wtorek, 10 września 2019

Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf

                                          Bluszczyk kurdybanek, bluszczyk ziemny, kurdybanek, obłożnik,
pod każdą z tych nazw,t o 'pełzak', który bez wytyczonych granic, dość ekspansywnie rozlokuje się w ogrodowej przestrzeni. Jest uroczy, niezbyt wysoki (od 10 do 40 centymetrów), ale nie można zlekceważyć jego zapędów na zajęcie lwiej części ogrodu. Bardzo popularna jest odmiana,
                                                        Ground-ivy.eng

Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
'Variegata'

 u której zielone listki mają nieregularne białe obrzeże, (u gatunku są zielone). Pędy, dość szybko się ukorzeniają. Młode egzemplarze możemy pozyskać na kilka sposobów. Z wysiewu jak nie nas, roślina 'wykorzystuje ' do tego celu mrówki), przez pobranie i ukorzenienie części pędów, (najlepszy do tego czas, to druga połowa lata), albo przez podział bryły korzeniowej na początku jesieni, albo
w pierwszej połowie wiosny.
                                  Po wiosennym wysiewie, w pierwszym sezonie nie będzie kwietnych ozdób. Pojawią się drugiego roku. Jak to w rodzinie jasnowatych, kształt kwiatuszków fikuśny. Kwiaty, osadzone po dwa do czterech w kątach liści, na krótkich szypułkach. Kielich rurkowaty, niewyraźnie dwuwargowy, korona niebieskofioletowa do czerwonawej, sporadycznie biała, z włoskami w gardzieli. Górna warga dwuklapowa, dolna trzyklapowa. Kwitnienie ma miejsce od kwietnia do czerwca.Młode kwiatuszki, jaki i listki , są najbardziej pożądanymi do przygotowywania leczniczych naparów.
                                 Ten gatunek bluszczyku, pospolicie rośnie w naszej części Europy. Choć nie jest równoznaczne z tym, że często go spotykamy.  Rośnie w bliskości wody, źródeł, bagien, bywa rośliną pionierską, bierze w swe panowanie użytki zielone, łąki, tereny ruderalne, podmokłe tereny w lasach liściastych i w iglastych.
                                   Gdy już wiemy, gdzie poczyna sobie najlepiej jako dzikus, bez dwóch zdań, w naszym ogrodzie najbardziej sprzyjające mu warunki, to tam, gdzie pobliże zbiornika wodnego, albo podłoże o wysokim stopniu wilgotności. Cieniste zakątki także mile widziane, choć przy odmianie z nieregularnym jaśniejszym obrzeżem, na pewno lepiej, gdy więcej dziennego światła.


Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
'Variegata'

Dzięki temu, że pęd może rosnąc pionowo i poziomo (pokładając się), w aspekcie zdobniczym, roślina ta może być wykorzystywana do zadarniania. Tam, gdzie nie utrzymają się inne (bo za ciemno, albo zbyt wysoka wilgotność gleby), kurdybankowi będzie najlepiej.
                Poza walorami dekoracyjnymi, roślina ta od stuleci spełnia wiele innych funkcji. Używana w ziołolecznictwie, w medycynie ludowej w postaci naparu stosowany przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, astmie, przeciw bólom żołądka, przy schorzeniach pęcherza i kamicy nerkowej. Zewnętrznie używany do przemywania ran i w chorobach skóry, ze względu na delikatne działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
                Ze względu na swój aromat i przyjemny wyrazisty posmak, może być wykorzystywana jako roślina przyprawowa, (roślina ma silny, korzenny zapach pokrzywy).
Skrzydlaci ogrodowi przyjaciele, również mają z niej pożytek - w czasie kwitnienia, niewielkie kwiatuszki, to smaczna miododajna miejscówka (w kwietniu nie ma jeszcze zbyt wielu kwietnych stołówek, więc tym cenniejsza). 

Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
 Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


 
 
 
 
Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
Rysunek z książki Tadeusza Traczyka
'Rośliny lasu liściastego'


 
 
 
 
Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
'Variegata'
 
 
 
 
Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf
 
 
 
 

Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluszczyk_kurdybanek
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hondsdraf
https://en.wikipedia.org/wiki/Glechoma_hederacea
Tadeusz Traczyk, Rośliny lasu liściastego. Warszawa: Państwowe zakłady wydawnictw szkolnych, 1965.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz