam utknął na cała noc, gdy siarczysty mróz? Także, odradzam stosowania dla ptasiego jadła plastikowych siateczek.       

                               Warto posiadać zieloną, balkonową, tarasową przestrzeń, która jest przyjazna ptaszkom. To sprzymierzeńcy w walce z nieżyczliwymi dla roślin owadami, to przede wszystkim kolejna z odsłon natury, która może być bliżej nas i upiększać kolorytem i śpiewem nie tylko otoczenie, ale również nasze życie. 

'Pyzy' (mieszanka ziaren z tłuszczem)
Karma dla ptaków w siatce
'Butelkowy' karmnik
Klumpy jako karmnik 

Karmnik tubowy na orzechy i na ziarna

 

 


Słoik wypełniony tłuszczem i ziarnami

 

 


Karmnik z miksem ziarenek
Nad nim, budka lęgowa sikorek

 

'Tort dla ptaszków' (mieszanka ziaren z tłuszczem, owoce)

 

 

Miks ziarenek oraz jabłka

 *

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz