wtorek, 1 sierpnia 2017

Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus

                                     Akant miękki, kto spotka go po raz pierwszy, od razu zapragnie, aby zaczął zdobić także jego zieloną przestrzeń. Elegancki kępiasty pokrój, przykwiatowe liście wyraziście kontrastujące z bielą kwiatów, wieloletnia ozdoba - to główne argumenty za.

                                                           Bearsfoot.eng
Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus                               Roślinę możemy pozyskać na kilka sposobów. Poprzez:
* wysiew nasion ( niezbędny jest  proces ich  stratyfikacji),
* podział bryły korzeniowej macierzystego egzemplarza,
* zakup sadzonek w centrach lub szkółkach ogrodniczych.
                               Z początkiem kwietnia przycinamy roślinę
nisko. Oczywiście zabieg ten przeprowadzamy z rozmysłem, tniemy nie tak, aby wiosenne przymrozki wyrządziły wiele szkody, ale też nie tak,aby sterczące stare pędy szpeciły kwietną przestrzeń. Roślina jest byliną krótkowieczną.
Akant miękki, najlepiej czuje się w miejscu, gdzie ziemia jest bardzo dobrze przepuszczalna, o odczynie delikatnie kwasowym. W żadnym wypadku, nie powinno być to miejsce, gdzie wysoki stopień wilgotności lub, w którym zbiera się woda po deszczu. ( Podlewamy dodatkowo, gdy susza i w czasie bezśnieżnej zimy ( w czasie dnia, gdy nie ma przymrozków).
Miejsce słoneczne, jeśli mamy wybór wybierzmy takie, na które latem nie działają promienie słoneczne w intensywnych  godzinach swojej pracy. Plant ten możemy także pielęgnować w pojemnikach (donice, skrzynie ,garnce, wanienki). Warunek jest taki, że muszą to być naczynia z odpływem.
Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus
                             Ten gatunek akantu charakteryzuje się średnią mrozoodpornością, dlatego na zimę donice przenosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do dziennego światła. Podlewamy niewiele, tyle, aby nie zasuszyć bryły korzeniowej. Nie stawiajmy pojemników bezpośrednio na zimnej posadzce (stół, stolik, płyty styropianowe). Ciepłę nogi ( korzenie), to zdrowa, widowiskowo kwitnąca roślina w następnym sezonie.
Gdy mamy plant posadzony bezpośrednio w ziemi, warto późną jesienią podsypać wokół dodatkową warstwą ziemi.
                         Jeśli chodzi o dodatkowe zasilanie substancjami odżywczymi, akant nie należy do szczególnie wymagających. Oczywiście, nam zależy na bogatym kwitnieniu i zdrowym wyglądzie rośliny, dlatego nawozimy ją co trzy tygodnie od końca maja do połowy sierpnia nawozem granulowanym do ogrodowych roślin kwitnących. Bylinę w donicy, przesadzamy co dwa, trzy lata. Pomimo nawożenia, ziemia się wyjaławia. Poza tym, rozrastająca się kwietna dekoracja dostanie od nas większą donicę do powiększenia swej przestrzeni, a my mamy możliwość pobrać z podziału kępy nowe egzemplarze.
Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus                               W zależności od tego jaką zakupimy odmianę, łodygi mogą piąć się na wysokość od 60 do 150 centymetrów. Kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia, jeśli regularnie będziemy przycinali o 1/3 przekwitnięte kwiatostany, możemy przedłużyć kwitnienie. Grubsze, wzniesione łodygi są ukoronowane kłosowym kwiatostanem, a ten z kolei niczym klejnot cieszy oczy białymi  lub różówymi kwiatami, które wyrastają spod 'woalki' purpurowo-różowych liści przykwiatowych. Eleganckie połączenie tych barw dodatkowo, z pewnej odległości,  podkreśla soczysta zieleń charakterystycznych liści.
                              Liście akantu, głęboko klapowane, ząbkowane o delikatnym połysku odgrywały  i odgrywają istotną rolę nie tylko jako jeden z elementów atrakcyjnej byliny. Otóż, już tysiące lat temu na Bliskim Wschodzie, a następnie u starożytnych Greków i Rzymian, motyw liścia akantu był wykorzystywany w sztuce architektonicznej, stolarskiej, malarskiej. Motywem tym zdobiono budynki, kolumny, meble, naczynia użytkowe. Swój wielki renesans ten deseń 'przeżywał' właśnie w epoce odrodzenia. Dziś, każdy kto zaznajamia się ze stylami klasycznymi w architekturze i w sztuce użytkowej, może również wziąć pod uwagę listne akantowe ozdoby.
Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus


                                  Jako ciekawostkę , można wspomnieć, że w starożytnych czasach,  wyciśnięty sok z łodyg akantu, zmieszany z wodą lub winem, miał posiadać właściwości pobudzające, dodające energii  - więc serwowano taki napitek idącym do boju żołnierzom. Biegunka, problem z nerkami i układem trawiennym, to było po walce. Na szczęście dziś bylina ta jest postrzegana przez nas jako piękna ozdoba, a nie środek,w dłuższym założeniu, szkodzący ludzkiemu organizmowi.
                                  Rozłożysta rozeta, fikuśnie układających się liści oraz zwiewne, pełne lekkości  pędy z eleganckimi kwiatami, to pożądana ozdoba. Taras, niewielki ogród, wyeksponowana rozrośnięta kępa otoczona trawą, albo bylinowa rabata, której jedno z pięter tworzy akant. Roślina nie jest 'pijakiem', więc możemy także wziąć pod uwagę  wkomponowanie jej pośród inne w ogrodzie skalnym.Ścięta w wazonie, będzie elegancko zdobiła naszą domową przestrzeń.
Możliwości wiele, a efekt zawsze taki sam - roślina zwracająca na siebie uwagę i to w jak najbardziej pozytywny sposób.


Acanthus mollis - Akant miękki - AkantusAcanthus mollis - Akant miękki - AkantusAcanthus mollis - Akant miękki - Akantus
Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus

Acanthus mollis - Akant miękki - AkantusAcanthus mollis - Akant miękki - Akantus


Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus

Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus


Acanthus mollis - Akant miękki - Akantus

Przypisy:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Acanthus_mollis
https://en.wikipedia.org/wiki/Acanthus_mollis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akant_mi%C4%99kki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz