piątek, 9 czerwca 2023

Rośliny cieniolubne na balkon, (sezonowe ozdobne z kwiatów i z liści)

                                               Od maja do października, rośliny sezonowe na balkon w cieniu, (ozdobne z kwiatów i z liści), takie które również pięknie przyozdobią od północnej strony podwórza, okienne zewnętrzne parapety i wszelkie ogrodowe kąty, w których upalnym latem jest cień, i 'odrobinę chłodniej'. Spis liczy 18 gatunków i na bieżąco jest uzupełniany.

Balkon i taras
Rośliny cieniolubne na balkon, (sezonowe ozdobne z kwiatów i z liści)
                                               Niedobór światła dziennego dla wielu roślin oznacza karłowy nieatrakcyjny pokrój, jednak nie dla tej grupy. Tutaj liście i kwiatostany w witalnej formie, gdy  doświetlane wyłącznie o wchodzi i o zachodzie słońca. Nie znaczy to, że są bezobsługowe; dbamy, aby miały zapewnioną

odpowiednią przestrzeń do życia, właściwe warunki glebowe oraz nawodnienie. Przystrojenie nimi donic, czy też ogrodowych cienistych przestrzeni w maju, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Rośliny ozdobne z liści, będą zdobiły do listopada, natomiast te kwitnące w zależności od naturalnych predyspozycji - tylko część lata, inne 'na bogato' przez wrzesień i październik, albo z pojedynczymi akcentami do pierwszych listopadowych przymrozków.

                                              Pojemniki z drożnym odpływem, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki. Podlewamy rośliny regularnie; nie zasuszamy, nie przelewamy. Sucha wierzchnia warstwa podłoża, nowa dostawa wody. Podłoże przepuszczalne, zasobne. Pierwsza warstwa w donicy 'rozluźniacz' (keramzyt, żwirek, kamyki); warstwa ta również wpłynie na to, że woda nie będzie zastawała w częściach podziemnych. Rośliny sezonowe, bez względu, czy wyeksponowane w pełnym słońcu, czy w cieniu są 'na wysokich obrotach i lubią sobie podjeść'. Także stosujemy 'dokarmiacze', nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do uprawy roślin sezonowych w płynie, bądź w granulacie. Dozowanie oraz częstotliwość a

Begonia evansiana - Begonia zimująca - Scheefblad

dostaw, według informacji na etykietach. Ogławianie przekwitniętych kwiatostanów, na pewno korzystnie wpłynie na to, że roślina zaoszczędzone w ten sposób substancje odżywcze i energię przeznaczy na rozkwit nowych.

                                           Niektóre z plantów, będą spełniały więcej niż tylko jedną funkcję zdobniczą. W zestawieniu mogą być rośliny, które wykorzystamy w kuchennych rewolucjach, (na przykład, liście i kwiaty nasturcji wykorzystane do ozdobienia deserów, sałatek owocowych; mięta wonna w orzeźwiającym napoju; bazylia z pomidorami i z mocarellą). Wtedy nawożenie wyłącznie nawozami, po których kwiaty i/lub liście możemy użyć do spożycia - 'dokarmiacz' do warzyw, bądź któraś z ekologicznych metod nawożenia. Inne balkonowe pięknotki mogą spełniać funkcję ochronną/odstraszającą przed uprzykrzającymi życie owadami (komarzyca).

                                          Różnorodność pod względem wielkości, kształtów i kolorytu kwiatostanów oraz bogactwo form i faktur liści (odmiany gatunkowe, odmiany kolorystyczne), to daje nam bardzo duże pole do popisu pod względem tworzenia urozmaiconych kompozycji, które 'rozjaśnią' i ubarwią każdą cienistą miejscówkę. Część roślin ze spisu może być potraktowana jako wieloletnie, (na przykład, begonia bulwiasta, bluszcz, bluszczyk kurdybanek, czy muehlenbeckia complexa). Jednak to zestawienie powstało wyłącznie pod kątem tematu jednorocznych ozdobnych sezonowo.

Plectranthus scutellarioides - Koleus Blumego - Siernetel ( foto )


 


 

 Fuchsia × standishii - Fuksja hybrydowa, (fuksja jednoroczna) (foto)

 


Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek - Hondsdraf ( foto )

 

 

 


Hedera helix - Bluszcz pospolity - Klimop (uprawa na zewnątrz) (foto)

 

 

 


Impatiens hawkeri - Niecierpek nowogwinejski - Vlijtig liesje

 

 

 


Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesje ( foto )

 

 

 


Mentha gracilis - Mięta imbirowa - Gembermunt ( foto ) 

Mentha × piperita 'Chocolate Mint' - Mięta czekoladowa - Schocolademunt ( foto )

 

 


Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt ( foto )

 

 


Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia) ( foto )

 

 


Myosotis - Niezapominajka - Vergeet-mij-nietje ( foto )

 

 


Ocimum basilicum - Bazylia pospolita - Basilicum (soort) ( foto )

 

 


Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)  ( foto )

 

 


Sutera diffusus - Sutera rozpierzchła  (Bakopa) ( foto )

 

 


Tropaelum Majus  var. Nanum -  Nasturcja karłowa, n.niska - Oost-Indische kers  ( foto )

 

 


Verbena hybrida - Werbena ogrodowa  (foto)

 

 


Viola ×wittrockiana - Fiołek ogrodowy, bratek o. - Viooltje (soort) ( foto )


                                              

 Balkon i taras ( informacje, foto )


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2020/03/balkon-i-taras.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz