środa, 11 września 2019

Matthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier

                                             Lewkonia letnia odmiana jednopędowa, to atrakcyjna jednoroczna roślina ogrodowa, której niektóre niższe odmiany z powodzeniem można uprawiać w tarasowych, balkonowych donicach. Na 'lewkoniowy ' kwietny wachlarz, składają się tutaj dziesiątki kolorów. Kwiaty w:  bieli, różu, czerwieni, niebieskiego, fioletu. Plus oczywiście, wiele odcieni tych podstawowych barw. Kwiaty wydzielają przyjemny słodkawy zapach.

                                                           Hoary stock.eng
Matthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier

                                  Nasiona wysiewamy w rozsadniku w drugiej połowie marca. Temperatura wschodów powyżej 18℃. W miejsce docelowe do gruntu, czy do donic wystawionych na zewnątrz przesadzamy, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Na rynku są dostępne odmiany o wysokości od 30 do 80 centymetrów, także mamy spore pole do popisu, czy z lewkonii
stworzymy jedno-, wielokolorową monotematyczną 'plamę ', czy też wkomponujemy ją w jednoroczną rabatę z innymi roślinami (na niskie, średnie, bądź jedno z wyższych pięter).
Przy wysianiu nasion bezpośrednio do gruntu w maju, kwitnienie dopiero w drugiej połowie sierpnia. A gdy zabawa z przesadzaniem, kolorowymi kwiatostanami możemy cieszyć oczy już w drugiej połowie czerwca i przez cały lipiec.
                            Roślina ta lubi słoneczne kąpiele i bardzo żyzne gleby. Na ubogich, urosnąć urośnie, ale co do satysfakcjonującego nas kwitnienia, nie miejmy złudzeń. Także, podłoże zasilone kompostem, (humusem, przekompostowanym obornikiem) i regularnie nawożenie (nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących jednorocznych, według wskazówek na etykiecie).
                              Stały średni stopień wilgotności podłoża. Lewkonia letnia, zniesie czasową suszę (ewentualnie nastąpi chwilowe zahamowanie kwitnienia), ale w sytuacji, gdy długo ma mokre nogi (korzenie), roślina nam wypadnie.
Wiele dni bez opadów, znaczy konewka w ruch. Podlewamy z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy wodą po kwiatach. Nie zostawiamy jej w osłonce, czy na podstawku, donica 'musowo' z odpływem).


Matthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier

Matthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier 
 
 
 
Matthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier

 
 


Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Matthiola_incana
https://nl.wikipedia.org/wiki/Zomerviolier

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz