środa, 2 sierpnia 2017

Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier

                             Lewkonia długopłatkowa, częściej nazywana Maciejką, to roślina, która kojarzy się nam z latem, pięknym zapachem i długimi ciepłymi wieczorami spędzanymi w ogrodzie lub na tarasie.
Te wdzięczne, niewielkie maleństwa, po zachodzie słońca otwierają swe czteropłatkowe dobra, obdarowując nas swą eteryczną urodą i miłymi wonnościami.


                                                Night-scented Stock.eng
Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier


                            Na wznoszących się do wysokości 30 - 40 centymetrów łodygach, od połowy czerwca do późnej jesieni, kwitną różowo-lawendowe,czasami przeplatane bielą delikatne niewielkie kwiaty. Każdy pojedynczy jest czteropłatkowy. Po jego przekwitnięciu, zaczyna się wytwarzać niewielki owocek - łuszczyna z dwoma różkami, w której są nasionka. Stąd wyjaśnienie, dlaczego często spotykamy się z innymi nazwami lewkonii długopłatkowej :
lewkonia dwurożna, lewkonia z dwoma rogami.
                      Liście nie stanowią większej ozdoby, są niewielkie podłużne , lancetowate i koloru niewyraźnej zieleni (szaro-zielone).
                      Jeśli chodzi o uprawę Maciejki, wiele plusów. Jako roślina jednoroczna, nie jest zbyt wymagającą. Oczywiście my, po wiosennym wysianiu, nie pozostawimy jej samej sobie, ponieważ zależy nam na bogatym długim kwitnieniu i ładnym pokroju pachnącego maleństwa.
                      Ziemia powinna być przepuszczalna, średnio żyzna, o takim również stopniu wilgotności. Odczyn ziemi neutralny lub lekko kwaśny. Jeśli wysiejemy nasiona co dwa tygodnie w okresie wiosny, 'przedłużymy' wówczas obecność lewkonii w doskonałej formie do późnej jesieni.Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier

                        Czasami, gdy zimne wiosenne dni, na kwitnienie przyjdzie czekać nam dłużej, pojawi się ona dopiero pod koniec czerwca. Kwiaty mogą też nie pokazywać przez kilka letnich wieczorów swoich wdzięków ( jeśli niespodziewane ochłodzenie, albo ulewne deszcze).
Wskazane jest nawożenie, co dwa tygodnie podsypmy nawozem granulowanym do ogrodowych roślin kwitnących. Substancje z granulaty uwalniają się powoli, systematycznie dostarczając roślinie potrzebne jej minerały.
Nie zapominamy o podlewaniu w czasie suszy. Dbajmy, aby nie zalewać pochylających się,czy stykających z ziemią pędów ( łatwo wywołać choroby grzybiczne). Podłoże pod rośliną możemy obsypać niewielką ilością kory, żwirku. Odejdzie nam część prac związanych z plewieniem, a także odpalimy scenariusz gnijących części rośliny. Innym rozwiązaniem może być podpórka z drutu metalowego. Robimy z niego kółko, podparte dwoma, trzema nóżkami o kilkunastu centymetrach. Nóżki wbijamy w ziemi, roślinę 'układamy' nad kołem i tym sposobem pochylające się pędy są utrzymywane powierzchnią.Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier


                             Jeśli bardzo ,bardzo lubimy ten charakterystyczny, lekko słodki,  jednocześnie świeży zapach; część rośliny możemy przenieść do domowej przestrzeni. Kwiatki wkładamy z niewielki wazonik, nie zostawiamy go w pomieszczeniu, w którym śpimy. Niech jego aromat wieczorem wzbogaca naszą gospodarczą, użytkową przestrzeń.
W ogrodzie, na balkonie, na tarasie wszędzie tam, maciejka ma wielu skrzydlatych amatorów, wabionych jej zapachem. Jednak, to ćmy zapylają roślinę  - nie da się ukryć i roślina i owady prowadzą wieczorno-nocny tryb życia.

Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - NachtviolierMatthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier


Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - Nachtviolier
oraz   Salvia nemorosa - Szałwia omszona - Salie nemorosa   ( foto )
Matthiola longipetala - Lewkonia długopłatkowa, (Maciejka) - NachtviolierMatthiola incana - Lewkonia letnia - Zomerviolier ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]  
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewkonia_d%C5%82ugop%C5%82atkowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Matthiola_longipetala
https://en.wikipedia.org/wiki/Matthiola_longipetala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz